Na rynku nie brakuje agentów nieruchomości. Jeżeli zamierzasz pracować w tym zawodzie, to powinieneś wiedzieć, jakie zmiany miały miejsce i jakim wymaganiom będziesz musiał sprostać.

Agenci nieruchomości, czyli pośrednicy w obrocie nieruchomościami, nie cieszą się dużą popularnością wśród osób zamierzających sprzedać lub zakupić nieruchomość. Skąd ta niechęć? Z powodu prowizji, jaką za swoje usługi pobierają agenci. Tę zazwyczaj płaci osoba sprzedająca. Właśnie z tego względu większość właścicieli nieruchomości decydujących się na sprzedaż – w pierwszej kolejności – samodzielnie stara się znaleźć kupca. Gdy zainteresowanie ofertą jest nikłe, a wartość nieruchomości maleje z miesiąca na miesiąc, decydują się na współpracę z profesjonalistami, czyli agencją nieruchomości.

Czym zajmuje się agent nieruchomości? Jego codzienna praca polega na oprowadzaniu zainteresowanych zakupem konkretnej nieruchomości po niej, wystawianiem nowych ogłoszeń czy przeglądaniem dokumentów związanych z nieruchomością. Zdecydowana większość agentów nieruchomości działa w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, dlatego też to oni decydują, z kim podejmą współpracę.

 

Przyda się umiejętność prowadzenia negocjacji

Czego, jako klient, wymagasz od agenta nieruchomości? Wcale nie jest trudno odpowiedzieć na to pytanie – liczy się skuteczność. Każdy agent nieruchomości, do którego się zgłaszasz powinien zrobić, co w jego mocy, by sprzedać twoje mieszkanie lub działkę po jak najlepszej cenie. Jeżeli poszukujesz idealnej nieruchomości, to agent powinien przedstawić ci kilka propozycji, biorąc pod uwagę twoje wymagania. Kto zatem nada się na agenta nieruchomości?

W tym zawodzie liczy się przede wszystkim pewność siebie, umiejętność prowadzenia rozmów i negocjacji. Agent nieruchomości powinien wiedzieć, jak rozmawiać z potencjalnymi sprzedającymi i kupującymi tak, by jak zawsze sprostać oczekiwaniom swoich klientów. Co więcej, ten zawód powinny wykonywać wyłącznie osoby, które nie obawiają się ryzyka. Trzeba pamiętać, że agent najczęściej pracuje na własny rachunek – jest zobowiązany założyć działalność gospodarczą.

 

Dobry agent nieruchomości to również inwestor i doradca

Najlepsi agenci nieruchomości nie działają wyłącznie w interesie swoich klientów, lecz także swoim. O czym mowa? Choćby o inwestowaniu w nieruchomości (głównie ziemię), które w przyszłości mogą osiągnąć bardzo wysoką cenę. Na taki krok decydują się jednak wyłącznie ci agenci posiadający środki na ich zakup i doskonale orientują się w branży.

Agenci nieruchomości nierzadko są również doradcami. Klienci nie zawsze orientują się, czy moment, w którym zamierzają sprzedać lub zakupić dom czy mieszkanie to dobry moment. Warto też wiedzieć, że zdecydowana większość agentów ma również dostęp do aktualnej oferty banków i współpracuje z doradcami klientów indywidualnych. To oznacza, że może również pomóc w wyborze najlepszego kredytu, za pomocą którego możliwe będzie sfinansowanie zakupu nieruchomości.

 

Gdzie szukać pracy?

Na rynku działa wiele agencji nieruchomości. Problem jednak w tym, że tylko niektóre z nich są w dobrej kondycji finansowej. To ściśle wiąże się z faktem, że nieliczna część właścicieli nieruchomości decyduje się skorzystać z ich oferty myśląc o zakupie lub sprzedaży np. mieszkania. To błąd mogący kosztować ich wiele tysięcy złotych. Dlaczego? Bo pracownik agencji nieruchomości, doświadczony agent, może dokładnie przyjrzeć się choćby księdze wieczystej założonej dla nieruchomości.

Agencje nieruchomości wydają się naturalnym miejscem, w którym zatrudnienia powinna szukać osoba zainteresowana pracą w tym charakterze. Ogłoszeń pracy możesz szukać m.in. na lokalnych portalach z ogłoszeniami o pracę. Pamiętaj jednak, że w takich miejscach ogłoszeń wcale nie ma wiele, bo agencje zazwyczaj nie publikują ofert pracy. Właśnie z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie zapytań o współpracę do wybranych agencji nieruchomości.