Drewno od setek lat jest naszym ulubionym materiałem konstrukcyjnym i wykończeniowym. Przyciąga nas jego wygląd, naturalne pochodzenie i znakomite właściwości. Może znaleźć zastosowanie w niemal wszystkich miejscach i różnych zastosowaniach. Wykonuje się z niego konstrukcje wielkich hal, wykorzystuje jako szlachetny element wykończenia i dekoracji każdej przestrzeni. Niestety, podobnie jak wszystko, także drewno ma pewne wady. Przede wszystkim niepokoi nas niska odporność na wilgoć i warunki zewnętrzne. Działanie pleśni, grzybów oraz proces próchnienia potrafią zniszczyć nawet najpiękniejsze i najbardziej dopieszczone detale. Na szczęście nie musimy iść na kompromis. Dzięki modyfikacji termicznej drewno Thermory zachowuje wszystkie zalety drewna, jest natomiast pozbawione jego wad.

Modyfikacja termiczna drewna

Przez wiele lat osoby, zaniepokojone wytrzymałością drewna, musiały decydować się na niezbyt atrakcyjne alternatywy. Kompozyt jest wprawdzie zbliżony pod względem estetycznym, ale nie jest w stanie nawiązać do świetnych właściwości naturalnego materiału. Wydawało się, że nie uda się odnaleźć kompromisowego rozwiązania. Dzięki rozwojowi technologii stało się to jednak możliwe. Podczas procesu modyfikacji termicznej drewno jest poddawane działaniu bardzo wysokich temperatur, sięgających 215ºC. W wyniku procedury końcowa wilgotność jest ustalana na poziomie 5–7%, z jego struktury jest usuwany także cukier. Dzięki temu produkty Thermory są w pełni odporne na działanie pleśni i grzybów, a ich podatność na pleśń ulega znacznemu ograniczeniu. Deski modyfikowane termicznie nie skręcają się i nie pracują, mogą również wypełniać funkcję izolacyjną. Największą zaletą produktów Thermory jest ich bardzo długa żywotność. Thermory sosna skandynawska zachowuje swoje świetne właściwości przez okres 20–25 lat. Poddany intensywnej obróbce jesion amerykański to z kolei gwarancja żywotności wynoszącej ponad 25 lat! Przez ten czas użytkownik nie musi podejmować żadnych działań pielęgnacyjnych. Bez olejowania patynują i zyskują szlachetny, ciekawy odcień.

Produkty Thermory

Produkty Thermory można wykorzystać niemal w każdym miejscu. Szczególnie dobrze sprawdzą się tam, gdzie zawodzi drewno niepoddane modyfikacji termicznej. Deski Thermory to znakomite rozwiązanie na taras. Nie wymagają żadnych zabiegów impregnacyjnych, zachowują za to bardzo długą żywotność i nadają każdemu projektowi niepowtarzalny urok. Drewno modyfikowane termicznie równie dobrze sprawdzi się na elewacji budynku. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom montaż będzie bardzo prosty, nie będziemy musieli także niepokoić się o potencjalne wyginanie czy falowanie drewna. Obok jaśniejszych desek z sosny bezsęcznej czy sosny skandynawskiej, w wiele projektów znakomicie wpisze się ciemniejszy jesion amerykański. Drewno thermory to także znakomite rozwiązanie we wnętrzach. Podłogi wykonane z drewna modyfikowanego termicznie są nie tylko piękne i eleganckie, ale te wykonane z jesionu amerykańskiego można również kłaść bezpośrednio na instalacjach ogrzewania podłogowego. Świetnie i nowocześnie prezentują się również boazerie Thermory. Gustownym i stylowym dodatkiem są z kolei mozaiki wykonane z tego drewna. Dzięki świetnym właściwościom, można wykorzystywać je wszędzie tam, gdzie wykorzystanie materiału niepoddanego modyfikacji nie byłoby możliwe.

 

Artykuł został przygotowany przez firmę Komplex Market, dostawcę i producenta desek, paneli oraz podbitki dachowej.