Ogrzewanie naszego domu jest jedną z najważniejszych instalacji, jakie się w nim znajdują. Decyzje, jakie podejmiemy już na początku, będą rzutować na komfort, jaki uzyskamy w codziennym użytkowaniu. Co najważniejsze, rzutuje decyzja ta rzutuje też na przyszłe koszty, które będziemy ponosić co roku.

 

Zobacz korzystne finansowo oferty centralnego ogrzewania w Opolu. Dlaczego warto wybrać piec centralnego ogrzewania?

Nowoczesne urządzenia CO mają tę zaletę, że są wyposażone w elektroniczny system sterowania. Za jego pomocą możemy zaprogramować godziny, w jakich piec będzie włączony i będzie ogrzewał dom. Możemy na przykład włączyć go w taki sposób, aby uruchamiał się na godzinę przed tym, jak dotrzemy z dziećmi do domu. Centralne ogrzewanie zacznie rozprowadzać ciepło, a my – z zimnego dworu – wejdziemy do przyjemnie nagrzanego pomieszczenia. Nowoczesne inteligentne piece centralnego ogrzewania stanowią rozwiązanie energooszczędne, pozwalające w sposób istotny zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Przy pomocy centralnego ogrzewania mamy też wpływ na ogrzewanie podłogowe (w Opolu i Krapkowicach).

 

Na jakie paliwo wybrać piec?

Pomimo aktualnych tendencji i debaty nad ograniczeniem zanieczyszczeń w przestrzeni miejskiej, węgiel jest nadal najpowszechniejszym opałem. Przyczynia się do tego głównie jego niewysoka cena oraz powszechność pieców nim napędzanych. Ciekawą alternatywą są piece spalające biomasę w formie peletu. Takie piece również świetnie nadają się do sterowania przez centralne ogrzewanie. W obu przypadkach jednak ludzie uważają takie paliwo za kłopotliwe ze względu na przechowywanie, usuwanie pozostałości i zapylenie w przypadku węgla. W zasadzie powinniśmy na taki piec poświęcić osobne pomieszczenie w piwnicy. Ogrzewanie gazowe i elektryczne jest zdecydowanie wygodniejsze w użyciu. Wystarczy sterowanie CO i nie musimy więcej się o nic martwić. Jest to szczególnie pożądane, kiedy ogrzewamy dom o nieregularnych porach. Piec zajmuje znacznie miej przestrzeni i może być ulokowany w różnych pomieszczeniach, np. składziku. Problemem może być koszt ogrzewania w okresie zimowym.  Przy niewielkiej powierzchni do ogrzania, dobrym rozplanowaniu podczas budowy (np. dzięki decyzji o ogrzewaniu podłogowym) i rozsądnym gospodarowaniu będzie on tylko trochę większy. W niektórych przypadkach jednak może on sięgać nawet kilkukrotnej wartości tego, co zapłacilibyśmy przy tradycyjnym węglu.

Do nowoczesnych rozwiązań warto zaliczyć też pompy ciepła, które pobierają ciepło z ziemi, powietrza atmosferycznego i z wody gruntowej.