Hala magazynowa jest funkcjonalnym i praktycznym rozwiązaniem, gdyż może posłużyć nam w różny sposób. Doskonale nadaje się do składowania maszyn rolniczych, garażowania pojazdów czy też gromadzenia towaru.

  1. 1, Jakie są rodzaje hal magazynowych?
  2. 2. Czym się kierować podczas wyboru hali?
  3. 3. Jakie są alternatywne rozwiązania dla hal magazynowych?

Przyjrzyjmy się, jakie istnieją rodzaje hal oraz czym się kierować podczas jej wyboru.

Jakie są rodzaje hal magazynowych?

Wyróżniamy trzy rodzaje hal magazynowych:

  • - otwarte,
  • - konstrukcje półotwarte,
  • - tunele zamknięte
  •  

Hale magazynowe otwarte są najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Mogą służyć do przechowywania takich towarów, które są dość odporne na warunki pogodowe. Ich struktura składa się przede wszystkim z dachu i słupów wspierających, nie znajdziemy tam ścian bocznych. W takim miejscu przechowywać możemy maszyny, pojazdy oraz różnego rodzaju produkty. Należy pamiętać, by osłonić je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Hale o konstrukcjach półotwartych są częściowo osłonięte. Można tam składać towar, który wymaga całkowitej ochrony – nie musimy obawiać się o jego uszkodzenie. Jednak powinniśmy sprawdzać stan opakowań i pilnować terminu przydatności produktów.

Tunele zamknięte, jak sama nazwa wskazuje, składają się z dachu oraz z kompletu ścian. Ich specyficzna konstrukcja sprawia, że wszelkie opady śniegu lub deszczu spływają po kopule do gruntu. Dzięki temu możemy być całkowicie spokojni o składowane tam produkty.

 

Czym się kierować podczas wyboru hali?

Każdy, kto prowadzi własną firmę, wie, że przestrzeń magazynowa jest sprawą kluczową. Dobrze, by hala była dostosowana do rodzaju towaru, który ma się w niej znajdować. Warto rozsądnie rozplanować jej wnętrze, by transport towaru przebiegał szybko i sprawnie. Stałe budynki, takie jak hale lub ujeżdżalnie związane są z niemałym kosztem oraz opłatami eksploatacyjnymi.

Wybierając odpowiedni budynek, musimy wziąć pod uwagę taki czynnik jak rozmiary hali. Powinniśmy dostosować ją do naszych potrzeb i dobrać do ilości i wielkości towaru, który ma być w niej składowany.

 

Jakie są alternatywne rozwiązania dla hal magazynowych?

Alternatywą dla stałych obiektów mogą być hale namiotowe. Związane są one z niższymi kosztami, a są równie wytrzymałe, co hale magazynowe. Nie wymagają trwałych fundamentów, charakteryzuje je szybki montaż, który trwa zaledwie 2 dni, a pod względem funkcjonalności mogą sprostać wszystkim wymaganiom – nawet tych stawianych przez najbardziej wymagających użytkowników.