Własny ogródek jest marzeniem sporej grupy osób, ale nie każdy ma swój dom. Okazuje się, że czasami nawet niewielki balkon może stanowić namiastkę ogrodu i tym samym być miejscem wypoczynku dla domowników. Jak urządzić taras lub balkon, aby miło spędzić wolny czas? O tym właśnie powiemy w tym artykule.

Meble ogrodowe na balkon

Posiadacze niewielkich balkonów z reguły uważają, że poza zasadzeniem jakichś kwiatów w doniczki lub skrzynki, to tak naprawdę nie można więcej nic z nimi zrobić, nie ma szans na sensowne zagospodarowanie, a to błąd. Choćby niewielki i wąski balkon da się interesująco, praktycznie i estetycznie urządzić, wystarczy jedynie mieć pomysł. Na pewno dobrą koncepcją będzie posadzenie kwiatów w skrzynki zawieszone na zewnętrznej stronie balkonu. Innym sposobem na zwiększenie przestrzeni jest wykorzystanie pojemników i doniczek wiszących. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie wybierać na mały balkonik roślin, które mogą się mocno rozrosnąć. Sprawdzą się miniaturowe pomidorki, poziomki oraz bardzo wiele ziół. W doniczkach zewnętrznych można zasadzić pelargonie czy petunie. Jeżeli wystarczy miejsca, to na balkonie przydadzą się nie tylko krzesła, ale także mały stolik. Warto zwrócić uwagę na konstrukcję mebli ogrodowych, które umieszcza się na balkonie. Muszą być lekkie w formie, aby nie przytłoczyły tego miejsca.

W przypadku większych balkonów możliwości są dużo większe. Stolik jest wtedy obowiązkowy, a zamiast krzeseł elegancko będą się prezentować wygodne fotele, dzięki którym siedzenie nie wywoła uczucia dyskomfortu. Fantastycznie się sprawdzą zestawy mebli z plecionki technorattanu, który przypomina swoim splotem oraz kolorem naturalne materiały, jak wiklina lub rattan. Oprócz stołu może się również znajdzie miejsce na mały barek na kółkach. Na rynku też są dostępne takie barki z technorattanu, lekkie i łatwe w utrzymaniu czystości. Jeżeli coś się rozleje, to wystarczy przetrzeć mokrą ściereczką. Technorattan, mimo że powstaje z polietylenu z domieszką żywicy, to jest materiałem ekologicznym, ponieważ w pełni poddaje się procesowi recyklingu. Sam proces produkcji technorattanu również nie przynosi żadnych szkód. Z takich mebli będą więc zadowoleni miłośnicy ekologii. Ofertę mebli, które się sprawdzą na balkonie można obejrzeć na http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe.

Jeżeli konstrukcja balkonu nie jest zbyt estetyczna albo istnieje potrzeba zasłonięcia się przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, to warto zastosować osłony balkonowe. Także w tym przypadku hitem stają się osłony wykonane z technorattanu, niezwykle trwałe i odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak deszcz, śnieg, mróz czy też palące promienie słońca. Osłony dają się przycinać, więc nie ma problemu z idealnym dopasowaniem do każdego balkonu. Także dostępność kolorów zadowoli nawet wybredne osoby.

Meble ogrodowe na taras lub do altany

Taras uznaje się za wiosenno-letnio-jesienne przedłużenie salonu. Jeżeli tylko pogoda na to pozwala, chętnie się na nim nie tylko odpoczywa, ale również spożywa posiłki oraz organizuje spotkania towarzyskie. Powierzchnia tarasu daje dość szerokie widoki na oryginalną aranżację, której podstawę stanowią oczywiście meble ogrodowe. Ładnie i stylowo zagospodarowany taras daje więc wyjątkową przestrzeń mieszkalną wśród zieleni ogrodu. Pierwszym krokiem w koncepcji całego układu powinna być decyzja co do stylu, w jakim ma zostać urządzony. Musi on nie tylko w pełni odpowiadać gustom domowników, ale także idealnie pasować do otoczenia, aby stworzyć gustowną jedność z przestrzenią ogrodu. Aranżacja tarasu na pewno jest łatwiejsza niż ma to miejsce w przypadku balkonu i to z jednego powodu. Mianowicie, daje dużo więcej sposobności doboru mebli ogrodowych, ale także dekoracyjnych dodatków, jak pojemniki i donice. Na tarasie spokojnie zmieszczą się nie tylko krzesła, fotele i stół, ale także kanapy z poduszkami lub leżanki. Dzięki temu taras staje się wyjątkowym miejscem na relaks na świeżym powietrzu.

Większe ogrody pozwalają na zagospodarowanie jeszcze jednego miejsca wypoczynkowego, gdzieś w głębi tej oazy zieleni. Drewniane altany znakomicie prezentują się wśród roślin, a przy tym stanowią niezwykle klimatyczne miejsce na spotkania przy grillu. Także w altanach sprawdzą się meble ogrodowe i na pewno warto też pomyśleć o oświetleniu, aby wieczorne biesiady były nie tylko miłe, ale także w pełni bezpieczne.

 W ostatnich latach coraz modniejsze stają się również domki ogrodowe i zmienia się ich przeznaczenie. Kiedyś wykorzystywane były głównie jako zadaszone miejsce do przechowywania narzędzi ogrodniczych, obecnie domki ogrodowe, np. z http://ogrodolandia.pl/domki-ogrodowe bywają miejscem kameralnych spotkań towarzyskich w przypadku niekorzystnej pogody, a nawet pojawiły się modele przystosowane do całorocznego zamieszkania, a więc z pełnym wyposażeniem oraz instalacjami.

Ludzie potrzebują oddechu od codziennego rytmu życia i jedną z ulubionych form wypoczynku jest beztroski relaks w ogrodzie lub na balkonie. Warto tak zaaranżować te przestrzenie, aby w pełni cieszyć się relaksem wśród zieleni, nawet jeżeli są to jedynie niewielkie doniczki z roślinami na balkonie.