Pompa ciepła to niezwykle popularne rozwiązanie w dzisiejszych czasach. Mają to do siebie, że im mniej wykorzystują energii z otoczenia, tym niższą temperaturę ciepła są w obowiązku dostarczyć. Jeśli z kolei ów temperatura będzie wysoka, trzeba liczyć się z wyższymi kosztami pracy urządzenia.

Odpowiadając na pytanie zawarte w temacie: najchętniej wykorzystywanym systemem grzewczym w przypadku dobrych pomp ciepła jest układ ogrzewania niskotemperaturowego. Woda, która płynie w instalacji centralnego ogrzewania, charakteryzuje się temperaturą oscylującą w przedziale 35-40 stopni Celsjusza. Pozwala ona na stworzenie instalacji ogrzewania płaszczyznowego, czyli ściennego, podłogowego i sufitowego. Dlatego też najlepszym, najpowszechniejszym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym. Co więcej, wykorzystując daną ilość prądu, pompy dostarczają jednocześnie wówczas największą ilość ciepła. Oznacza to tyle, że uzyskują maksimum tzw. współczynnika wydajności pompy ciepła. 

Inną alternatywą jest instalacja grzejnikowa w domu energooszczędnym (czyli takim, który zużywa mniej energii niż budynki spełniające normy prawne na ten temat). Wówczas to grzejniki muszą cechować się stosownie większym rozmiarem, aby zagwarantować optymalnie większą powierzchnię oddawania ciepła. Jednakże podczas największych mrozów pompa ciepła będzie miała obowiązek wysoko podbijać temperaturę wody w instalacji, przyczyniając się tym samym do większego zużycia prądu.

Dobre i najtańsze pompy ciepła służą również do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Najlepsze rezultaty przynoszą te, które wykorzystują zużyte powietrze wentylacyjne o temperaturze wyższej niż temperatura rześkiego, zimowego powietrza. Istnieje także możliwość wybrania pompy ciepła  typu powietrze-powietrze, z której przyjemne, ciepłe powietrze rozpościera się po całym budynku - wtedy zachodzi tzw. centralne ogrzewanie powietrzne. Takie rozwiązania występują jednak w domach jednorodzinnych bardzo okazjonalnie.

 

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Polska Ekologia oferującą najlepsze i najtańsze pompy ciepła.