Podczas codziennego użytkowania przestrzeni mieszkalnej wiele spraw umyka naszej uwadze. Tymczasem za każdym funkcjonalnym elementem budynku kryją się jakaś podjęta decyzja oraz dokonany wybór. Szczególnie jeśli chodzi o równie urokliwą, co trudną do wykończenia część domu, jaką stanowi poddasze.

W momencie adaptacji strychu należy być szczególnie uważnym. Od dobrze wykonanej aranżacji poddasza zależy bowiem ostateczny poziom komfortu użytkowania wnętrza. Jednym z najważniejszych elementów całego przedsięwzięcia są okna dachowe. Należy je nie tylko właściwie zlokalizować w odpowiedniej ilości. Kluczowe znaczenie ma również rodzaj zamontowanych szyb. Szczęśliwie dla klientów produkcja okien w Polsce cieszy się wysokim poziomem zarówno technologicznym, jak i wykonawczym, z łatwością więc dobrać można odpowiedni rodzaj szyb do funkcji pomieszczenia.

Nie jedna, a dwie szyby

Niewielu z nas wie, że producenci okien dachowych stawiają na tzw. szyby zespolone, czyli zestaw dwóch lub większej ilości szyb, które oddziela ramka dystansowa. Pomiędzy nimi, w zależności od pożądanych właściwości pakietu szybowego, znajduje się powietrze lub odpowiedni rodzaj gazu, który minimalizuje transfer ciepła przez szybę. Na pierwszy rzut oka widzimy wprawdzie najzwyklejszą szybę pojedynczą, jednak wspomniana konstrukcja zapewnia optymalne efekty cieplne, dźwiękoszczelne oraz energooszczędne. Przy ostatecznym wyborze rodzaju szyb właściwości danego pakietu szybowego dostosować należy do cech użytkowych danego pomieszczenia.

Do wyboru, do koloru

Najczęściej dziś wybieraną opcją są szyby energooszczędne. Ich konstrukcja polega na pokryciu wewnętrznej strony powłoką z metali szlachetnych, która skutecznie zatrzymuje w pomieszczeniu ciepło wygenerowane przez domowe grzejniki, żarówki czy też nagrzaną promieniami słonecznymi podłogę i meble. Rozwiązaniem, na które decydują się najczęściej klienci z dużych miast, są szyby dźwiękoszczelne. Pokryte specjalną folią izolacyjną mają zdolność zatrzymania hałasu pochodzącego z zewnątrz nawet do kilkudziesięciu procent. W pokoju dziennym i dziecięcym natomiast sprawdzą się szyby bezpieczne, które warstwa laminatu uodparnia na uderzenia oraz w przypadku zbicia szyby sprawia, że kawałki szkła nie rozsypują się.

Opisane rozwiązania stanowią standard w ofercie producentów okien pionowych i dachowych. Jeśli istnieje taka potrzeba, wymagający klient znajdzie także kilka bardziej nowatorskich koncepcji. Jedną z nich są szyby antywłamaniowe. Charakteryzuje je nie tylko kilkakrotnie wyższy wskaźnik wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, ale także wysoki poziom izolacji termicznej. Producent okien dachowych Velux ma na przykład w swojej ofercie pierwsze na rynku okna dostosowane do domów typu pasywnego. Zewnętrzna ich szyba posiada budowę trzykomorową, co zapewnia bardzo wysoki współczynnik przenikania ciepła. Aby dopełnić idei, okna te otwierać można elektrycznie i zasilać energią słoneczną.