Pokój dziecięcy powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby stanowił kompromis między oczekiwaniami malucha, a właściwościami funkcjonalnymi i bezpieczeństwem. W przestrzeni warto wydzielić 3 strefy: wypoczynkową, pracy i snu.
Podziel pokój dziecięcy na 3 strefy funkcjonalne
Spełnij marzenie dziecka, strefę wypoczynkową skonsultuj z maluchem
Miejsce do wypoczynku i zabawy zaprojektuj razem ze swoim maluchem. Zabierz go do sklepu meblarskiego lub przeglądajcie katalogi producentów w internecie.
Razem zdecydujcie kolorze i wielkości pojemników na zabawki, wzorze dywanu lub wykładziny, półkach na książki, pufach i innych akcesoriach wyposażeniowych.
Strefa pracy wymaga starannego zagospodarowania
1. Fotel do pokoju dziecięcego:
Miejsce pracy dziecka powinno być zaprojektowane z wysoką dbałością o detale. Upewnij się, że fotel posiada regulowaną wysokość oraz podparcie lędźwiowe. Możesz szukać także bardziej zaawansowanych modeli, które podeprą głowę malucha podczas kilkugodzinnej nauki oraz te z demontowanymi podparciami dla rąk.
2. Duże, wygodne biurko to podstawa:
Zadbaj, aby samo biurko było możliwe duże i dostosowane do wzrostu malucha (możesz zdecydować się także na biurko z regulowaną wysokością, jeśli nie chcesz wymieniać go co 2-3 lata). Im większa przestrzeń robocza, tym lepiej.
Pamiętaj, że kilkulatek będzie wykorzystywał biurko nie tylko do odrabiania lekcji, ale i zabawy. Malowanie, rysowanie, tworzenie wspólnych projektów z rodzicami zabiera znacznie więcej miejsca, dlatego postaraj się o blat o rozmiarach przynajmniej 180 cm długości i 80 cm głębokości.
3. Oświetlenie miejsca nauki:
Miejsce pracy dziecka wymaga dedykowanych rozwiązań oświetleniowych. Wybieraj spośród bezpiecznych, certyfikowanych lamp biurkowych wiodących producentów wyposażonych w żarówki o optymalnejtemperaturze barwowej w zakresie 3500 do 4500 K.
Pamiętaj, że przestrzeń między blatem, a źródłem światła nie powinna być mniejsza nić ok. 35-40 cm i większa niż 55 cm.
Bezpieczna strefa snu to przede wszystkim komfortowe łóżko
Łóżko powinno być nie tylko ładne, ale i komfortowe, tj. takie, które zagwarantuje głęboki i zdrowy sen dla dziecka bez narażania go na niewłaściwą postawę. Jeśli kupujesz łóżko dla kilkulatka, zadbaj o to, aby było wykonane z naturalnych materiałów – głównie drewna.
Dobrze, jeśli łóżko będzie pokryte nietoksycznymi farbami na bazie barwników roślinnych. Upewnij się, że kontakt skóry dziecka z łóżkiem nie wywołuje reakcji alergicznych.
Jeżeli masz problem z aranżacją pokoju swojego dziecka, Projektant wnętrznapewno Ci pomoże! Sprawdź nasze portfolio!