Budowa domu jednorodzinnego jest coraz częściej wybieraną przez Inwestorów alternatywą wobec kupna mieszkania w budynku wielorodzinnym. Przyczyn takiego zjawiska jest wiele - można wymieniać pośród nich wysokie ceny mieszkań i ich utrzymania, deficyt mieszkań w centrum miast, dużą odległość od centrum w przypadku osiedli nowo budowanych, potrzeba prywatności czy chęć posiadania ogrodu. Argumentem przemawiającym bardzo często za budową domu jest również fakt, że inwestycja ta, wbrew pozorom, wcale nie musi być wymagająca pod względem finansowym. Istotnym jest by być świadomym jakie aspekty mają największy wpływ na kosz budowy i utrzymania domu.

Wielkość domu i jego układ przestrzenny

Posiadając ograniczony budżet na budowę domu należy w sposób taktyczny podejść do wyboru jego projektu. Wiadomo, że im większy dom, tym droższa będzie jego budowa. Należy zatem szukać projektów domów zoptymalizowanych pod względem przestrzennym, czyli oferujących możliwie najlepszą dystrybucję przestrzeni przy jak najmniejszym metrażu. W praktyce oznacza to chociażby redukcję powierzchni komunikacyjnej poprzez np. stosowanie pomieszczeń jednoprzestrzennych, unikając tworzenia korytarzy czy stosowanie schodów zabiegowych, zamiast spocznikowych, gdyż zajmują mniej miejsca. Proste zabiegi tego typu pozwalają na znaczną redukcję metrażu domu, a co za tym idzie również jego ceny, bez utraty funkcjonalności budynku. Szczególnie istotna jest również decyzja o liczbie kondygnacji domu. Budynki z poddaszem i piętrowe są mianowicie znacznie droższe w budowie od parterowych ze względu na konieczność budowy schodów i stropu nad poddaszem. Inwestując w niewielki dom, warto zatem zwrócić uwagę na projekty budynków parterowych, gdyż cena ich budowy często bywa niższa niż w przypadku domów z poddaszem o zbliżonym metrażu.

Forma architektoniczna budynku

Kolejnym istotnym aspektem, który będzie miał duży wpływ na koszty budowy domu jest jego forma architektoniczna. Tutaj zależność również jest dość oczywista – im mniej skomplikowana forma budynku, tym mniej kosztowna jego budowa. Posiadając ograniczony budżet na inwestycję warto zatem zwrócić uwagę na projekty domów o prostej, zwartej bryle i nieskomplikowanej geometrii dachu. Klasycznym przykładem może być np. budynek o prostokątnym planie i dwuspadowym dachu. Jest to bardzo popularna forma budynku, nawiązująca do polskich tradycji budowlanych, przez co dom świetnie wpisze się w krajobraz większości przedmieść czy wsi. Dla zwolenników bardziej nowoczesnych form odpowiednim rozwiązaniem może okazać się współczesna odsłona domu „kostki” – budynku o prostej bryle, zwieńczonego płaskim dachem. Odpowiednio zaprojektowany i estetycznie wykończony dom tego typu będzie z pewnością rozwiązaniem ekonomicznym i praktycznym o wyjątkowych walorach estetycznych.

Jeżeli chciałbyś więcej dowiedzieć się o projektach domów i ich budowie, odwiedź Extradom.pl (https://www.extradom.pl/porady-ekspertow