Pokój dziecięcy powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby stanowił kompromis między oczekiwaniami malucha, a właściwościami funkcjonalnymi i bezpieczeństwem. W przestrzeni warto wydzielić 3 strefy: wypoczynkową, pracy i snu.

Podziel pokój dziecięcy na 3 strefy funkcjonalne

Spełnij marzenie dziecka, strefę wypoczynkową skonsultuj z maluchem

Miejsce do wypoczynku i zabawy zaprojektuj razem ze swoim maluchem. Zabierz go do sklepu meblarskiego lub przeglądajcie katalogi producentów w internecie.

Razem zdecydujcie kolorze i wielkości pojemników na zabawki, wzorze dywanu lub wykładziny, półkach na książki, pufach i innych akcesoriach wyposażeniowych.

Strefa pracy wymaga starannego zagospodarowania

1. Fotel do pokoju dziecięcego:

Miejsce pracy dziecka powinno być zaprojektowane z wysoką dbałością o detale. Upewnij się, że fotel posiada regulowaną wysokość oraz podparcie lędźwiowe. Możesz szukać także bardziej zaawansowanych modeli, które podeprą głowę malucha podczas kilkugodzinnej nauki oraz te z demontowanymi podparciami dla rąk.

2. Duże, wygodne biurko to podstawa:

Zadbaj, aby samo biurko było możliwe duże i dostosowane do wzrostu malucha (możesz zdecydować się także na biurko z regulowaną wysokością, jeśli nie chcesz wymieniać go co 2-3 lata). Im większa przestrzeń robocza, tym lepiej.

Pamiętaj, że kilkulatek będzie wykorzystywał biurko nie tylko do odrabiania lekcji, ale i zabawy. Malowanie, rysowanie, tworzenie wspólnych projektów z rodzicami zabiera znacznie więcej miejsca, dlatego postaraj się o blat o rozmiarach przynajmniej 180 cm długości i 80 cm głębokości.

3. Oświetlenie miejsca nauki:

Miejsce pracy dziecka wymaga dedykowanych rozwiązań oświetleniowych. Wybieraj spośród bezpiecznych, certyfikowanych lamp biurkowych wiodących producentów wyposażonych w żarówki o optymalnejtemperaturze barwowej w zakresie 3500 do 4500 K.

Pamiętaj, że przestrzeń między blatem, a źródłem światła nie powinna być mniejsza nić ok. 35-40 cm i większa niż 55 cm.

Bezpieczna strefa snu to przede wszystkim komfortowe łóżko

Łóżko powinno być nie tylko ładne, ale i komfortowe, tj. takie, które zagwarantuje głęboki i zdrowy sen dla dziecka bez narażania go na niewłaściwą postawę. Jeśli kupujesz łóżko dla kilkulatka, zadbaj o to, aby było wykonane z naturalnych materiałów – głównie drewna.

 

Dobrze, jeśli łóżko będzie pokryte nietoksycznymi farbami na bazie barwników roślinnych. Upewnij się, że kontakt skóry dziecka z łóżkiem nie wywołuje reakcji alergicznych.

 

Jeżeli masz problem z aranżacją pokoju swojego dziecka, Projektant wnętrznapewno Ci pomoże! Sprawdź nasze portfolio!