Monitoring GPS jest nieoceniony wszędzie tam, gdzie trzeba w czasie rzeczywistym kontrolować pracę większej liczby maszyn oraz pracowników mobilnych. Pierwotnie system GPS stworzono z myślą o samochodach ciężarowych, szybko jednak okazało się, że może być równie przydatny w przypadku maszyn budowlanych czy rolniczych. Podpowiadamy, w jaki sposób monitoring pojazdów Konsalnet GPS może zapewnić bezpieczeństwo Twoim maszynom.

 

Monitoring pojazdów - możliwości systemu GPS

Za pomocą danych z systemu GPS możemy na bieżąco sprawdzać lokalizację maszyn, bieżący stan jak i ilość zużytego paliwa, aktualną prędkość czy obroty, z jakimi poruszają się nasze pojazdy i maszyny. Możemy również przypisać np. konkretnego kierowcę do wybranego kombajnu lub ciągnika. Dzięki powyższym funkcjonalnościom jesteśmy w stanie natychmiast zauważyć wszelkie nieautoryzowane próby uruchomienia maszyny, odstępstwa od harmonogramu pracy czy nawet próby nadużyć ze strony pracownika. System GPS pozwala również na kontrolowanie stanu napięcia akumulatora, pracy silnika czy czasu pracy kierowców, dzięki czemu nie tylko poprawia efektywność pracy, ale również pomaga uniknąć sytuacji w których np. dany ciągnik stanie w polu i będzie trzeba przerwać pracę przed przyjazdem holownika lub doładowaniem akumulatora.

Monitoring pojazdów - działanie na dużą skalę

Dobrze zaprojektowany system kontroli pojazdów GPS pozwala na bieżąco obserwować pracę kilkudziesięciu lub nawet kilkuset maszyn. Czyni go to szczególnie użytecznym dla dużych gospodarstw i spółdzielni, które dzięki zastosowaniu tej technologii nie będą zmuszone do tworzenia nowych etatów i, co za tym idzie, ponoszenia kolejnych kosztów. Zakup systemu monitoringu Konsalnet GPS może również stanowić bodziec do rozwoju firmy – opanowanie go pozwala szybko zwiększyć efektywność pracy i zdecydowanie powiększyć zyski.

Nie tylko GPS

Do monitoringu maszyn rolniczych stosuje się jednak nie tylko systemy GPS. Wiele firm instaluje również m.in. czujniki otwarcia – zamknięcia wlewu czy tzw. „elektroniczny korek – dodatkowe zabezpieczenie wlewu paliwa”, który pozwala zabezpieczyć maszynę przez próbami spuszczenia paliwa. Każdorazowo otwarcie „elektronicznego korka” w miejscu zabronionym (np. po za terenem gospodarstwa lub w godzinach nocnych) może generować automatyczny alarm. Istnieją również systemy współpracujące z komputerami pokładowymi maszyn rolniczych, dzięki którym monitoring może zyskać nowe funkcjonalności – pozwalają między innymi na kontrolowanie przebiegu czy obrotów silnika, dzięki czemu sprawdzać możemy nie tylko poziom paliwa, ale również stan techniczny pojazdu. Rozwiązania te znajdują jednak zastosowanie tylko w przypadku nowych maszyn– pozostałe, starszego typu maszyny nie są wyposażone w komputer pokładowy.

Jeśli chcesz zapewnić swoim maszynom rolniczym bezpieczeństwo – monitoring pojazdów Konsalnet GPS na pewno okaże się pomocny. Nawet jeśli dysponujesz niewielką ilością maszyn, instalacja systemu monitoringu pojazdów może przyczynić się do poprawienia efektywności pracy i rozwoju przedsiębiorstwa. Inwestycja w monitoring pojazdów to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale również skutecznego zarządzania gospodarstwem.