Materiały polerskie pełnią kluczową rolę w ostatnim etapie obróbki wykończeniowej. Głównym celem ich użycia jest czyszczenie powierzchni oraz jej wypolerowanie. Polerować można różne powierzchnie takie jak: drewno, kamień, gres, czy aluminium.

 

Materiały polerskie w warsztacie samochodowym

Przy odnawianiu lakieru kluczową rolę pełnią materiały polerskie. Najpierw trzeba określić grubość lakieru poprzez pomiar elektroniczny i obliczyć ile jest warstwy powierzchniowej lakieru. Dzięki temu można dobrać odpowiednią pastę polerską, która w zestawieniu z materiałem ściernym nałożonym na tarczę do polerowania pozwala uzyskać gładką powierzchnię i odpowiedni połysk, a także pozbyć się drobnych rys na karoserii. Przygotowanie samej tarczy do polerowania jest niezwykle proste, wystarczy nałożyć ją na urządzenie do polerowania.

Polerowanie mechaniczne – jak przygotować tarcze polerskie?

Celem polerowania mechanicznego jest obróbka nawierzchniowa. Zmniejsza ona chropowatość materiału i nadaje mu połysk. Polerowanie na wysoki połysk sprawia, że materiał jest trwalszy, zatem może być dłużej użytkowany, jednak należy pamiętać, że polerowane elementy należy dokładnie oczyścić i pozbyć się zniszczonych elementów. Kolejna kluczową rolę pełni przygotowanie tarczy do polerowania. Koniecznie należy nanieść pastę ścierną, jako alternatywę można użyć zawiesiny ścierniwa, które nakłada się na powierzchnię roboczą tarczy. Jako materiałów ściernych można użyć tlenku żelaza, tlenku aluminium, tlenku chloru, kredy i wapna wiedeńskiego, a także węglika boru. Materiały polerskiemożna także połączyć ze stearyną, parafiną i woskiem. Wtedy tworzy się pasty ścierne, które należy nałożyć. Zatem przygotowanie powierzchni polega na tym, aby ją dokładnie i precyzyjnie wyszlifować. Zmniejszenie chropowatości powierzchni jest w tym momencie najważniejsze. Można także wykonać wygładzenie w pojemnikach, których zadaniem jest ujednolicenie powierzchni. Polerowanie polega na dociśnięciu przedmiotu do powierzchni tarczy, gdzie efekt uzyskuje się dzięki dostosowaniu odpowiedniej prędkości obwodowej.

Powłoki ochronne i ich zadania

Aby uzyskać jak najbardziej gładkie powierzchnie, a jednocześnie wzmocnić ich trwałość należy wykorzystać powłoki ochronne. Nakłada się je na daną powierzchnię, dzięki temu zyskuje się dodatkową ochronę przed korozją. Najczęściej używa się technologii zwanej metodą galwanotechniczną. Taką metodę używa się np. do ochrony kaloryferów przed korozją. Zabezpieczony przedmiot należy zanurzyć w jonach metalu i połączyć z katodą.

Profesjonalne materiały polerskie również do użytku domowego

Tarcze do polerowania wyposażoną w materiał ścierny można wykorzystać do profesjonalnej obróbki drewna. Materiały ścierne mają różny kształt są zarówno prostopadłościenne gąbki, jak i walcowate tarcze. Dzięki temu można obrabiać zarówno powierzchnie płaskie, jak i zaokrąglone. Aby materiał polerski spełniał swoją rolę ziarno musi być połączone ze spoiwem. Dobrze sprawdza się spoiwo poliuretanowe, które używane jest w materiałach polerskich od producenta. Ściernice mogą służyć do czyszczenia pił tarczowych używanych w stolarni. Jest to praca, która wymaga zawsze czystych, pozbawionych opiłków tarcz, aby wszystkie cięcia były wykonane precyzyjnie i materiał nie był niepotrzebnie marnowany. Materiały polerskie od producenta to gwarancja doboru najlepszej jakości ścierniwa i spoiwa, w oparciu o liczne testy. Profesjonalne materiały polerskie, takie jak tarcze polerskie mogą zastępować ściernice szczotkowane. Dzięki nim uzyskuje się efekt postarzanego drewna, który jest obecnie bardzo modny. Przy pomocy profesjonalnych materiałów polerskich od producenta można również wygładzać powierzchnię stali, mosiądzu, gresu czy kamienia.

Wszechstronne zastosowanie tarcz polerskich sprawia, że są one niezbędnikiem zarówno w profesjonalnym użyciu w warsztatach samochodowych, stolarniach, czy przez firmy zajmujące się wykończeniem wnętrz, jak i do użytku domowego dla majsterkowiczów. Łatwość przygotowania tarcz polerskich do precyzyjnej pracy, a także możliwość uzyskania idealnie gładkiej powierzchni jest ich głównym atutem.