Człowiek, czyli inwestor, stojący przed koniecznością zaprojektowania tarasu i jego urządzenia, staje często przed ogromnym dylematem, jak to zrobić, by było jak z marzeń, idealnie. Często podoba się zupełnie coś innego, rozum i gust podpowiada inne rozwiązania.

Na szczęście, wnętrza bywają odzwierciedleniem człowieka, świadczą o jego smaku i guście. Projektując taras trzeba pamiętać, że powinien on łączyć się z wnętrzem domu lub mieszkania, stanowić niejako jego przedłużenie. W związku z tym konieczne jest szukanie rozwiązań, które pozwolą na połączenie wnętrza i ogrodu, stworzą nawiązania.

Jak umiejscowić taras względem domu i ogrodu?

Wybór wielkości i miejsca, w którym taras powinien się znajdować, to pierwszy problem do rozwiązania, z którym musi zmierzyć się inwestor marzący o pięknym tarasie w letnie dni. Wielkość tarasu musi być proporcjonalna do wielkości działki. Nie bez znaczenia jest rozmiar ogrodu, jego ukształtowanie i usytuowanie. Ze względu na klimat naszego kraju i niedobory słoneczne, występujące w ciągu roku, dobre umieścić taras na południowo – zachodniej stronie budynku. Dzięki temu można wykorzystać całoroczne słońce. Niezwykle ważne są proporcje tarasu w stosunku do bryły budynku. Wielkość tarasu nie może zaburzać proporcji domu, ich wielkość musi ze sobą harmonijnie współgrać. Taras powinien być niejako przedłużeniem salonu czy jadalni, stając się dodatkowym miejscem wypoczynku dla rodziny, czy miejscem, gdzie można spożywać posiłki. Ważne więc, aby zarówno w jadalni, salonie czy na tarasie dominowały te same kolory, materiały, aby zachować jednorodny styl i charakter tych miejsc.

Zadaszony czy może nie?

Konstrukcja tarasu powinna przewidywać zadaszenie, które z kolei współgrać powinno z zadaszeniem budynku. Zadaszony taras to lepsza ochrona przed słońcem i deszczem, czyli czynnikami, które mogą spowodować, że nasz przedłużony salon, meble i jego nawierzchnia zaczną niszczeć. Elementem tarasu mogą być oryginalne pergole, markizy, rolety, które pozwolą na regulowany dopływ światła na taras oraz mają wpływ na temperaturę wewnątrz budynku. Taras może być otwarty na otoczenie, może też łączyć się w inny sposób z ogrodem. Nieco intymności mogą mu zapewnić pergole, drewniane szczeble. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wolnostojący komin. Murowany, z cegły lub kamienia czy innych materiałów. Można go posadzić na środku tarasu lub z boku. Ważne, by pełnił funkcję zarówno praktyczną, funkcjonalną jak i stanowił dominującą ozdobę.

Jakie materiały łączyć? Co jest modne a co już odchodzi do lamusa?

Nie ma wskazań, jakie materiały pasują do innych. Tak naprawdę to kwestia gustu. Ale tarasy o prostym rysunku i prostej formule pasować będą do prostych, surowych budynków, a bogato zdobiony do domu, w którym taki właśnie styl panuje. Można wykorzystać podobne materiały do wykonania elewacji i posadzce tarasu, wprowadzając je też do salonu, jadalni czy kuchni. Na tarasach sprawdza się drewno, kamień, klinkier, gres, beton, kostki, płyty, płytki, cegły. materiały sztuczne. Coraz częściej łączy się szkło, metal, beton oraz drewno w różnych kombinacjach. Do najpopularniejszych aranżacji nowoczesnych należy beton oraz drewno, konieczne łączone razem. Nawierzchnia tarasu musi być praktyczna, dopasowana do charakteru domu, stanowić efektowny dodatek. Ważny jest też dobór mebli, tak, aby by były wygodne i dopasowane do naszych potrzeb. Trendy zmieniają się szybko, więc najważniejsze, to śledzić je, by być na bieżąco.

Ale to nie trendy są najważniejsze przy urządzaniu tarasu, a to, co nam się podoba i co spowoduje, że siedząc na tarasie w piękny, letni dzień, poczujemy, że ten taras jest dokładnie taki jak powinien być, dobrze się na nim odpoczywa i przebywa. Że jest – idealny.

Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca meble na taras: http://ogrodolandia.pl/meble-na-taras