Lipiec i sierpień to zazwyczaj miesiące urlopów. Przepiękna pogoda sprzyja wyjazdom wakacyjnym. Mimo wszystko określoną część tego letniego czasu spędzimy w domu. Jak zadbać o to, żeby w tym okresie dobrze nam się w nim mieszkało?

Uff jak gorąco…

Bardzo wysoka temperatura powietrza latem to zmora, która nawiedza nas coraz częściej. Instalacja rekuperatora lub klimatyzacji z pewnością pomoże nam „ochłodzić atmosferę” panującą wewnątrz domu. Co zrobić, gdy nie mamy pod ręką takich rozwiązań? Okazuje się, że w naszym budynku może panować przyjazna temperatura, ale trzeba o to zadbać już na samym początku - budując dom. Niezwykle ważnym czynnikiem jest tutaj izolacja termiczna elewacji. Nie tylko zapewnia ciepło w zimie, ale także odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury latem. – Uzyskanie takiego efektu jest możliwe, dzięki wykorzystaniu ocieplenia charakteryzującego się bardzo dobrymi parametrami. Jeżeli decydujemy się na rozwiązania oparte na styropianie, zwracajmy uwagę, aby współczynnik przewodzenia ciepła dla płyt styropianowych był na jak najniższym poziomie (np.: λ ≤ 0,033 W/mK). – opowiada Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej. Równie ważnym aspektem jest właściwe dobranie koloru farby do elewacji. Te o ciemniejszej barwie, mają większą zdolność do absorpcji ciepła. Dlatego, aby w domu nie zrobiło się gorąco, należy wybierać preparaty o współczynniku odbicia światła HBW < 30.

Zasłonięci

Światło to słowo klucz. To właśnie nadmiar słońca sprawia, że atmosfera w pomieszczeniach robi się trudna do wytrzymania. Najprostszym rozwiązaniem jest zasłonięcie okna. Ale należy zrobić to skutecznie. Zwyczajne zasłony raczej nie przyniosą pożądanego efektu. Może się okazać, że również rolety wewnętrzne nie będą wystarczającym rozwiązaniem, jeżeli same w sobie będą się nagrzewać oddając ciepło do pomieszczenia. Dlatego warto pomyśleć o odpowiednich akcesoriach zewnętrznych, jak: okiennice, markizy czy właśnie – rolety montowane na zewnątrz. Wiele z tych produktów gwarantuje całkowite zaciemnienia wnętrza. Jest to niezwykle przydatne, szczególnie w sypialniach i w pomieszczeniach usytuowanych od południowej czy południowo-zachodniej strony. Pamiętajmy jednak, że nie tylko temperatura może nam przeszkadzać w tym czasie…

Niechciani goście

Budynki położone blisko zbiorników wodnych lub terenów zielonych narażone są na ataki „nieproszonych gości”. Mowa tutaj głównie o komarach, które latem stają się trudne do zniesienia, np. podczas wieczornego relaksu przy otwartym oknie lub na balkonie czy tarasie. Są jednak sposoby, aby z walki z owadami wyjść zwycięsko. Czasem wystarczy po prostu zamontowanie moskitiery. Niestety jest to dodatkowa przegroda, często niezbyt estetyczna. Można więc użyć odpowiednich środków odstraszających i niekoniecznie muszą one być chemiczne. Okazuje się bowiem, że te uporczywe „latające stworzenia” nie przepadają m.in. za zapachem bazylii czy pelargonii. Ta ostatnia z powodzeniem nie tylko przyozdobi nasz balkon czy ogródek, ale pomoże nam w spokoju się zrelaksować. Bo o to przede wszystkim chodzi, aby w naszym domu w te letnie dni, stworzyć prawdziwie przyjazny klimat do odpoczynku.