Budowa domu jest już w zaawansowanym stadium i właśnie przychodzi czas na montaż drzwi i okien, które będą nam służyły przez lata. Stolarkę wybieramy według naszego projektu i taką aby nie niszczyła się przez długi czas oraz była funkcjonalna.

Przede wszystkim musimy zdecydować się na początku czy chcemy wykonać montaż okien i drzwi z drewna czy też z plastiku albo aluminium. Te ostatnie cechują się wysokimi walorami cieplnymi i można je montować na ścianach o mniejszej nośności. To ze względu na ich wagę. Ponadto są bardziej klimatyczne – cyrkulacja powietrza jest bardziej płynna.

Przy montażu okien ważne jest aby połączenie ze ścianą było szczelne dla wody i wiatru oraz powinno mieć dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, taką która jest zbliżona do montowanej stolarki. Ponadto powinna być odpowiednia przestrzeń pomiędzy ramą okna a otworem, co pozwoli na odpowiednie wypełnienie izolacją. Podłoże musi być dokładnie oczyszczone i odtłuszczone. Podczas osadzania okna rama nie może być zbyt blisko ościeża. Odległość pomiędzy ościeżnicą a ościeżem powinna wynosić 3-4 cm. Okno jest narażone na ruchy i gwałtowne otwieranie i dlatego ważna jest odpowiednia liczba kotew, które je utrzymają. I to chyba jedne z podstawowych warunków prawidłowego montażu okna.

Przy montażu drzwi, musimy zwrócić uwagę na ich próg, który powinien być szczelny a warstwy betonu (w przypadku montażu drzwi zewnętrznych), powinny być oddzielone warstwo hydroizolacyjną. Oczywiście musi być też solidne połączenie ościeża z ościeżnicą. Jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne, powinny one mieć dobre właściwości termiczne, które dodatkowo wzrosną przy odpowiednim ich zamontowaniu czyli ocieplenie styku muru i ościeżnicy. Ważne jest aby montować drzwi według zaleceń producenta.

Podczas montażu drzwi i okien, najlepiej skorzystać z usług fachowej firmy w szczególności z autoryzowanych serwisantów. Wtedy mamy pewność, że w razie kłopotów a najczęstszymi są: brak szczelności, niedomykanie się skrzydeł, możemy liczyć na ich poprawę, gdyż są to usługi gwarancyjne.

Po zamontowaniu okien lub drzwi, czasem jest tak, że chcemy dobrać do nich dodatkowe okucia. Również akcesoria do okien i drzwi są bardzo istotne, bo dodają dodatkowych walorów estetycznych i funkcjonalnych.

Simteq.pl

zdj. Pixabay.com