Awarie i mniejsze usterki związane z instalacją wodno-kanalizacyjną, gazową oraz centralnego ogrzewania zdarzają się w każdym domu, biurze lub instytucji. Po prostu nie ma całkowicie niezawodnych urządzeń. Czasami można sobie samodzielnie poradzić z niewielkim problemem, ale z reguły trzeba wezwać fachowca. Jakie usterki zdarzają się najczęściej? O tym właśnie będzie ten artykuł.

Cieknący kran? Wezwij hydraulika!

Nieustanny odgłos kapania z kranu nie tylko jest niezmiernie irytujący, ale także oznacza wzrost kosztów za wodę. Teoretycznie, naprawa cieknącego kranu nie powinna sprawić wielkich trudności i naprawdę wiele osób stara się temu zaradzić. Jednak można sobie zaoszczędzić trochę czasu i niepotrzebnych nerwów związanych z ustaleniem przyczyny nieszczelności oraz próbą jej naprawy i wezwać hydraulika, który zawsze ma ze sobą niezbędny zestaw narzędzi. Na pewno potrzebny bywa śrubokręt, klucz nastawny oraz oczywiście odpowiednio dopasowany zestaw uszczelek. Hydraulik raczej też nie zapomni o zamknięciu dopływu wody do baterii, co pozwala uniknąć zalania mieszkania. Nieszczelność może wynikać z poluzowania sworznia pokrętła i wtedy wystarczy go dokręcić. Jednak najczęściej przyczyna tkwi w zniszczonej uszczelce i woda przecieka wtedy przez wylewkę, przez co kapanie występuje nawet przy zakręconym kranie. Równomierne założenie nowej uszczelki pozwoli uniknąć ciągłego sączenia się wody.

Zapchana wanna, toaleta lub umywalka? Hydraulik może się przydać.

Te urządzenia bardzo łatwo się zapychają papierem, włosami, resztkami jedzenia lub przypadkiem wpadającymi rozmaitymi przedmiotami. Czasami wystarczy zastosować odpowiedni środek do przeczyszczania rur, ale często okazuje się to niewystarczające, o czym może zaświadczyć firma krakow-hydraulik.pl. Niedrożne kratki pod wanną, zatkane syfony umywalek lub zlewów oraz zapchane toalety grożą zalaniem łazienki albo też kuchni. Kiedy nie pomaga środek chemiczny, należy wezwać hydraulika. Usunięcie wszelkich zatorów dokonuje się za pomocą specjalnej spirali z odpowiednią końcówką. Tradycyjne spirale poruszane korbką coraz częściej bywają zastępowane przez spirale elektryczne, które w znacznej mierze ułatwiają, a także przyspieszają pracę.

Zapowietrzona instalacja grzewcza oraz grzejniki

Nowoczesne grzejniki z reguły mają odpowietrzniki, ale starsze modele, a szczególnie żeliwne kaloryfery są ich pozbawione. Jeżeli grzejnik wyposażony jest w odpowietrzniki, to wystarczy je odkręcić, aby pozbyć się powietrza z instalacji. W innym przypadku na pewno warto wezwać fachowca. Kiedy mamy do czynienia z zapowietrzeniem? Bardzo łatwo to sprawdzić przykładając rękę do grzejnika. Jeżeli jest chłodny albo też zimny z jednej strony, z całą pewnością oznacza to zapowietrzenie. Nagromadzona woda w dolnej części kaloryfera uniemożliwia lub bardzo utrudnia wymianę ciepła, a to oczywiście prowadzi do niedogrzania pomieszczeń. Innym symptomem może być bulgotanie oraz szumy dochodzące z instalacji. Warto pamiętać, że stała obecność powietrza w grzejnikach prowadzi do uszkodzenia wału oraz korozji. Odpowietrzanie zawsze się przeprowadza przy wyłączonej instalacji, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo pracy. Potrzebne też są stosowne narzędzia, jak klucz pasujący do zaworu oraz pojemnik na wodę, która może spłynąć z grzejników.

Pęknięta rura

Rury się starzeją, ulegają też korozji. Z czasem zmniejsza się również drożność instalacji. W przypadku generalnego remontu w domu, na pewno należy od razu wymienić całą instalację wodno-kanalizacyjną, aby nie dopuścić do pęknięcia rury, co by się wiązało ze skuwaniem płytek i ponownym remontem. Kiedy jednak dojdzie do pęknięcia rury, to niestety konieczna jest całkowita wymiana całej instalacji. Bez wizyty fachowca się nie obejdzie.

Usterki lub awarie mogą się zdarzyć, dlatego też warto mieć namiar na solidnego hydraulika, który szybko i profesjonalnie zajmie się naprawą.