W wyborze ogrodzenia ważny jest koszt projektu oraz funkcjonalność zastosowanych rozwiązań. Duży wpływ na decyzję właściciela nieruchomości mają jego osobiste aspiracje i poczucie estetyki, warto jednak uwzględnić również potrzeby otoczenia.

  1. Funkcje ogrodzenia

W naszym kręgu kulturowym przyjęło się stawiać ogrodzenia dla oznaczenia własności. Powodów do grodzenia terenu jest jednak znacznie więcej. Zapewnienie bezpieczeństwa, ochrona przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, czy zabezpieczenie osób pozostających poza ogrodzeniem przed naszymi czworonożnymi pupilami.

Istotna jest funkcja ozdobna ogrodzenia. Dzięki ciekawym wizualnie rozwiązaniom stosowanym w ogrodzeniach, nawet mało interesujące miejsca mogą zyskać na atrakcyjności. Oprócz tworzenia pięknego tła dla roślinności ogrodowej, czy dopełnienia wyglądu budynku, ogrodzenie pomaga także zakryć nieatrakcyjne elementy znajdujące się na terenie posesji.

  1. Co wziąć pod uwagę wybierając ogrodzenie

Niekiedy wizję ogrodzenia mamy już ustaloną na długo przed realizacją projektu. Warto jednak ponownie przyjrzeć się własnym planom. Co powinien uwzględniać projekt, podpowiadają specjaliści z firmy oferującej ogrodzenia w Warszawie.

Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Już na tym etapie może okazać się, że pewne rozwiązania są narzucone z góry, a innych nie można w ogóle zrealizować. Często zdarza się, że pełne ogrodzenie nie może przekraczać 0,5 m wysokości, a wszystkie elementy ponad tę miarę muszą być ażurowe.

Drugą kwestią jest dopasowanie stylu ogrodzenia do miejscowej architektury oraz do stylu budynku znajdującego się na posesji. Pewien dysonans można zauważyć np. w miejscach, gdzie szeregowo wybudowane domy są naprzemiennie ogrodzone to siatką, to drewnianymi panelami. Niekiedy zdarza się, że piękno rustykalnego budynku zostaje zgaszone przez całkiem niedopasowane ogrodzenie w modernistycznym stylu.

Ważny, z punktu widzenia oszczędności i wygody właściciela, jest aspekt trwałości materiałów i odporności na zabrudzenia. Wybór droższych, ale bardziej trwałych ogrodzeń jest tylko z pozoru nieekonomiczny. Tańsze rozwiązania mogą bowiem angażować corocznie nasz czas i finanse na naprawy, odświeżanie, czy oczyszczanie zabrudzonych elementów. Tę kwestię szczególnie powinni uwzględnić właściciele posesji przy ruchliwych ulicach, gdzie osadzanie się zanieczyszczeń jest nie do uniknięcia.

  1. Jakie materiały wykorzystać?

Dużo zależy od stylu i rodzaju budynku znajdującego się na posesji. Dla przemysłu idealnym rozwiązaniem mogą być proste ogrodzenia stalowe. Właściciele prywatnych nieruchomości preferują zdobione ogrodzenia kute. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie stali i drewna. Jest to propozycja dająca wiele możliwości zarówno dla zwolenników stylu industrialnego, jak i klasycznego. Każdy z projektów można spersonalizować. Oczywiście nadal w cenie pozostaje cegła klinkierowa, ale od wielu lat, to już nie jedyna atrakcyjna propozycja w tej branży.