Dom to już nie tylko wszystkie pomieszczenie we wnętrzu, ale coraz częściej również otaczający go ogród. Jak sprawić, że właśnie w tej przestrzeni będziemy chcieli spędzać swój wolny czas i przyjmować gości? Oczywiście zapewniając odpowiedni komplet mebli wpasowujący się w wystrój całego ogrodu. Rzadko kiedy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że takie meble wymagają regularnej pielęgnacji!

Nie chcemy już mieszkań?

Niemal większość Polaków zapytanych obecnie o to, gdzie chciałaby mieszkać, mając do wyboru niewielkie mieszkanie w centrum dużego miasta lub własny dom z ogrodem pod miastem, bez wahania wybrałaby tę drugą opcję. Wynika to po prostu z faktu, że po pracy większość z nas chciałaby mieć możliwość swobodnego zrelaksowania się nie tylko we własnych czterech ścianach, ale jeżeli również pozwoli na to pogoda, na łonie natury - we własnym ogrodzie czy też na tarasie. Jest to również zauważalne po ilości ofert sprzedaży mieszkań w centrach dużych miast - we Wrocławiu, Krakowie czy w Gdańsku.

Meble ogrodowe - do wyboru!

W sklepach meblarskich oraz z artykułami ogrodowymi nie ma już problemu ze znalezieniem ładnego i funkcjonalnego kompletu mebli ogrodowych. Producenci mebli dostrzegli swoją szansę w zmianie preferencji Polaków co do miejsca zamieszkania i nie zmarnowali jej - korzystają na tym oczywiście obie strony. Producenci sprzedają więcej mebli, a kupujący maja znacznie większy wybór i mogą tym samym dopasować meble do własnych potrzeb - zarówno pod względem funkcjonalności jak i pod względami estetycznymi. Dzisiejsze meble ogrodowe wykonuje się nie tylko na bazie wikliny i drewna, ale coraz częściej także np. sztucznego technorattanu.

Różnorodność materiałów, a pielęgnacja mebli ogrodowych?

Pomimo tego, że meble ogrodowe wytwarzane są z różnorodnych materiałów, to wadą niemal każdego z nich jest to, że po pewnym czasie bez odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji może się on zacząć „rozchodzić”. Meble ogrodowe mające niemal cały czas styczność z takimi warunkami jak chociażby zmiany temperatur i opady deszczu bez pielęgnacji i konserwacji nie pozwolą nam na ich użytkowanie przez kilka sezonów. Warto pamiętać, że już po roku bez odpowiedniej pielęgnacji będziemy mogli zobaczyć pierwsze zmiany nie tylko w wyglądzie mebli ogrodowych, ale również w ich strukturze! Jak zatem dbać o nasze meble ogrodowe? Jak powinna wyglądać konserwacja mebli ogrodowych?

Rattan i wiklina na meble ogrodowe?

Popularną opinią i powtarzanym zdaniem jest to, że wiklina i rattan są najlepszymi materiałami na meble ogrodowe, gdyż są to meble naturalne. Z jednej strony jest w tym odrobina racji, gdyż są to zarazem meble łatwe w produkcji, materiał z którego są wykonane łatwo poddaje się obróbce co przekłada się na końcową cenę, jednak zarówno wiklina jak i rattan nie są za bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych - słońca czy deszczu.

Wbrew pozorom wystarczy tylko jeden sezon braku odpowiedniej pielęgnacji konserwacji mebli ogrodowych wykonanych z rattanu lub wikliny, aby dostrzec negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Dostrzeżemy to nie tylko po zmianie intensywności koloru naszych mebli (wyblakną), ale również mogą zacząć skrzypieć przy obciążeniu co będzie oznaką zmian w ich wewnętrznej strukturze (osłabienie włókien). Najlepszym sposobem zabezpieczenia mebli wykonanych z rattanu lub wikliny jest jej polakierowanie np. przy użyciu lakieru bezbarwnego. W ten sposób zachowamy naturalną barwę rattanu i wikliny, a nasze meble będą odpowiednio zabezpieczone przez czynnikami atmosferycznymi.

Warto jednocześnie zadbać o odpowiednie przechowywanie naszych mebli podczas sezonu zimowego - nie powinny stać „pod chmurką” a przynajmniej powinny być przykryte wodoodpornym pokrowcem. Jeżeli dodamy do tego regularne oczyszczanie powierzchni naszych mebli to będziemy mogli się nimi cieszyć znacznie dłużej - czyśćmy jednak przy jak najmniejszym użyciu wody, która działa negatywnie na meble!

Czyścimy technorattan

Technorattan szturmem wchodzi ostatnimi czasy na rynki związane z produkcją mebli ogrodowych. Meble wykonane z technorattanu są jedynie odrobinę droższe od mebli ogrodowych wykonanych ze zwykłego rattanu, a jednocześnie są odporne na czynniki atmosferyczne powodujące osłabienie materiału, co miało miejsce w przypadku zwykłego rattanu oraz wikliny. Co prawda wadą technorattanu jest jego niska odporność na zarysowania, jednak całą sprawę rozwiązuje systematyczna pielęgnacja powierzchni poprzez jej oczyszczanie przy pomocy suchego pędzla lub miękkiej szczotki, a następnie umycie powierzchni mebli nawet pod bieżącą wodą (ważne jednak jest to, aby nie była to woda z myjki ciśnieniowej!). Taka pielęgnacja w przypadku mebli ogrodowych wykonanych z technorattanu jest w zupełności wystarczająca.

Meble w ogrodzie z drewna?

Kolejną możliwością zastosowania mebli w ogrodzie jest ich samodzielne wykonanie z drewna lub zakup gotowych mebli drewnianych. W obu przypadkach konieczne będzie ich zabezpieczenie przed wilgocią przy pomocy odpowiedniej farby do drewna lub przynajmniej impregnatu do drewna. W ten sposób zabezpieczone meble możemy później czyścić nawet pod bieżącą wodą. Warto jednak pamiętać, że tego typu preparaty zabezpieczają drewno na określony czas i przeważnie po 3-5 latach konieczne jest powtórne malowanie.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.