Bezramowa zabudowa balkonu staje się coraz bardziej popularnym systemem stosowanym przy modyfikacji mieszkań. Rozwiązanie takie ma bardzo dużo plusów, a uzyskany dzięki niemu efekt estetyczny pasuje do różnych rodzajów budynków. Przeszklenia sprawdzają się zwłaszcza w wielkich miastach. Rozwiązaniem takich problemów, jak panujący na zewnątrz hałas czy smog jest coraz częściej zabudowa balkonu. Warszawa i inne duże miasta są tego doskonałym przykładem. Co dokładnie zyskujemy dzięki systemowi przeszkleń i jak wygląda jego instalacja w praktyce?

 

Jakie korzyści daje bezramowa zabudowa balkonu?

Obecnie stosowane systemy zabudowy pozwalają na wykorzystanie tafli o dużych gabarytach i wysokiej wytrzymałości. Dodatkowo konstrukcja wyposażona jest w fachowe uszczelki i otwory odwodnieniowe oraz specjalny tor, który w razie potrzeby umożliwia przesuwanie tafli. Rozwiązanie takie niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim dzięki swojej szczelności system chroni przed warunkami panującymi na zewnątrz – hałasem, zanieczyszczeniem powietrza, temperaturą i opadami. Zyskując ciszę i spokój, nadal możemy cieszyć się widokiem na zewnątrz. Nie znajdziemy tu zasłaniających go ram pionowych ani innych uwydatnionych elementów konstrukcyjnych. Zabudowa wygląda, jakby składała się wyłącznie ze szkła. Dodatkowym atutem jest kwestia bezpieczeństwa. Z jednej strony zabudowa chroni przed kradzieżą, z drugiej stanowi dodatkowe zabezpieczenie, jeżeli w domu są małe dzieci.

Bezramowa zabudowa balkonu jest również systemem bardzo ekonomicznym. Z poziomu użytkownika mieszkania pozwala na zmniejszenie zużycia energii związanej z ogrzewaniem nawet o 10%. Z kolei dla zarządcy zredukowanie zewnętrznych elementów uzbrojenia balkonu to mniejsze koszty utrzymania budynku. W zależności od elementów balkonu konieczność renowacji zmniejsza się od 30 do aż 50%.

Decydując się na przeszklenie, zyskujemy również zupełnie nową przestrzeń, którą można zaaranżować na dużo więcej sposobów niż zwykły balkon. Zabudowa może posłużyć jako oranżeria. Zwłaszcza w okresie grzewczym, kiedy powietrze jest zbyt ciepłe i suche dla wielu gatunków egotycznych roślin, które trzymane są w domach. Można stworzyć dodatkową strefę wypoczynku, tworząc z balkonu przedłużenie salonu. Inną możliwością jest przechowywanie rowerów, czy innych sezonowych sprzętów.

 

Zabudowa balkonu – Warszawa. Aranżacja zabudowy w praktyce

Warszawa jest miastem, gdzie mieszkańcy szczególnie narażeni są na hałas i brudne powietrze. Bezramowa zabudowa balkonu pozwala zniwelować wnikający z tego dyskomfort. Aby zmodyfikować balkon w mieszkaniu, należy zawsze uzyskać pozwolenie wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej (w domu taka zgoda nie jest wymagana). Zanim się o nie zwrócimy, musimy mieć gotowy projekt. Na rynku znajdziemy wiele specjalistycznych firm, które wykonują takie projekty. Najczęściej te same przedsiębiorstwa dysponują odpowiednimi materiałami oraz oferują usługę montażu. Warto zapoznać się choćby z ofertą firmy Lumon: https://lumon.com/pl

Trzeba pamiętać, że zabudowa balkonu bez uzyskania pozwolenia może być uznana za samowolę budowlaną. Na szczęście uzyskanie go nie powinno sprawiać problemów, ponieważ instalacja systemu przeszklenia nie wymaga skomplikowanych robót budowlanych i nie narusza konstrukcji budynku. Ze wszystkich rodzajów zabudowy rozwiązanie to jest najmniej inwazyjne, co w połączeniu ze wszystkimi innymi plusami sprawia, że bezramowa zabudowa balkonu w szybkim tempie zyskuje na popularności.