Budowa domu o powierzchni ok. 130 m2 to mniej więcej 350–400 tysięcy złotych. Nie jest więc to wydatek, na który jesteś w stanie pozwolić sobie w każdej chwili. Decyzja o budowie domu jest podejmowana po długich rozmowach, dokładnych rachunkach i – najczęściej – wzięciu kredytu. Nie warto zatem ryzykować, że droga do spełnienia marzeń o własnym domu będzie jeszcze bardziej wymagająca i pochłonie znacznie więcej funduszy niż zakładałeś. A tak właśnie może się stać, jeśli nie zabezpieczysz budowy przed kradzieżą. Materiały budowlane to naprawdę łakomy kąsek.

Do rzeczy najczęściej kradzionych z budowy zaliczamy:

 • - okna,
 • - przewody,
 • - zaprawy murarskie,
 • - narzędzia,
 • - deski,
 • - siatkę ogrodzeniową.
 •  

 Czy jest sposób, żeby się przed tym bronić? Oczywiście. Specjaliści pracowni projektów Dobre Domy przygotowali dla Ciebie 4 sposoby, które zabezpieczą materiały na budowie przed kradzieżą.

1. Ogrodzenie i oświetlenie budowy

Brzmi jak oczywistość, prawda? Zwłaszcza ta część z ogrodzeniem. Nie sposób nie przyznać Ci racji. To jest konieczność, o której każdy powinien pomyśleć na samym początku. Jednak nie zawsze się tak dzieje, zwłaszcza na budowach w zasiedlonej okolicy. Króluje wtedy przekonanie, że są świadkowie, że nic nam nie grozi. Cóż, nic bardziej mylnego. Powiedzenie tu, że najciemniej po latarnią ma w sobie naprawdę dużo prawdy.

Właśnie dlatego ważne jest ogrodzenie placu budowy. Może to być zwykła siatka ogrodzeniowa, przynajmniej na początku. Nie musisz zaczynać od docelowego ogrodzenia, chociaż – jeśli już wiesz, z czego będzie wykonane i jak będzie wyglądać – dlaczego nie? Wtedy na pewno będziesz miał pierwsze, bardzo solidne zabezpieczenie.

Drugim ważnym elementem jest oczywiście oświetlenie budowy – najlepiej z czujnikami ruchu. Złodziej może nie być tego świadomy, wejdzie na budowę, a ona po prostu rozbłyśnie. Im lepiej oświetlisz plan budowy, tym lepiej. Światło potrafi odstraszyć, bo dzięki niemu wszystko widać jak na dłoni. Trudniej jest się ukryć, trudniej coś wynieść, pozostając przy tym niezauważonym.

Zdecyduj się na oświetlenie ledowe. Jest ono znacznie trwalsze, jaśniejsze i energooszczędne!

2. Monitoring i ochrona

Decydując się na monitoring, pamiętaj, żeby wybrać ten przystosowany do montowania także na zewnątrz. Kamery powinny być:

 • - łatwe do zamontowania w trudnych miejscach,
 • - zamaskowane,
 • - odporne na działanie czynników atmosferycznych,
 • - dostosowane do robienia zdjęć/nagrywania filmów zarówno w dzień, jak i w nocy.
 •  

Prawdo budowlane określa, że materiały mogą być składowane nie bliżej niż 0,75 metra od ogrodzenia. Weź to pod uwagę podczas ustawiania kamer monitoringu!

Podobnie jak w przypadku światła kamery powinny uruchamiać się dopiero po wykryciu ruchu. Dzięki temu nie będą wykorzystywać zbyt dużo energii, a to oznacza niższe rachunki (za prąd lub zasilacze).

Niektóre kamery posiadają także opcję dodawania do zdjęć daty i godziny. A to może być doskonały dowód w przypadku kradzieży.

3. Czujniki i system alarmowy (bezgłośny)

Czujniki ruchu mogą włączyć monitoring. Mogą również uruchomić system alarmowy. Tu oczywiście jest potrzebna umowa z biurem ochroniarskim, ale – być może gra jest warta świeczki.

Czujniki uruchamiają bezgłośny (najlepiej) system alarmowy, który powiadomi firmę o nietypowej aktywności na terenie działki, ale nie ostrzeże włamywacza. Ten po prostu nie usłyszy alarmu.

W ten sposób istnieje szansa na złapaniu złodzieja na gorącym uczynku.

4. Znakowanie materiałów

Jest to dość czasochłonne, wymaga Twojego zaangażowania, ale – jeśli już dojdzie do kradzieży – zwiększa Twoje szanse na ewentualne odnalezienie i odzyskanie skradzionych rzeczy. Po prostu w jasny, ale niekoniecznie bardzo rzucający się w oczy sposób oznacz opakowania materiałów, okna czy drzwi. Tak, żeby nie dało się tego usunąć.

Najlepiej zrobisz, jak… połączysz ze sobą wszystkie te metody. Wtedy bezpieczeństwo na budowie znacząco wzrasta.

Kradzież na budowie – kiedy dochodzi do niej najczęściej?

Nie da się ukryć, że najbardziej narażone na kradzież są te budowy, które:

 • - znajdują się poza miastem,
 • - mają bardzo nieliczne sąsiedztwo
 •  

W takiej sytuacji najlepiej od samego początku zadbać o wszelkie środki zapobiegawcze. Nie ma bowiem kto Cię ostrzec, że coś się dzieje, nikt nie ma na oku tej okolic, a przecież i Ty nie przebywasz tam przez całą dobę.

Jeśli jednak budujesz się na zabudowanym terenie, to poproś sąsiadów o pomoc. Dla nich zerkanie w stronę Twojej posesji to niewiele, a taka ochrona sąsiedzka zapewnia Ci komfort psychiczny.

Stan surowy zamknięty – jak chronić przed kradzieżą?

Budowa to jedno, a drugie – stan surowy zamknięty. Gdy zamykamy ten etap czujemy się bezpieczniej. W końcu mamy zamknięty budynek. Znosimy wtedy na budowę więcej elektronarzędzi, więcej materiałów potrzebnych do wykończenia wnętrza.

I właśnie to złudne poczucie bezpieczeństwa potrafi zgubić.

W tej sytuacji nie rezygnuj ze środków bezpieczeństwa podjętych podczas budowy. Ale dodatkowo koniecznie wybierz drzwi antywłamaniowe i okna antywłamaniowe. Będą one pierwszą – trudną do sforsowania – przeszkodą.

Rozszerz również usługi monitoringu o wnętrza swojego domu, a także od razu zainstaluj dobry system alarmowy wewnątrz budynku.

Dobrze jest również uwzględnić jedno pomieszczenie wewnątrz, które także będzie zamykane na klucz. Spójrz na projekt domu i oceń, które z pomieszczeń może spełniać tę funkcję w trakcie prac wykończeniowych.

Tak przygotowany możesz stawić czoła włamywaczom, chociaż… powinni oni zrezygnować na samą myśl o zabezpieczeniach tego typu.