Stolarka aluminiowa jest coraz chętniej wykorzystywana przez dzisiejszych architektów. Wyróżnia się wysoką trwałością, może przybierać dowolne formy, a także sprawdza się w budownictwie energooszczędnym.

Najczęstsze zastosowania

Systemy aluminiowe są bardzo praktycznym rozwiązaniem dla budownictwa. Sprawdzają się jako bardzo skuteczna izolacja akustyczna i termiczna, spełniają też wymogi dotyczące odporności na wpływ czynników atmosferycznych określonych w unijnych normach budowlanych (ue.itb.pl/mandaty-dla-cen-na-opracowanie-norm-zharmonizowanych#101).

Konstrukcje aluminiowe są najczęściej malowane proszkowo, dzięki czemu zachowują ładny wygląd przez wiele lat i z powodzeniem mogą być stosowane również w budynkach reprezentacyjnych. Ważną rolę stolarka aluminiowa odgrywa przy tworzeniu przegród odpornych na ogień. Specjalne trójkomorowe systemy są wzbogacane przekładkami termicznymi, wskutek czego charakteryzują się doskonałą izolacyjnością cieplną. Z aluminium wytwarza się także specjalistyczne przegrody przeciwpożarowe. Konstrukcje bez izolacji lub z izolacją termiczną stosowane są przy produkcji drzwi, okien i zwykłych ścian działowych.

Ze względu na dużą wytrzymałość aluminiowe profile są coraz powszechniej stosowane w sklepach, restauracjach, hotelach i budynkach użyteczności publicznej. Docenia je także budownictwo indywidualne na przykład przy tworzeniu oranżerii. Aluminium jest też najlepszym wyborem, jeśli chodzi o budowanie oszklonych elewacji i dachów doświetlających wnętrze obiektu. Projekty konstrukcji aluminiowych można zamówić na stronie alumex.pl.

Ekologia i bezpieczeństwo

W budownictwie energooszczędnym i pasywnym najważniejsze jest ograniczenie do minimum zapotrzebowania budynku na ciepło. Pomagają w tym między innymi niezwykle szczelne okna oraz drzwi. W przypadku profili okiennych współczynnik przenikania ciepła Uw nie może przekraczać 0,9 W/m2K. Stolarka aluminiowa, przy zastosowaniu odpowiedniego rodzaju szkła, jest w stanie zagwarantować takie parametry i tym samym przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania budynku. Aluminium wykorzystywane jest również przy tworzeniu konstrukcji antywłamaniowych – metalowe ramy wzmacniane są odpowiednimi wkładami, natomiast do przeszkleń stosuje się szkło antywłamaniowe lub tzw. szkło bezpieczne.

Fasady z aluminium

Fasady aluminiowe to nowoczesne ściany, które mogą przybierać dowolną formę bez utraty swoich właściwości (izolacja termiczna, akustyczna etc.). Konstrukcje tego typu bazują na systemie słupów i rygli aluminiowych jako wypełnienie profili stosuje się szkło albo panele aluminiowe. Fasady z aluminium spotyka się głównie w obiektach sportowych, placówkach usługowych i handlowych, obiektach przemysłowych oraz w służbie zdrowia.