To pytanie zadaje sobie każda osoba planująca budowę domu. Decyzja o wyborze między garażem w bryle a wolnostojącym musi zostać podjęta w początkowej fazie planowania, gdyż wpływa ona zdecydowanie na wygląd zarówno domu, jak i zagospodarowanie działki. Najważniejszym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę zastanawiając się czy wybrać garaż będący integralną częścią domu czy też postawić osobny budynek jest ilość miejsca, jaką dysponujemy. Planując wybór garażu należy wziąć pod uwagę także warunki zamieszczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i innych dokumentach.

 

Garaż w bryle

Decydując się na garaż w bryle budynku warto znaleźć taki projekt, który będzie spełniał wszystkie nasze oczekiwania. Do zdecydowanych zalet takiego rozwiązania można zaliczyć oszczędność miejsca na działce oraz stworzenie dodatkowej przestrzeni nad garażem, która może zostać wykorzystana do zwiększenia powierzchni mieszkalnej lub jako taras z zielonym dachem. Co istotne, projekty domów z garażem w bryle budynku charakteryzują się niższym kosztem wykonania, gdyż nie ma konieczności wykonywania osobnego obiektu. Ważne jest także jego usytuowanie. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się być wykonanie go w północnej części budynku, do której dociera najmniej słońca oraz oddzielenie od pomieszczeń mieszkalnych. Taki sposób rozmieszczenia uniemożliwi ewentualne przedostawanie się spalin do wnętrza. Ponadto pozwoli na bezpośrednie przejście z części garażowej do wnętrza domu bez konieczności przebywania na zewnątrz. Przy rozpatrywaniu wyboru garażu w bryle budynku należy pamiętać o wykonaniu odpowiedniej wentylacji oraz odwodnienia w postaci centralnego wpustu (koperty) lub odwodnienia przy bramie wjazdowej garażu zabezpieczających przed dostawaniem spalin do wnętrza. Pomieszczenie garażowe powinno być oddzielone od pozostałych części drzwiami spełniającymi warunki przeciwpożarowe. Projekty domów z garażem w bryle najczęściej przewidują garaż na poziomie parteru, jednak jest również możliwość wykonania go częściowo podpiwniczonego.

Garaż wolnostojący

 

Garaże wolnostojące mogą być ciekawym rozwiązaniem dla osób, które mają do wykorzystania dużo miejsca na działce i chcą ją zagospodarować dodatkowym budynkiem. Prawdopodobnie koniecznym okaże się wykonanie osobnego projektu, jak również niezbędne będzie pozwolenie na jego budowę. Dokumentu takiego nie wymagają garaże wykonane w formie wiat i zadaszeń. Niewątpliwymi zaletami garaży wolnostojących jest w dużej mierze to, iż nie zmniejszają powierzchni użytkowej domu. Ponadto nie muszą być one zaplanowane w początkowej fazie budowy, ponieważ ich projekt można wykonać w późniejszym terminie. Ze względu na swoją niezależność od domu mogą być większe np. dwustanowiskowe. Istnieje także możliwość ich późniejszej rozbudowy np. o część biurową lub gospodarczą.

Za obydwa rozwiązaniami przemawiają liczne korzyści, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji. Jednakże, biorąc pod uwagę komfort i wygodę użytkowania najczęściej wybieranymi są te w bryle budynku, przy których nie będzie konieczności dojścia do garażu w mroźny, zimowy dzień. Decyzję o wyborze między garażem w bryle, a wolnostojącym każdy Inwestor powinien podjąć indywidualnie, kierując się wyłącznie swoimi preferencjami.