Budowa domu to stresujący i wymagający moment w życiu. W branży budowlanej wciąż brakuje firm i rąk do pracy, w związku z czym możemy trafić na przedsiębiorców, którzy są nierzetelne. Ponadto nieustannie rosną ceny materiałów budowlanych, a i sama budowa może pójść nie po naszej myśli. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie domu w budowie.

Polisa majątkowa do zadań specjalnych

Dom w budowie jest narażony na działanie szeregu czynników, głównie naturalnych, takich jak deszcz, wiatr, ogień, mróz czy np. osunięcia ziemi. W związku z tym powinniśmy go ubezpieczyć. Służy temu odpowiednia polisa majątkowa, której przedmiotem będą elementy stałe nowopowstającego budynku. Istotne, aby ubezpieczenie miało szeroki zakres i obejmowało nie tylko kwestie związane z żywiołami, ale również dotyczyło np. przepięcia oraz działań osób trzecich. Na budowach nadal zdarzają się kradzieże i akty wandalizmu, które mogą poważnie opóźnić oddanie domu do użytku. W wypadku kradzieży dotyczy ona tylko budynków, które są w stanie surowym zamkniętym. 

Co istotne, polisę tego typu możemy modyfikować w trakcie jej trwania. W końcu budynek zmienia się wraz z czasem. Początkowo mamy tylko fundamenty, następnie dochodzą ściany, dach, okna, drzwi, które również możemy chronić przed niespodziewanymi zdarzeniami i szkodami, które z tego wynikną.

Czy banki wymagają ubezpieczenia?

Ubezpieczenie domu w budowie może być jednym z warunków udzielenia kredytu na budowę. Nie ma w tym nic zaskakującego. Banki, podobnie jak wszystkie inne instytucje finansowe, chcą chronić swój interes. Ponieważ wznoszony budynek jest objęty hipoteką, to bank oczekuje, iż będzie chroniony odpowiednim ubezpieczeniem. 

Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?

Wysokość składki ubezpieczeniowej w tym przypadku zależy od kilku czynników. Przede wszystkim szacuje się wartość budowanego domu oraz bierze pod uwagę zakres polisy. Jeśli obejmuje ona wszystkie ryzyka (all-risk), to będzie naturalnie droższa. Najczęściej jednak spotykamy oferty, które wahają się od 200 do 700 zł za 12 miesięcy ochrony. Znacząco wyższa składka może pojawić się, gdy budujemy dom drewniany, który jest bardziej narażony na zniszczenie w razie pożaru czy zalania. Dodatkowo możemy dobrać inne usługi, takie jak NNW (gdy np. sami uczestniczymy w pracach budowlanych) lub home assistance, które może być pomocne w razie nagłych, drobnych awarii. 

Jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie?

Rynek ubezpieczeniowy w Polsce jest bardzo rozbudowany. Usługi świadczy co najmniej kilkadziesiąt podmiotów, które proponują różnorodne rozwiązania. Jak podjąć decyzję? Możemy przeprowadzić samodzielną analizę kilku-kilkunastu propozycji pod kątem zakresu ubezpieczenia, czy wysokości składki ubezpieczeniowej, ale z pewnością zajmie nam to sporo czasu. Alternatywą jest skorzystanie z usług multiagencji takiej jak Eurofinance. W naszym biurze w Szczecinie https://eurofinance.info.pl/ubezpieczenie-majatkowe-szczecin/?utm_campaign=seo pomagamy klientom zdefiniować swoje potrzeby i na ich podstawie dobieramy korzystną ofertę spośród kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. W ten sposób nasi klienci nie muszą samodzielnie przedzierać się przez oferty i otrzymują dobrą polisę.