Dom piętrowy jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla rodzin wielodzietnych i wielopokoleniowych, ale również dla osób, które cenią sobie przestrzenność i pragną zorganizować w dodatkowe pomieszczenia służące do wypoczynku czy pracy. Wielu Inwestorów wybierając projekt domu uwzględnia również ewentualność przyjmowania gości, w związku z czym decydują się na projekty domu z programem funkcjonalnym poszerzonym o dodatkowe sypialnie.

Projekt domu Poliklet 2, źródło: extradom.pl

Elewacja budynku piętrowego

Układ funkcjonalny domu piętrowego nie nastręcza zazwyczaj trudności ze względu na znaczną powierzchnię i brak skosów dachu, które w przypadku domu z poddaszem utrudniają aranżację wnętrz. Wyzwanie może natomiast stanowić projekt elewacji, gdyż ich wysokość i powierzchnia są znacznie większe niż w przypadku domu parterowego czy z poddaszem użytkowym, w związku z tym trudniej jest zaprojektować je w taki sposób, by budynek nie sprawiał wrażenia nudnego czy przytłaczającego. Istnieje jednak kilka prostych rozwiązań, które mogą sprawić, że piętrowy budynek jednorodzinny będzie wyglądał ciekawie i wyjątkowo.

Projekt domu Poliklet 2, źródło: extradom.pl

Optyczne obniżenie budynku

Zabiegi estetyczne w obrębie elewacji stosowane w przypadku projektów domów piętrowych mają zazwyczaj na calu optyczne obniżenie budynku. Dzięki temu lepiej komponuje się on z otoczeniem i nie sprawia wrażenia przeskalowanego i przytłaczającego. By osiągnąć pożądany efekt należy zastosować akcenty horyzontalne. Rozwiązaniem spotykanym często pośród projektów domów piętrowych jest zastosowanie kontrastującego materiału czy koloru między oknami budynku. W efekcie tworzy się w ten sposób na elewacji poziome pasy, które optycznie obniżają budynek. Można również zdecydować się na zabieg nieco bardziej odważny i zastosować inny materiał czy kolor dla jednej kondygnacji domu, np. drewno, tak jak w projekcie domu Poliklet 2. Rozwiązanie to szczególnie dobrze sprawdzi się jeśli obrys parteru różni się od obrysu piętra, gdyż poszerzony jest przykładowo o ganek czy garaż. Zastosowany materiał czy kolor podkreśli wtedy różnorodność bryły.

Projekt domu Poliklet 2, źródło: extradom.pl

Urozmaicenie elewacji

W przypadku domów piętrowych istotne jest również odpowiednie urozmaicenie elewacji w taki sposób, by nie były one zupełnie płaskie, jednolite. Ciągłość elewacji można przerwać chociażby za pomocą loggi czy wyraźnie zaakcentowanego w bryle budynku balkonu. Dodatkowym elementem, którego zastosowanie na pewno uczyni elewację domu ciekawszą jest wykusz na piętrze. Może on być również podkreślony kolorystycznie czy przez kontrastujący z resztą elewacji materiał. W obrębie parteru budynku dobrze sprawdzi się natomiast ganek, zadaszenie nad tarasem czy weranda, które urozmaicą formę budynku i uczynią jego skalę bliższą użytkownikowi.

Piętrowy dom jednorodzinny może przybrać charakter nowoczesnej willi, funkcjonalnej, przestronnej i cieszącej oko Inwestora. Należy jednak szczególną uwagę poświecić projektowi elewacji budynku, tak by dobrze wpisał się w otoczenie i był interesujący pod względem architektonicznym. W celu urozmaicenia budynku warto stosować zarówno zabiegi formalne, jak i kolorystyczne czy materiałowe, które optycznie zmniejszą budynek i nadadzą mu bardziej horyzontalny charakter.