Dach to inwestycja na lata, dlatego tak ważne są jego jakość oraz estetyczny wygląd. Materiał, który wybierzemy, musi być solidny, chronić przed utratą ciepła oraz warunkami pogodowymi, a także komponować się z elewacją i otoczeniem.

Tendencją w projektowaniu współczesnych dachów jest minimalizm. Sprawdza się on nie tylko ze względu na niższe koszty budowy i estetyczny wygląd domu, ale głównie z powodu energooszczędności, którą może zapewnić w czasie eksploatacji budynku. Ze względu na kształt dachy można podzielić na: płaskie, jedno-, dwu-, cztero- oraz wielospadowe, namiotowe, naczółkowe, mansardowe. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale też kosztami wykonania. Zarówno w domach z poddaszem użytkowym, jak i nieużytkowym, za najbardziej energooszczędne uznaje się dachy jednospadowe oraz dwuspadowe.Pokrycia dachowe powinny być dopasowane do kształtu dachu, zastosowanej elewacji oraz stylu budynku

(źródło: http://muratordom.pl/budowa/dachy-i-stropy/czym-pokryc-dach,17_2320.html).

Najczęściej wybierane pokrycia

Jeśli chodzi o pokrycie dachów, inwestorzy decydują się najczęściej na dachówki. Najpopularniejsze są te wykonane z ceramiki, betonu lub masy bitumicznej. Podstawowym surowcem dachówek ceramicznych jest glina. Dachówki te są odporne na warunki atmosferyczne, m.in. na kwaśne deszcze i duże różnice temperatury. Ich cechą jest również mała nasiąkliwość i mrozoodporność. Ponadto pokrycie jest niepalne i bardzo dobrze tłumi hałas. Ceramiczne pokrycia dachowewystępują u wielu producentów, np. można je znaleźć na dachlux.pl, w wielu kształtach i kolorach, dzięki czemu nawet najbardziej wymagający klienci wybiorą coś dla siebie.

Dachówki cementowe wytwarza się z tańszych materiałów i przy zastosowaniu prostszej technologii produkcji – surowcem podstawowym jest beton. Dachówki cementowe są niepalne, nienasiąkliwe, mrozoodporne i odporne na promieniowanie UV. Oferta kształtów dachówek cementowych jest mniejsza niż ceramicznych, a najczęściej spotykane kolory to różne odcienie czerwieni i brązu, szary, grafitowy oraz czarny. Powierzchnia może być matowa, półmatowa lub z połyskiem.

Dachówki bitumiczne – zwane gontami bitumicznymi – są to prostokątne pasy długości ok. 1 m i szerokości 30-35 cm. Dolne krawędzie pasów wykrojone są w różne kształty, np. trójkąta, prostokąta, trapezu lub łuski. Dachówki są ognioodporne, wodoodporne i wytrzymałe na rozciąganie. Warstwa wierzchnia tego rodzaju pokrycia wykonana jest z posypki z pokruszonego granulatu bazaltowego lub łupka kamiennego. Nadaje ona dachówce barwę i fakturę oraz chroni ją przed promieniami UV. Dachówki bitumiczne są odporne na czynniki atmosferyczne, nienasiąkliwe, giętkie, elastyczne i dobrze tłumią dźwięk kropli deszczu.

Estetyka w parze z trwałością

Podczas wyboru materiału na pokrycia dachowe obok ich właściwości, solidności oraz efektu, jaki osiągniemy po montażu, warto także zaplanować wytrzymałość danego tworzywa. W przypadku dachówek ceramicznych ich trwałość wynosi nawet 100 lat, dachówki ceramiczne oblicza się na 70-100 lat, natomiast trwałość pokrycia bitumicznego obliczana jest na 30-50 lat.