Kupując dom należy bacznie przyglądać się detalom. To inwestycja na lata, to coś co nie tylko jednorazowo kosztuje dość dużo pieniędzy. Jakiekolwiek niedoróbki, czy niewykryte usterki prowadzić będą do kolejnych wydatków. Nie ma znaczenia czy kupujemy dom na rynku pierwotnym czy też wtórnym. Zawsze należy dokonać dokładnego sprawdzenia stanu technicznego. Mamy prawo i obowiązek wiedzieć co kupujemy.

Sprawdzanie stanu technicznego tylko z fachowcem

Czy ktoś śmie wątpić w zdolności Polaków jeżeli mowa o budowlance? Znamy się na niej tak jak na medycynie czy piłce nożnej. Mimo wszystko zaleca się racjonalne podejście kiedy mowa o zakupie domu który kosztuje kilkaset tysięcy złotych. W takim wypadku prywatne poziomice, narzędzia chowa się do piwnicy i wzywa specjalistę czyli przykładowo inspektora budowlanego. To się opłaca, bo za najprostsze usługi związane ze sprawdzeniem stanu technicznego domu przyjdzie zapłacić około 500 złotych. Mały koszt, a jakie potencjalne zyski.

Dom zbadany od fundamentów po dach

Nie ma innej możliwości jak dokładna analiza wszystkich elementów związanych z domem. Od fundamentów, piwnice, poprzez wnętrza, elementy wyposażenia, dokładne analizowanie stanu i jakości instalacji, a wszystko kończy się na dachu.

Fundamenty i konstrukcja budynku całościowo

Należy dokładnie sprawdzić stan fundamentów. Źle osadzone, nierówno wykonane mogą w przyszłości wpływać negatywnie na konstrukcję. Budynek będzie osiadał, ściany mogą ulec zniszczeniu. Dodać należy również możliwości związane z rozbudową domu, rozbudową fundamentów, piwnicy. Czy są tak zaprojektowane tak aby istniały możliwości późniejszych przeróbek. Dom ma wytrzymać wiele dekad, jakiekolwiek niesprawdzenie elementów konstrukcyjnych, fundamentów może kosztować w przyszłości bardzo dużo.

Instalacje, kanalizacja oraz wentylacja

Sprawdza się zawsze dokładnie kanalizację. Nie ma znaczenia czy jest podłączona do szamba czy systemu miejskiego. Szczelność kanalizacji, jej odpowiednia przepustowość, a także jakość, czy termin realizacji.
Wentylacja czyli odpowiednia cyrkulacja powietrza. Jak wiadomo ma to wpływ na zdrowie ludzkie, dobrze przygotowana wentylacja nie pozwoli na to aby dom zaatakowała pleśń albo grzyb. Innym ważnym aspektem sprawnej wentylacji jest choćby bezpieczeństwo domowników, bezpieczeństwo ważne w przypadku korzystania choćby z instalacji gazowej.
I na sam koniec sprawdzenie instalacji elektrycznych, grzewczych. Stare instalacje mogą być niebezpieczeństwem dla domu ale równocześnie ich wymiana to gwarancja ogromnych wydatków. Dlatego zorientowanie się w jakim stanie są przewody elektryczne, kiedy były wymieniane, czy posiadają atesty, czy w gniazdkach znajduje się odpowiednie napięcie. To wszystko jest do wykonania. Również możliwości przerobienia instalacji powinna zostać zbadana. Grzewcze instalacje to nie tylko ogrzewanie każdego miejsca, to również konkretne koszty eksploatacji, to ekologia. Dobrze aby mieć tego świadomość przed zakupem domu.

Proste podłogi, proste ściany

Czy ktokolwiek może mieć wątpliwości związane z tym, że ściany czy podłogi muszą być proste? Że parkiety, panele lub kafelki muszą być znakomicie położone. Jakiekolwiek odchylenia od normy w tym zakresie mogą powodować dalsze odkształcenia, powolne niszczenie się materiału jaki został wykorzystany do wyłożenia podłóg. Ściany to nie tylko trzymanie pionu, to również brak jakichkolwiek wad, pęknięć.

Stolarka okienna, drzwi

Okna i drzwi to dość spory wydatek. Wstawienie nowych wymaga zainwestowania sporej kwoty pieniędzy. Dlatego wszystkie okna muszą być perfekcyjnie osadzone, muszą się lekko otwierać i zamykać. Nie mogą być zarysowane, uszkodzone nawet minimalnie. Drzwi podobnie trzeba sprawdzić. Czy łatwo się otwierają, czy prosto są zamontowane, czy klamki działają bez zarzutów.

Co z dachem?

Dach powinien być niezwykle starannie przygotowany nawet kiedy mowa o budynku mającym kilkadziesiąt lat. Odpowiednie pokrycia dachowe, brak jakichkolwiek luk w zabudowie. Przeciekający dach, nawet minimalnie może poczynić wiele szkód. Dodatkowo źle przygotowane izolacje dachu powodują uciekanie ogromnych ilości ciepła. Dokładne zbadanie izolacji pozwoli uniknąć późniejszych rozczarowań na przykład otrzymując rachunki za ogrzewanie.

Wnioski pokontrolne

Kończąc sprawdzanie stanu technicznego domu inspektor budowlany przedstawi wszystkie wnioski. Należy liczyć się z tym, że nie każda usterka wymaga zrezygnowania z zakupu czy też nalegania na poprawki. Wyniki pokontrolne nasuwają określone wnioski, takie jak choćby te czy dany dom nadaje się do zamieszkania, czy stwierdzone usterki za kilka lat znacznie pogorszą jakość życia, spowodują duże wydatki. Równocześnie profesjonalny inspektor budowlany dokładnie przekaże w jaki sposób naprawiać błędy stwierdzone w trakcie kontroli czy jak zmotywować właściciela do prawidłowej realizacji wszelkich usterek.

zdj. Fotolia