Istnieje wiele czynników, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy projektowaniu lub przy wybieraniu kominka odpowiedniego do wnętrza naszego domu czy mieszkania. Każda nasza decyzja powinna być przemyślana, a wybór dopasowany do naszych potrzeb, zasobu portfela i ogólnego wystroju pomieszczeń. Warto zatem prześledzić najważniejsze aspekty, jakimi należy kierować się przy podejmowaniu decyzji i wyborze najodpowiedniejszego paleniska.

Decydując się na kominek, który stanie się ważnym elementem wystroju naszego domu, powinniśmy wiedzieć, w którym miejscu będziemy chcieli go zamontować. Jeśli nie ma możliwości wpięcia w istniejący komin, można skorzystać z rozwiązań zewnętrznych, będą się one jednak wiązały z małą przebudową pomieszczeń. Ustawiajmy zatem kominki w miejscach do nich dopasowanych i przeznaczonych, uwzględnionych w projektach. Drugim krokiem jest określenie budżetu. Cena bio-kominków i kominków elektrycznych to wydatek kilkuset złotych, jeśli jednak zdecydujemy się na kominki opalane gazowo i kominki z wkładami węglowymi, koszt będzie sięgał kilkudziesięciu, jeśli nie kilkunastu tysięcy, wraz z wykończeniem. Zdecydujmy zatem już na wstępie, czy chcemy, aby kominek wyglądał imponująco i przykuwał uwagę gości, czy służył do ogrzewania domu lub pełnił obydwie funkcje jednocześnie. Odpowiednio dobrany kominek może być idealnym dodatkiem do centralnego ogrzewania, szczególnie w mroźne zimowe dni. Za jego pomocą będziemy mogli zaoszczędzić parę złotych na ogrzewaniu np. za pomocą gazu. Warto dowiedzieć się, jakie są koszty paliw w obrębie obszaru, w którym mieszkamy. Może się bowiem okazać, że okolica nie ma przyłącza gazu potrzebnego do kominków gazowych bądź inne materiały palne typu drzewo czy węgiel są ciężko dostępne w danej okolicy, a ich transport z innych miejsc może być kosztowny.

Ostatnim aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając rodzaj kominka, jest wystrój wnętrz w domu i mieszkaniu. Styl paleniska powinien bowiem współgrać z ogólnym stylem wnętrz i komponować się z projektem domu. Wtedy bez wątpienia stanie się głównym miejscem spotkań rodzinnych i miejscem, w którym będzie można poczuć, co znaczy prawdziwe domowe ognisko