Większość z nas ma świadomość konieczności oszczędzania wody. W życiu prywatnym przekłada się to na konkretne korzyści finansowe i jest źródłem osobistej satysfakcji wynikającej z dbałości o naturalne zasoby naszej planety. Nie inaczej wygląda użytkowanie wody w toaletach publicznych. Koszty wody to największa część łącznych wydatków na utrzymanie publicznej toalety. By je zredukować wystarczy na początek zmienić tradycyjne baterie na krany bezdotykowe. Baterie umywalkowe bezdotykowe to idealne rozwiązanie do łazienek z dużą liczbą użytkowników. Sprawdźmy, na czym polega ich działanie.

Proekologiczne zachowania nie oznaczają rezygnacji z komfortu korzystania z łazienki. Możliwość dokładnego mycia dłoni jest szczególnie ważna, gdy jesteśmy poza domem. Mniejsze zużycie ciepłej i zimnej wody nie ma wpływu na jakość mycia dłoni, bo parametry ustawienia armatury mają na celu wyłącznie ograniczenie niepotrzebnego zużycia wody. Apele o oszczędne gospodarowanie wodą w postaci ulotek czy plakatów, które można zobaczyć w publicznych toaletach, często okazują się nieskuteczne. Spora grupa użytkowników publicznych łazienek nie bierze ich sobie do serca i w czasie namydlania dłoni nie zakręca kranu, długo reguluje temperaturę wody, czy wręcz zapomina o zakręceniu kurka z wodą po umyciu rąk. To powoduje duże straty wody i niepotrzebne koszty.

 Łatwiej, szybciej i taniej jest więc zdecydować się na zakup odpowiedniej armatury, która pomaga oszczędzać wodę. W toaletach publicznych najlepiej sprawdzają się baterie umywalkowe elektroniczne. Cena kranu na fotokomórkę jest nieco wyższa niż zwykłej baterii, ale jest to wydatek, który się opłaca i który szybko się zwróci. – podkreśla Ryszard Kurek ze sklepu ole.pl.

Jakie baterie do toalety publicznej – ogólnodostępnej?

Toalety funkcjonują w różnej przestrzeni miejskiej. Pojęcie to jest dość szerokie, bo obejmuje zarówno łazienki w szkołach, na stadionach, dworcach, lotniskach, jak i w urzędach, zakładach pracy czy szpitalach. Każda z tych placówek ma inny typ użytkowników, różna jest też liczba osób z nich korzystających i wymagania z tym związane.

W każdej z nich istnieje jednak bardzo prosta możliwość ograniczenia zużycia wody poprzez montaż baterii umywalkowych na fotokomórkę. Są one nie tylko bardziej oszczędne, ale i higieniczne, bo sposób uruchamiania kranów bezdotykowych nie wymaga dotykania ich dłonią. W przypadku np.. stadionów i dworców istotne jest również to, że na rynku dostępne są baterie bezdotykowe wandaloodporne.

Oprócz automatycznej armatury umywalkowej producenci oferują bezdotykowe systemy spłukiwania wody w WC, bezdotykowe baterie pisuarowe, które najczęściej można spotkać w centrach handlowych i ośrodkach sportu i rekreacji, a także elektroniczne baterie prysznicowe. Te ostatnie z powodzeniem sprawdzą się w takich obiektach jak placówki medyczne, ośrodki rehabilitacyjne, łazienki hotelowe czy baseny. Są to obiekty charakteryzujące się dużym zużyciem wody, które można w prosty sposób zredukować.

Efekt końcowy to nie tylko mniejsze zużycie wody i wyeliminowanie potencjalnych źródeł zakażeń, ale też krany, na których nie widać nieestetycznych zacieków z wody i mydła. – Dla bezpieczeństwa użytkowników istotna jest również funkcja dezynfekcji i przeciwdziałania bakteriom legionelli poprzez krótkie samoczynne włączanie wody co 24 godziny, co dodatkowo likwiduje nieprzyjemne zapachy. – dodaje R. Kurek z ole.pl

Jak działają krany bezdotykowe?

Założenie baterii umywalkowej elektronicznej pozwala zredukować zużycie wody aż o 50% w porównaniu do tradycyjnej armatury jednouchwytowej. Elektronicznie sterowana fotokomórka skanuje ruch pod kranem i jeśli w obrębie działania czujnika zidentyfikuje użytkownika, uruchamia dopływ wody po 1-2 sekundach. Po cofnięciu dłoni jest on samoczynnie zamykany. Niektóre modele posiadają także funkcję automatycznego odcinania wody po 1 minucie nieprzerwanego działania, na wypadek gdyby czujnik został zaklejony.

Mycie dłoni odbywa się więc w pełni komfortowo. Baterie umywalkowe bezdotykowe są zasilane elektronicznie, najczęściej na baterie 6V lub prądem stałym o niskim napięciu 12 V. Są w pełni bezpieczne, więc bez obaw można je wykorzystywać również w szkołach, przedszkolach czy domach opieki.

Krany na fotokomórkę wyróżniają się przyjemnym dla oka designem. Są wykonane z mosiądzu wykończonego chromem. Placówki, które korzystają z baterii umywalkowych elektronicznych na pytanie jaka bateria do łazienki jest najlepsza, jednoznacznie podkreślają zalety tego rozwiązania. Warto więc skorzystać z tych doświadczeń, by zapewnić użytkownikom publicznej toalety komfortowe i higieniczne mycie dłoni i jednocześnie ograniczyć rachunki za zużycie wody.