Wilgoć w budynku jest bardzo szkodliwa zarówno dla mieszkańców, jak i dla samej konstrukcji budowli. Czasem ma na to wpływ nieszczelny fundament, okna lub dach, a czasem wystarczy awaria instalacji wodnej. Te czynniki mogą spowodować, że do naszego mieszkania przedostanie się wilgoć, od której do rozwoju pleśni i grzybów już bardzo niedaleka droga.

Szkodliwe działanie wilgoci

Przede wszystkim trwałe zawilgocenie wpływa na obniżenie wytrzymałości konstrukcyjnej murów. Obniża ono również termiczną izolacyjność przegrody. Oba te czynniki są niekorzystne dla budynku. Kolejnym ważnym aspektem jest rozwój pleśni i grzybów, które lubią mokre środowisko. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, w których rozwijają się tego rodzaju zakażenia jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Dla alergików może nawet stanowić zagrożenie życia.

Jak zapobiegać zawilgoceniu?

Chcąc uniknąć kłopotów związanych za zawilgoceniem należy o to zadbać już w czasie budowy. Dobrym rozwiązaniem jest stabilizacja posadzek. Stanowi ona bardzo ważny element w budownictwie, który daje zarówno szybkie jak i wysoce skuteczne efekty. Warto zauważyć, że szczególnie na ternach przemysłowych ważne jest, aby posadzka była dostosowana do ciężaru oraz obciążeń, które będą występować na jej powierzchni. Zatem tego typu rozwiązania są niemalże konieczne np. przy budowie parkingów. Wykorzystuje się je także w szeroko pojętym budownictwie przemysłowym (np. przy budowie hal produkcyjnych). W takich miejscach stabilizacja posadzek jest bardzo potrzebna. Materiałem wykorzystywanym do stabilizacji posadzek jest cement. Tego rodzaju usługi warto powierzyć doświadczonym wykonawcom. Jednym z przedsiębiorstw zajmujących się stabilizacją posadzek jest firma Cover z Gdańska. Jeśli jednak już mieszkamy w zawilgoconym budynku to możemy korzystać z osuszaczy powietrza, często wietrzyć, zlikwidować nadmiar roślin oraz dobrze odwirowywać pranie. Dzięki temu ograniczymy wytwarzanie wody do niezbędnego minimum, co ułatwi osuszenie zawilgoconych pomieszczeń.