Master bedroom to specjalna nazwa określająca połączenie trzech pomieszczeń – sypialni, łazienki i garderoby. Często możemy spotkać się z takim rozwiązaniem na nowoczesnych osiedlach apartamentowców, których nie brakuje dzisiaj w Krakowie i innych dużych miastach w Polsce. Czasem sami projektując dom, zastanawiamy się nad taką formą sypialni.

Taka forma sypialni jest jakby prywatnym „apartamentem” wewnątrz domu lub mieszkania. Daje ona gospodarzom poczucie swobody i komfortu podczas porannej toalety. Nie musimy przejmować się niekompletnym strojem, czy niedbałym uczesaniem. Dodatkowo połączenie tych trzech pomieszczeń w  jedno ułatwia nam gromadzenie naszych rzeczy. Nie musimy szukać ubrań, kosmetyków i innych prywatnych przedmiotów po całym domu. Największym atutem jest też prywatna łazienka, niedostępna dla reszty domowników lub gości.

Jak duża powinna być taka sypialnia?

Ponieważ jest dość skomplikowane pomieszczenie, najlepiej planować je wraz z projektantem wnętrz. Istnieje jednak parę uniwersalnych zasad z którymi powinniśmy się liczyć, rozważając master bedroom. W sypialni powinno znaleźć się duże, dwuosobowe łóżko, najczęściej spotyka się takie o szerokości 160 cm. Swobodny dostęp do łóżka z obu stron zapewnią nam około 70-centymetrowe przejścia. Planując takie umeblowanie, musimy założyć, ze szerokość symialni powinna wynosić co najmniej 3 m. Przejdźmy do długości, standardowe łóżko mierzy około 2 m, aby drzwi z nim nie kolidowały ( szerokość skrzydła to zwykle ok 80 cm), także powinna wynosić minimum 3 m. Tym samym najmniejsza sypialnia, dla dwóch osób powinna mieć powierzchnię 9 metrów kwadratowych. Naturalnie jeżeli, planujemy zakup większego łóżka, pomieszczenie powinno być odpowiednio szersze. Z drugiej strony jeśli nie mamy do dyspozycji takiej powierzchni, lub ma ona nieregularny kształt, rozwiązaniem jest zakup łóżka węższego (140 – 150 cm) W garderobie pomoże nam projektant wnętrz Przestrzenna garderoba to marzeniem każdej kobiety, dodatkowo jest bardzo dobry zagospodarowaniem przestrzeni. Decydując się na garderobę, nie musimy przejmować się już dodatkową ilością mebli w sypialni. Najlepiej, jeśli półki, szafy i szuflady w jej wnętrzu są wystarczające dla obydwu osób. W garderobie znajdzie się miejsce nie tylko na ubrania, ale także na deskę do prasowania, zapasowe ręczniki, pościel czy dodatkowe kosmetyki. Główną zaletą garderoby jest otwarta przestrzeń. Nie musimy montować w jej wnętrzu drzwi do szaf, wchodząc widzimy całą jej zawartość. Przyjmuje się, że średnio powinniśmy liczyć 1,5 m szafy na osobę, i dodatkowo około jednego metra na część wspólna gdzie przechowywane były by ręczniki, pościel koce itd. Te wliczenie nie uwzględniają jednak okryć wierzchnich, walizek, sprzętu sportowego i butów. Najlepiej jest przechowywać je w osobnym pomieszczeniu. Powierzchnia garderoby włączonej do master bedroom powinna zajmować minimum ok 4 metrów kwadratowych. Jest to jednak tylko sugestia projektantów wnętrz, tak naprawdę zależy to głównie od indywidualnych preferencji.

Łazienka

Planując łazienkę z projektantem wnętrz, musimy zastanowić się czy oczekujemy zgrabnej kabiny prysznicowej czy salonu kąpielowego. Minimalny metraż to ok. 3 metry kwadratowe na łazienkę z prysznicem, jednak gdy decydujemy się na wannę potrzebujemy też więcej przestrzeni. Projekt łazienki zaleca się zlecić architektowi wnętrz, w Krakowie możemy znaleźć wiele firm specjalizujących się w jej aranżacjach.

Podsumowując na całość projektu master bedroom potrzebujemy pokój o powierzchni minimum 16 metrów kwadratowych. Jednak najlepsze efekty uzyskamy jeszcze większych pomieszczeniach.

Piotr
Artykuł powstał we współpracy z DreamDesign - projektant wnętrz kraków - specjaliście w dekorowaniu i aranżacji wnętrz