Duże połacie zieleni wymagają precyzyjnego podlewania, które zapewni odpowiedni wzrost wszystkim posadzonym roślinom. Zagwarantować to może wyłącznie system nawadniania automatycznego, który pomoże utrzymać odpowiedni poziom wilgotności gleby i jednocześnie sprawi, że woda stosowana do podlewania będzie wykorzystana w optymalny sposób.

Nawadnianie automatyczne – co to znaczy?

Nawadnianie automatyczne wykonywane jest przez system zbudowany z połączonych ze sobą rur, zraszaczy, mikrozraszaczy, kroplowników, sterownika oraz zaworów łączących system z rurami wodociągowymi. Profesjonalne i najbardziej zaawansowane systemy posiadają różnorodne czujniki umożliwiające podejmowanie przez system samodzielnych decyzji w sprawie podlewania. Na przykład czujnik pomiaru wilgotności gleby wskaże, czy podlewanie jest konieczne lub czy ilość wody wsiąkniętej w ziemię jest wystarczająca.

Zalety systemów nawadniania

Ilość wykorzystanej wody w ogrodzie jest związana ze sposobem podlewania. Systemy nawadniania tworzone są w taki sposób, aby optymalnie wykorzystać wodę. Ma to szczególne znaczenie przy dużych powierzchniach, na których każda kropla musi być rozsądnie zagospodarowana. Warto zainwestować w budowę takiego systemu – więcej informacji można znaleźć między innymi na stronie phu-adviser.pl.

Systemy nawadniania stosują sposoby do podlewania roślin różnego typu – trawę zaopatruje się najskuteczniej zraszaczami, a rabaty, kwiaty czy warzywa kroplownikami. Taka metoda pozwala na racjonale zagospodarowanie wody i przekazanie jej roślinom w najbardziej aprobowany przez nie sposób (źródło: wymarzonyogrod.pl/pielegnacja-ogrodu/podlewanie-roslin-nawozenie-roslin/podlewanie-ogrodu-jak-oszczednie-podlewac-rosliny-w-ogrodzie,15_2566.html).

Taki system sprawia także, że woda stosunkowo szybko dostaje się do korzeni określonych roślin. Ma to szczególne znaczenie przy dużych ogrodach, ponieważ życiodajna wilgoć dociera do konkretnych osobników, nie zasilając jednocześnie chwastów, drzew i innych roślin, które albo doskonale radzą sobie w trudnych warunkach suszy, albo w interesie ogrodnika leży ich samoczynne wyginięcie.

Dlaczego systemy nawadniania pomagają oszczędzać pieniądze?

Dozowanie wody przez systemy automatycznego nawadniania odbywa się na podstawie ściśle zaprogramowanych zasad, którymi kieruje sterownik. Odczyty z czujników wilgotności gleby pozwalają na bardzo precyzyjne podlewanie – nie tylko pod względem miejsca, ale także odnośnie potrzebnej ilości wody w glebie.

Co więcej, podlewanie realizowane przez system nawadniania wykonywane jest w sposób, który minimalizuje ryzyko parowania wody do atmosfery, co jest jednoznaczne z jej większym wchłanianiem w glebę. Systemy podlewania są także oszczędne z innego punktu widzenia – stosują właściwą częstotliwość, która z jednej strony pozwala roślinom wytworzyć solidny system korzeniowy, a z drugiej gwarantuje optymalne dla danego gatunku nawodnienie gleby.