O poranku – budzik, prysznic i ekspres do kawy, a wieczorem – klawiatura laptopa, stukot krzeseł przy obiedzie, rozmowa za ścianą i telewizor. Domowe dźwięki, choć są elementem codziennych rytuałów, mogą być dla innych domowników, a także sąsiadów niepotrzebnym źródłem stresu. W jaki sposób zapewnić w mieszkaniu odpowiednią akustykę?

Komfortową ciszę, a co za tym idzie spokój i intymność, może zagwarantować jedynie kompleksowe rozwiązanie uwzględniające odpowiednią izolację ścian działowych i zewnętrznych, podłóg/stropu oraz dachu. Lekka i łatwa w montażu wełna mineralna szklana o doskonałych zdolnościach tłumienia dźwięków uderzeniowych i/lub powietrznych, odpowiednio dobrana do przegrody gwarantuje jej izolacyjność akustyczną. Dla przykładu, Aku-Płyta o grubości 75 mm cechuje się współczynnikiem pochłaniania dźwięku AW 1,0, co oznacza 100% pochłanianie. Cecha ta przekłada się na wysoką izolacyjność ścian działowych wykonanych przy wykorzystaniu tego materiału. Warto zatem pytać o rodzaj rozwiązań i zastosowanych materiałów w trakcie pracy nad projektem architektonicznym lub przy wyborze dewelopera.

Skąd płynie dźwięk?

Towarzyszące nam w domu dźwięki można podzielić na dwa rodzaje. Dźwięki uderzeniowe powstają na powierzchni lub bezpośrednio w przegrodzie, a ich źródłem mogą być kroki, trzaśnięcia drzwiami, upadki przedmiotów, odgłosy instalacji wodnej, kanalizacyjnej, ogrzewania i wentylacji. Z kolei dźwięki powietrzne wywołują np. wszelkiego rodzaju urządzenia muzyczne czy głośna rozmowa. Nie można także zapominać o hałasie powstającym na zewnątrz. Zadaniem dobrej izolacji akustycznej jest ochrona przed każdym niepożądanym hałasem poprzez wytłumienie przegród i poprawę stopnia pochłaniania dźwięków.

Po pierwsze – izolacyjność akustyczna

Hałas jest pierwszym czynnikiem, który zaczyna przeszkadzać w nowym mieszkaniu. Jeśli projektant nie uwzględnił właściwych rozwiązań akustycznych w projekcie lub/i deweloper ich nie zastosował, warto to niedopatrzenie naprawić. Renowacje akustyczne najczęściej nie wyeliminują problemu całkowicie (dlatego należy o nich pamiętać już na etapie projektu), ale mogą znacząco poprawić komfort akustyczny pomieszczenia. Najpopularniejszym rozwiązaniem (ze względu na swoją prostotę, koszty i skuteczność) jest poprawa izolacyjności przegród wewnętrznych (ścian wewnętrznych i stropów międzykondygnacyjnych) poprzez zastosowanie okładzin ściennych i sufitowych.

Więcej ciszy

Izolacja wewnętrzna musi zostać dobrze przemyślana i starannie wykonana – znaczenie ma tutaj również umiejscowienie pomieszczeń ogrzewanych i nieogrzewanych. W myśl zasady „cos za coś” polepszenie izolacyjności przegród wiąże się ze zmniejszeniem powierzchni mieszkalnej – grubość płyty izolacyjnej z wełny wraz z profilami oraz płytą g-k ok. 7-12 cm. Czasem jednak naprawdę warto je poświęcić. Izolowanie ścian działowych i sufitów wykonujemy w lekkiej konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych na stalowym ruszcie wypełnionym wełną mineralną szklaną Aku-Płyta o gr. 50/75/100 mm. Profile metalowe mocujemy do ścian i sufitu poprzez podkładki tłumiące, podobnie jak płyty gipsowo-kartonowe. Wielkość poprawy izolacyjności akustycznej każdorazowo zależy od tego jaką izolacyjnością charakteryzowała się ściana / sufit przed zamontowaniem okładziny. Dla przykładu – gdy na ścianie z pustaków ceramicznych o gr. 11,5cm zamontujemy okładzinę ścienną z wykorzystaniem wełny Aku-Płyta gr. min. 50mm możemy spodziewać się poprawy izolacyjności tej ściany o 11 dB. To dużo, biorąc pod uwagę fakt, że zmiana poziomu hałasu o 6 dB odbierana jest jako dwukrotnie mocniejszy lub słabszy hałas.

źródło: ISOVER