O przedpokoju zazwyczaj mawia się, że jest wizytówką domu. Rzeczywiście, wchodząc do jakiegoś mieszkania i stając w przedpokoju, od razu odczuwamy atmosferę miejsca, które zachęca nas do pozostania, jest nam obojętne lub wręcz odpycha. Na podstawie tego, pozornie nieistotnego pomieszczenia - czy tego chcemy czy nie – wyrabiamy sobie w takiej właśnie chwili zdanie o pozostałej części domu. Tym ważniejsza wydaje się w takim kontekście aranżacja przedpokoju, która często sprawia najwięcej kłopotów…

Być może dla wielu osób problem z aranżacją przedpokoju polega na tym, że nie kojarzy nam się on z jedną określoną funkcją, jaką mają np. salon, łazienka, gabinet czy sypialnia. Tutaj zostawiamy jedynie wierzchnie okrycia, rzucamy torebkę, zdejmujemy buty i wchodzimy do innej części mieszkania. Przedpokój powinien jednak zaciekawić i zachęcić do tego wejścia. W tej sytuacji stworzenie małego, funkcjonalnego, ale jednocześnie niebanalnego fragmentu mieszkania bywa prawdziwym wyzwaniem. Czy da się to zrobić? Przy starannie przemyślanej aranżacji – jak najbardziej!

Funkcjonalność

W przypadku przedpokoju, kwestia organizacji naszych butów, ubrań i wszystkich akcesoriów, które zostawiamy tuż przy wejściu, jest najważniejsza, więc nie można zapomnieć o paru obowiązkowych rzeczach…

  • Szafa, wieszak lub inne miejsce do powieszenia wierzchniej odzieży, torebki itp. Zazwyczaj, jako szafę adaptuje się wszelkie dostępne wnęki i szersze miejsca korytarza. Jeśli nie ma takiej opcji, można wykorzystać prosty reling lub pojedyncze, fantazyjne wieszaki mocowane wprost na ścianie, które – gdy nie są akurat używane - stanowią świetną ozdobę.

Przedpokój bez szafy – przykład jednego z możliwych rozwiązań (prosty reling mocowany na ścianie).

Urządzając przedpokój, pamiętajmy też o (odpowiednio nisko zamocowanych) wieszakach na ubrania dla dzieci (fot. Leroy Merlin).

  • Miejsce na buty. Na szczęście, na rynku dostępna jest dość szeroka oferta szafek, półek i różnego rodzaju regałów przeznaczonych na buty - na tyle płytkich, aby można je było umieścić nawet w najwęższym przedpokoju.

  • Miejsce do siedzenia. Ławki, straponteny, ewentualnie fotele kinowe w większych powierzchniowo przedpokojach, pojedynczy stary fotel w nowej tapicerce – wszystkie siedziska będą bardzo użyteczne i sprawdzą się w przedpokoju.

Takie stylowe, nieco podniszczone fotele kinowe sprawdzą się w loftach lub innych odważnych aranżacjach przedpokoju (fot. Pinterest).

Wąska tapicerowana ławka jest świetnym rozwiązaniem do eleganckiego, prostego przedpokoju (fot. Pinterest).

Szafka na buty i siedzisko w jednym (fot. Pinterest).

  • Miejsce na drobiazgi: klucze, rękawiczki, telefony itp. – tutaj można puścić wodze fantazji i zamocować niewielki pojemnik na ścianie, magnesy do przytrzymywania kluczy na drzwiach wejściowych, dowolne półki nad szafką na buty lub przy lustrze etc. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie się zastosuje, miejsce na drobiazgi po prostu musi się znaleźć w przedpokoju – klucze leżące na swoim miejscu nie raz zaoszczędzą nam nerwowego biegania w ostatniej chwili przed wyjściem.

Fantazyjne wieszaki, na których można powiesić ubranie, torebkę, parasol, klucze i in. drobiazgi (fot. Pinterest / fot. Leroy Merlin).

Wygląd

Niestety, w naszych realiach przedpokój niezwykle rzadko przyjmuje postać obszernego holu z przeszklonym świetlikiem w suficie, który umożliwiłby dowolną aranżację przestrzeni i wstawienie mebli o fantazyjnych gabarytach. Na ogół ma on postać długiego, dość ciemnego korytarza, w którym, na pierwszy rzut oka, jakoś damy radę zdjąć buty, przytrzymując się jedną ręką ściany, ale o większych szaleństwach typu zarzucenie na siebie z fasonem płaszcza, możemy niestety tylko pomarzyć. Na szczęście, na ogół ta wąska przestrzeń jest jedynie częściowym złudzeniem, a my dysponujemy kilkoma aranżacyjnymi trikami, które umożliwią sprawne zorganizowanie wnętrza.

Jak poszerzyć wąski przedpokój?

  • Lustra. Nieoceniony dodatek w przedpokoju znakomicie nadaje się do tego celu. Optycznie powiększa przestrzeń i jednocześnie ją rozświetla.

  • Ciemna podłoga i jasne ściany. Większość osób urządzających mieszkanie zna podstawowe zasady rządzące kolorem i jego możliwościami optycznej manipulacji. Nieprzypadkowo małe, wąskie, ciemne przedpokoje malujemy na biało, dodając do nich ciemniejszy odcień podłogi. Taki zestaw rozświetla i powiększa. Jeżeli do tego dodamy ewentualne meble w kolorze ściany, stworzymy wrażenie ‘wtapiania się w tło’. Efekt powiększenia przestrzeni murowany.

Poszerzymy przedpokój stosując również kontrastowy, mocny akcent na przeciwległej ścianie.

Przykład aranżacji przedpokoju, w której zastosowano większość trików optycznie powiększających i poszerzających przestrzeń (fot. Pinterest).

  • Chodnik w poprzeczne pasy lub płytki podłogowe z takim wzorem. Manipulacje materiałami w kontrastowe pasy również są powszechnym i prostym zabiegiem poszerzającym przestrzeń. Należy pamiętać, że w przypadku przedpokoju długiego i wąskiego, pasy są zalecane jedynie na podłodze lub na przeciwległej ścianie.

Projekt dość wąskiego przedpokoju optycznie poszerzonego dzięki pasom na podłodze (fot. Pinterest).

Sprytne triki do przedpokoju

W przypadku małej przestrzeni przedpokojowej nie ma oczywiście mowy o wstawianiu mebli normalnych wymiarów, na szczęście jednak w sklepach dostępne są i takie przeznaczone specjalnie do wąskich pomieszczeń. Bardzo pożądana jest w takiej sytuacji nasza własna pomysłowość w zaaranżowaniu niewielkiej przestrzeni.

  • Wąskie, uchylne szafki na buty. Bezładnie leżące buty wszystkich domowników są widokiem powszechnym. Warto wzdłuż jednej ze ścian ustawić jedną lub kilka uchylnych szafek, które w razie potrzeby służą nie tylko do przechowywania butów, w sezonie zimowym można tam chować również rękawiczki, szaliki, czapki. Dodatkowo, górna powierzchnia szafek tworzy wąską półkę wzdłuż ściany, bardzo przydatną do postawienia torby, położenia kluczy, smyczy psa itp.

Po lewej uchylne szafki na buty, po prawej szafka w kolorze ściany i efekt ‘wtopienia mebli w tło’ (fot. Pinterest).

  • Straponteny. Odmiana fotela kinowego – tak modnego i chętnie dziś wykorzystywanego w różnych loftowych aranżacjach. Nie tak łatwe do zdobycia, jak wszystkie inne krzesła, ale warto się pofatygować, ponieważ w wąskiej przestrzeni są niezastąpione.

Straponteny w minimalistycznych zestawach gwarantują wszystkie konieczne funkcje w ekstremalnie malej przestrzeni (fot. Pinterest).

Oszczędzające miejsce siedziska pasujące do nowoczesnego przedpokoju, jak i do wnętrz w starym stylu (fot. Pinterest).

  • Ławka. Okazuje się nie tylko miejscem do siedzenia. Jeżeli potrzebna jest dodatkowa przestrzeń do przechowywania rzeczy, warto zaopatrzyć się w ławkę ze schowkiem pod siedziskiem.


 

Przedpokojowa ławka ze schowkiem na buty (fot. Pinterest).

Więcej inspiracji i gotowe aranżacje przedpokoju na http://forum.leroymerlin.pl/forum/przedpokoj,2,121.html