W tym roku spośród 4928 zgłoszeń z 56 krajów świata kapituła konkursu Red Dot Design Award wybrała System Fasad Parametrycznych Schüco. Rozwiązanie określane przez ekspertów jako „rewolucja 4.0” w projektowaniu fasad pozwala na szybszą i bardziej ekonomiczną realizację skomplikowanych powłok o strukturze 3D.

System Fasad Parametrycznych Schüco to pierwsza na skalę rynku kompletna platforma cyfrowo-technologiczna, która otwiera niedostępne dotychczas możliwości powtarzalnej produkcji powłok budynków o skomplikowanej geometrii. Do tej pory realizacja fasad 3D wiązała się koniecznością ponoszenia wysokich kosztów i długim czasem realizacji. Dzięki domkniętemu łańcuchowi tworzenia wartości system Fasad Parametrycznych otwiera zupełnie nowe horyzonty precyzyjnego wytwarzania bardzo zindywidualizowanych powłok budynków nawet na skalę seryjną. Jury doceniło nowe rozwiązanie głównie ze względu na to, że oferuje „unikatowość w masowości”, przyznając mu wyróżnienie „Honourable Mention” w kategorii „Red Dot Award: Product Design 2015”. Nagroda ta jest przyznawana produktom i rozwiązaniom wyróżniającym się szczególnym wzornictwem i precyzją wykonania w każdym detalu.

Rewolucja „4.0” w projektowaniu fasad

Trzonem systemu Fasad Parametrycznych Schüco jest biblioteka „inteligentnych” modułów fasadowych, które stanowią wtyczki do programów obsługujących pliki w formacie CAD. Na etapie pracy z oprogramowaniem architekt może łączyć poszczególne elementy w dowolne konstrukcje. W zależności od indywidualnego zamysłu modułom można nadawać różnorodne funkcje, wstawiać w nie przezierne lub nieprzezierne wypełnienia, integrować z modułami fotowoltaicznymi z oferty Schüco i poddawać wielokrotnym modyfikacjom estetycznym. Program na bieżąco zapamiętuje wprowadzane zmiany i automatycznie przeprowadza testy technicznej wykonalności. Dzięki temu architekt może skupić się na czystej kreacji. Moduły mogą być parametryzowane indywidualnie lub globalnie – w skali całego modelu 3D fasady. Dzięki narzędziom symulacyjnym model można dodatkowo uzupełniać o opcjonalne ulepszenia. Ponadto program dostarcza klarownej prezentacji kosztów produkcji i ewentualnych zmian, co pozwala na monitorowane efektywności ekonomicznej inwestycji na każdym etapie. W ten sposób powstaje łańcuch danych, który jest przenoszony bezpośrednio na produkcję.

Precyzyjne wykonawstwo

System Fasad Parametrycznych gwarantuje sukces wszystkim uczestnikom procesu wytwarzania fasady – od architektów, poprzez wykonawców aż po montażystów. W celu wykluczenia błędów przy odczycie rysunków technicznych dla każdego projektu powstaje kompletny model 3D fasady. Już na etapie projektowania do każdego jej elementu od samego początku przypisywany jest indywidualny kod CNC maszyny. Dzięki temu znika konieczność indywidualnego programowania poszczególnych obróbek, co jest często źródłem błędów produkcyjnych. Platforma ułatwia także montaż fasady na placu budowy. Na każdym komponencie umieszczony jest niepowtarzalny kod, który pozwala na właściwe zmontowanie ze sobą poszczególnych części konstrukcji. W ten sposób cały proces przebiega w niemal zautomatyzowany sposób, wykluczający jakiekolwiek opóźnienia czy korekty.

Przyznaniu nagrody Red Dot Design Award dla systemu Fasad Parametrycznych Schüco towarzyszą szczególne okoliczności – konkurs w tym roku obchodzi swoje sześćdziesięciolecie. W skład kapituły weszło aż 38 ekspertów z 25 krajów. Oficjalne rozdanie nagród nastąpi w dniu 29 czerwca 2015 roku.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie:

www.schueco.pl