Bardzo często praca na budowie kojarzy się nam tylko i wyłącznie z pracownikami fizycznymi, którzy przez 8 godzin wykonują swoje obowiązki. Od osób na wielu stanowiskach wymaga się jednak odpowiednio skończonej szkoły oraz kompetencji, które potrzebne są do rozpoczęcia ścieżki zawodowej. Jakie umiejętności są przydatne w pracy na budowach i czego oczekują pracodawcy? Podpowiadamy.

Praca na budowie – o czym warto wiedzieć?

Zanim zaczniemy wysyłać CV do firm, które zajmują się branża budowlaną, warto zdać sobie sprawę z kilku kwestii. Sprawdź najnowsze oferty pracy na budowie – GoWork, aby dowiedzieć się, na jakie stanowiska jest największe zapotrzebowanie. Warto pamiętać o hierarchii, jaka panuje na budowie. Zawód ten nie składa się tylko i wyłącznie z pracowników budowlanych, ale również masy stanowisk, które odpowiadają za koordynację oraz odpowiedzialniejsze zadania.
Zaczynając przygodę w branży budowlanej, możemy być pewni, że trafimy na nieco niższe stanowiska, które pozwolą nam na zdobycie potrzebnego doświadczenia. Ono w tej pracy jest jednym z najważniejszych elementów, który ma wpływ na przebieg wszystkich czynności, ale świadczy również o możliwym awansie na stanowiska lepiej płatne.

Praca na budowie jest bardzo istotna i wiąże się z szeregiem powodów, dla których warto starać się o rozwój swoich kompetencji i kwalifikacji. Po pierwsze, budowlańcy odpowiedzialni są za rzeczy, od których inni ludzie są zależni. To właśnie oni kreują i tworzą rzeczywistość, niezależnie od tego, czy obiektem budowy jest szkoła, dom czy centrum handlowe. Po drugie, silny przemysł budowlany to silna gospodarka, która dzięki projektom budowlanym zapewnia nowe miejsca pracy oraz tworzy infrastrukturę niezbędną do utrzymania kraju w ruchu.

W budownictwie jest miejsce dla każdego, niezależnie od posiadanej szkoły, czy wykształcenia. Każdy dzień dla pracowników to nowe wyzwania, możliwości oraz szansa nauczenia się zupełnie innych rzeczy. Praca na budowie uczy współtworzenia i działania w zespole, ponieważ praca jednej osoby wpływa na wyniki całej grupy. Aby współpraca przebiegała poprawnie, między pracownikami musi być dobra komunikacja oraz podejście pozwalające na zawodowe zaufanie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ budownicze konstrukcje muszą być tworzone przez osoby odpowiedzialne, które umieją ze sobą współpracować oraz wzajemnie dopełniać swoją pracę.

Praca na budowie – czego wymagają pracodawcy

Wymagania pracodawców od potencjalnych pracowników uzależnione są przede wszystkim od stanowiska, na które wysyłamy CV. Chcąc zostać pracownikami budowlanymi, musimy posiadać wykształcenie zawodowe budowlane. Coraz częściej konieczna jest również znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym oraz prawo jazdy kat. B do usprawnienia i polepszenia jakości pracy. Dla pracodawcy liczy się wykształcenie oraz ogólna znajomość prac remontowych i budowlanych. Zdarza się jednak, że firmy coraz częściej zatrudniają osoby na przeszkolenie, oferując im wiele kursów i szkoleń, po których będą mogły podjąć się pracy na danym stanowisku.

Osoba na tym stanowisku musi wykazywać się dobrym stanem zdrowia, ponieważ praca ta wymaga sprawności fizycznej i wytrzymałości. Od kandydata wymaga się również łatwości w przyswajaniu wiedzy. Robotnik budowlany powinien cechować się rzetelnością oraz umiejętnością współdziałania z innymi pracownikami. Do ważnych cech możemy zaliczyć również systematyczność, odpowiedzialność, odporność na sytuacje stresowe oraz predyspozycje do większego wysiłku.

Warto pamiętać, że praca ta bardzo często wiąże się z wysiłkiem fizycznym, który może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia. Pracownicy budowlani narażeni są na schorzenia związane z kręgosłupem, problemami z płucami oraz zmianami reumatycznymi. Na wszystko to wpływ mają trudne warunki pracy, z którymi musimy się liczyć, chcąc rozwijać kompetencje i rozwijać kwalifikacje związane z zawodami na budowie. Możemy również ubiegać się o stanowisko pomocnika budowlanego, który zazwyczaj przyucza się do konkretnego zawodu i zdobywa potrzebne doświadczenie. Osoba ta odpowiedzialna jest za przygotowanie materiałów budowlanych, prace porządkowe oraz pomoc osobom na budowie.

Praca na budowie – zarobki

W pracy na budowie zarobki znacząco się od siebie różnią. Wszystko zależne jest od specyfiki stanowiska, na którym pracujemy.
Pracownicy wyżsi rangą, do których należą odpowiedzialne zadania, zarabiają znacznie więcej, aniżeli np. pomocnicy budowlani. Stale jednak kwoty wynagrodzenia wzrastają, dzięki czemu zawody budowlane stają się coraz bardziej popularne.

Istnieje masa umiejętności, których wymaga się od pracowników budowlanych, jednak jest to całkowicie zrozumiałe. Budowa to odpowiedzialne miejsce, do którego zatrudniani są pracownicy doświadczeni oraz tacy, którzy szybko chłoną potrzebną wiedzę.