Któż z nas nie marzy o piaszczystych plażach i rozkoszującym nasze ciała słońcu? Jak wielu z nas zapragnęłoby choć przez chwilę obudzić się rano, wyjść na taras i odetchnąć świeżym powietrzem, aby potem z filiżanką kawy w ręku móc cieszyć swoje oczy widokiem bezkresnego Oceanu.

Nieruchomość w Hiszpanii brzmi niezwykle zachęcająco, prawda? Aby zatem móc czerpać z życia wszystko to, co najpiękniejsze, polecamy zakup z doświadczonymi ekspertami w tej dziedzinie. Z roku na rok zwiększa się liczba zainteresowanych taką inwestycją. Za tym faktem przemawia nie tylko strefa klimatyczna, w jakiej się znajdujemy, ale również tanie linie lotnicze, które za kilkanaście euro oferują nam podróż do słonecznej Hiszpanii. Innym, równie istotnym czynnikiem, który przekłada się na popularność lokali w tym miejscu stają się drożejące ceny utrzymania w Polsce, które w przypadku nieruchomości są znacznie wyższe niż w Hiszpanii. Dlatego coraz chętniej podążamy za śladami Skandynawów, Holendrów, Anglików i Niemców, którzy już kilkadziesiąt lat temu przekonali się, że zakup lokalu w tej części Europy jest dobrą propozycją.

Koszt zakupu nieruchomości

Całkowity koszt nabycia nieruchomości w Hiszpanii to wydatek rzędu 13 procent jej łącznej wartości. Dla lepszego zrozumienia istoty tego problemu, świetnym odzwierciedleniem będzie przykładowy koszt zakupu posiadłości w przykładowej cenie 150.000 euro.
10 % IVA (hiszpański odpowiednik polskiego VAT-u) – 15.000 euro
10 % IVA na nową nieruchomość pochodzącą od dewelopera
1 % opłaty skarbowej (tylko w przypadku nabycia lokalu z rynku pierwotnego) – 1500 euro
opłaty prawne – 1500 euro
0,5 % rejestracji gruntu – 750 euro
0,5 % opłat notarialnych – 750 euro
Całość po podliczeniu daje nam kwotę 19.500 euro, co stanowi około 13 % łącznej wartości nieruchomości.

Koszt utrzymania posiadłości w Hiszpanii

Jak zostało to już wcześniej wspomniane, koszty utrzymania nieruchomości w Hiszpanii są niższe niż w Polsce. Dla przykładu, mieszkanie trzypokojowe o powierzchni 60 m2, położone na osiedlu z basenem komunalnym to czynsz roczny w wysokości 250-300 euro rocznie, płatny co 6 lub 12 miesięcy.

Bardziej luksusowe obiekty, położone na osiedlach z kilkoma basenami, z pięknie wypielęgnowanym ogrodem wahają się w granicach 100-150 euro miesięcznie. Ostateczna cena czynszu jest jednak uwarunkowana wielkością lokalu.

Jeszcze inaczej kształtują się oferty domów z działką. W tym przypadku nie ma żadnych opłat czynszowych. Oczywiście, są w Hiszpanii również lokale bardzo luksusowe, których utrzymanie może przekraczać nawet 700 euro miesięcznie.

Oprócz kosztów utrzymania, należy wymienić również wydatek związany z utrzymaniem posiadłości. Jest to tzw. podatek od nieruchomości, inaczej określany katastralnym, który płaci się raz w roku, w miesiącu październiku. Nie jest to duży koszt. W przypadku lokalu o powierzchni 60 m2 kwota podatku nie powinna przekroczyć 200 euro na rok.

Rodzi się zatem pytanie, dlaczego koszty utrzymania nieruchomości w Hiszpanii są tak tanie? Mając na względzie obiekty zlokalizowane na południowym Wybrzeżu Morza Śródziemnego istotnym czynnikiem zmniejszającym miesięczne wydatki jest brak konieczności ogrzewania budynku. W chłodnych miesiącach wykorzystuje się małe piecyki olejowe lub klimatyzacje, które z powodzeniem wystarczają do ogrzania domowników.

Jeśli zatem zainteresowała Cię propozycja zakupu posiadłości w tym słonecznym kraju, sprawdź ofertę luksusowych nieruchomości w Hiszpanii: http://www.villa-espana.eu/pl

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Villa Espana specjalizującej się w handlu nieruchomościami w Europie.