Dom z pustaków betonowych, czy żużlobetonowych? - właściwości i charakterystyka materiałów Budując dom w głowie inwestora pojawi się niejedno pytanie. Będzie musiał uporać się nie tylko z kwestią wybrania odpowiedneigo miejsca na budowę, czy projektu, ale również zadecydować, w jakiej technologi i z jakich materiałów zostanie wyprodukowana jego nieruchomość. Dziś przyjrzymy się dwóm popularnym materiałom i sprawdzimy, których z nich cechuje się bardziej atrakcyjnymi właściwościami.

Pustaki betonowe mają dobre parametry

Inwestorzy decydują się na pustaki betonowe ze względu na dobre właściwości, uniwersalność, a przede wszystkim ich niewysoką cenę. Wielu z nich ma jednak wątpliwości co do oddziaływania materiału na zdrowie człowieka. Dawniej producenci do wykonania pustaków betonowych wykorzystywali materiały lotne, które mogły być promieniotwórcze. Obecnie firmy zajmujące się wytwarzaniem bloków betonowych do ich produkcji wykorzystują głównie piasek. A jeśli chodzi o samą promieniotwórczość materiału, to można ją przyrównać do oddziaływania produktów ceramicznych.

Trwały pustak betonowy

Nasze wątpliwości co do zdrowotności pustaków betonowych zostały rozwiane, dlatego zajmiemy się kolejną kwestią dotyczącą owego materiału. Jednym z najważniejszych pytań, jakie zadają sobie inwestorzy to, czy pustak z betonowy jest wystarczająco trwały. Pustaki posiadają porowatą strukturę, a ich wnętrze jest wypełnione powietrzem. To budzi wątpliwości, co do ich wytrzymałości, jednak absolutnie niesłusznie. Pustaki - przy odpowiednim montażu - sprawdzą się doskonale dla większości typów budynków. Badania pokazują nawet, że wykonane z betonu komórkowego domy mogą bez problemu przetrwać nawet powódź, a ich wnętrze zostanie osuszone w sposób naturalny - bez konieczności przeprowadzania rutyny usuwającej wilgoć z wnętrza.

Czy beton komórkowy dobrze izoluje?

Z pustaków betonowych można wykonać nawet podpiwniczenie i fundamenty - o czym przekonują sami producenci. Niestety jednak w przeciwieństwie do innych materiałów budowlanych pustaki wymagać będą dodatkowej izolacji przeciwko wodzie i wilgoci, gdyż łatwo on nasiąka. Przy dobrym montażu, fundament może utrzymać się bez modernizacji nawet kilkadziesiąt lat. Jeśli chodzi natomiast o izolację cieplną przy zastosowaniu pustaków, to utrzymuje się ona na podobnym poziomie, co w przypadku innych materiałów, z których stawiamy ściany budynków. Brak spoin nie wpływa na pogorszenie się trzymania ciepła we wnętrzu.

Pustaki żużlowe - co warto o nich wiedzieć?

Pustaki żużlobetonowe zachęcają inwestorów atrakcyjną ceną, a także łatwą dostępnością. Ich wątpliwości dotyczą jednak trwałości tego rodzaju materiału. Czy mają się oni czego obawiać? Jak się okazuje w przypadku pustaków żużlowych - podobnie, jak innych tego typu materiałów - kwestia wytrzymałości zależy od odpowiednio dobranej klasy, która może znosić określone obciążenia.

Przy wybudowaniu ścian z pustaków żużlowych warto jest od razu pomyśleć także o ociepleniu. Dzięki niemu ściana konstrukcyjna nie będzie narażona na szkodliwe działaniu zmiennych warunków atmosferycznych, co spowoduje, że dłużej będzie nam służyć w niezmienionym stanie. Dodatkowo izolacyjna przyczyni się do zwiększenie ekonomii budynku - nie będzie on wymagał intensywnego dogrzewania.

Pustaki żużlowe uchodzą jednak za dość "ryzykowny" materiał. Tutaj wiele kwestii dotyczy przede wszystkim jego jakości. Jeśli pochodzi od zaufanego producenta, to z reguły nie musimy martwić się ani o jego trwałość, ani też o niepozytywne działanie na nasze zdrowie (np. potencjalnie rakotwórcze). Mimo, że pustaki żużlowe należą do jednych z najtańszych, to w przypadku ich zakupu faktor ceny nie powinien być dla nas najważniejszy. Pustaki wymagają odpowiedniego przechowywania i muszą być sezonowane z powodu na dużą reaktywność chemiczną. Kluczowe jest również - przy postawieniu ścian z tego rodzaju pustaka - jest także w miarę sprawne nałożenie elewacji, gdyż trwałość całej konstrukcji może zostać zagrożona z powodu na intensywny wpływ atmosfery na pustaki żużlobetonowe.

Jaki zatem rodzaj pustaka wybrać? Decyzja zależy tylko od nas. Jednak warto pamiętać o tym, że niezależnie od rodzaju materiału mieć na uwadze jego pozyskanie od zaufanego producenta. Artykuł przygotowany przez producenta najwyższej jakości prefabrykatów betonowych Betoniarnię Kączmarek - https://betoniarniakaczmarek.pl