Płyty warstwowe stosuje się do budowy  dachów, ścian, ścianek działowych i sufitów. Wykorzystywane są przy budowie różnego rodzaju hal, w tym nowoczesnych hal magazynowych, przemysłowych, sportowo-widowiskowych oraz obiektów przetwórstwa żywności. Budowa hal z zastosowaniem technologii płyt warstwowych ma coraz więcej zwolenników i dotyczy to nie tylko przemysłu, ale też branży usługowo-handlowej.

Zalety hal z płyt warstwowych

Główną zaletą zastosowania tego rodzaju obudowy jest szybkość wykonania w przeciwieństwie do innych technologii (murowanej czy odlewanej). Jest to najszybszy sposób budowania wielkopowierzchniowych obiektów przemysłowych. Poza tym ewentualna rozbudowa budynków z tym rodzajem obudowy jest łatwiejsza. Szybko można powiększyć obiekt, zachowując kolorystykę i wygląd. Można łatwo wyposażyć ją w dodatkowe elementy takie jak np. brama garażowa.

Konstrukcja ścian hali z płyty warstwowej

Obudowa ścian wykonywana jest z gotowych płyt warstwowych, czyli elementów prefabrykowanych, które składają się z dwóch okładzin z blachy stalowej oraz rdzenia konstrukcyjno-izolacyjnego z twardej wełny mineralnej, pianki poliuretanowej lub styropianu. Płyty warstwowe są montowane w układzie poziomym (do słupów konstrukcji nośnej) lub pionowym (do dodatkowych konstrukcji wsporczych). Obudowa ściany rozpoczyna się od poziomu 35 cm (wierzch cokołu betonowego) i kończy się na poziomie konstrukcji dachu.

Hale stalowe wykonane w technologii płyt warstwowych nie mają jednorodnej konstrukcji ścian i dachu. Jest ona uzależniona od przeznaczenia danego obiektu. Zasadnicza konstrukcja jest jednak podobna.

Realizacja i koszt projektu budowy hali z płyty warstwowej

Hale stalowe z obudową z płyty warstwowej projektuje się tak, by można było je dostosować do potrzeb inwestora. Jaki jest koszt budowy hali? Przyjmuje się, że metr kwadratowy standardowej hali magazynowej z obudową ścian z płyty warstwowej z rdzeniem z pianki PIR o grubości 100 mm (cena nie obejmuje prac ziemnych) kosztuje ok. 400-450 zł/m2 netto. Są to oczywiście szacunkowe koszty budowy hali, gdyż trudno podać całkowity koszt wybudowania hali bez poznania wymagań inwestora.

Przy budowie hali koszt  zależy także od jej przeznaczenia, a co się z tym wiąże - tego czy jest to obiekt ogrzewany, czy nie. W przypadku hali nieocieplonej i nieogrzewanej prace ziemne to ok. 40% kosztów, konstrukcja ok. 30%, a ściany i dach odpowiednio po ok. 15%. W przypadku hali ocieplonej koszt konstrukcji to ok. 25%, a ściany i dach ok. 40%. Wpływ na koszt ma także rodzaj zastosowanego rdzenia izolacyjnego. Najdroższy jest ten wykonany z wełny mineralnej, a najtańszy ze styropianu.

 

Firmą, która oferuje kompleksowe usługi w zakresie budowy hal stalowych z obudową z płyt warstwowych, w tym nowoczesnych hal magazynowych  jest Ocmer Sp. z o.o. Działa na polskim rynku od 1994 roku, a więc posiada duże doświadczenie w zakresie prowadzenia takich inwestycji.

Więcej informacji na temat budowy hali z płyt warstwowych można znaleźć na stronie firmy Ocmer: https://www.ocmer.com.pl/hale-konstrukcja-%C5%9Bciany-z-p%C5%82yt-warstwowych.