Obowiązki zawodowe pracowników fizycznych zazwyczaj wiążą się z koniecznością noszenia odzieży roboczej, tę zaś powinien zapewnić pracodawca. Obuwie robocze wymagane jest w większości przypadków, a niedopilnowanie tego obowiązku pociąga za sobą konsekwencje prawne.

Kiedy obuwie robocze jest konieczne?

Jeśli chodzi o pracowników fizycznych, to najczęściej dostarczenie obuwia roboczego przez pracodawcę nie jest wynikiem jego dobrej woli, ale po prostu obowiązkiem narzuconym przez Kodeks pracy (rozdział X, isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19740240141). Pracodawca musi zapewnić obuwie robocze w sytuacji, gdy ubranie pracownika może w trakcie pracy ulec zniszczeniu albo występują określone wymagania sanitarne, technologiczne oraz BHP. W przypadku, gdy pracownik może doznać urazu podczas pracy, konieczne jest także stosowanie środków ochrony indywidualnej – innymi słowy, nie wystarczy zwykłe obuwie robocze, tylko potrzebne będzie obuwie ochronne. Pracodawca wyznacza stanowiska, na których pracownik musi używać obuwie robocze ze względu na specyfikę swojej pracy i wtedy cała odpowiedzialność za dostarczenie obuwia spada na firmę. Warto pamiętać, że obuwie robocze to nie to samo, co obuwie ochronne – to pierwsze zapewnia tylko większy komfort użytkowania, natomiast tam, gdzie występują zagrożenia dla zdrowia pracownika, konieczne są buty ochronne. Obuwie robocze musi być wygodne, dostosowane do temperatury otoczenia i warunków fizycznych pracownika; przykładowo na budowie buty robocze powinny być uszyte z wytrzymałego, ale przewiewnego i odpornego na wilgoć materiału, wyposażone w grubą, bieżnikowaną podeszwę, najczęściej też muszą spełniać kryteria obuwia ochronnego ze względu na liczne zagrożenia w miejscu pracy.

Wyższa jakość pracy

Jeśli praca nie wiąże się z zagrożeniami wymienionymi w Kodeksie pracy, pracodawca może wyznaczyć stanowiska, na których pracownik nosi własne obuwie, ale tylko wtedy, gdy wyrazi na to zgodę. Jednak firma i tak musi zwrócić pracownikowi pieniądze za zakup własnego obuwia roboczego, dlatego sensowniejszym rozwiązaniem jest po prostu wyposażenie załogi w firmowe ubranie przeznaczone do pracy. Zakup obuwia przez firmę daje większą gwarancję, że pracownicy będą odpowiednio chronieni, a to leży w interesie pracodawcy – jeśli zatrudnieni pracują w dobrych warunkach, rzadziej chodzą na zwolnienia, nie trzeba przyjmować nikogo na zastępstwo, a firma nie spóźnia się z realizacją zamówień. Ofertę obuwia roboczego przystosowanego do różnego typu prac można znaleźć na przykład na stronie glovex.com.pl.