Choć jesienna aura może nie zachęcać do aktywności w przydomowym otoczeniu, listopad to ostatni moment na uporządkowanie ogrodu i przegląd techniczny zewnętrznych konstrukcji oraz instalacji.

Listopad i początek grudnia zwykle przynosi jesienną pluchę i poranne przymrozki, jednak zdarzają się jeszcze pogodne dni, które można poświęcić pracom w przydomowym otoczeniu. Oprócz aktywności związanych z czyszczeniem trawników i rabat z opadłych liści czy osłanianiem wrażliwych na niskie temperatury roślin, należy zadbać również o zewnętrzne instalacje i konstrukcje. To dobry moment na dokonanie ewentualnych napraw lub wymiany ich uszkodzonych elementów. Szczególnej uwagi wymaga zewnętrzny osprzęt elektryczny – wszelkie nieszczelności lub uszkodzenia obudowy mogą skutkować wadliwym działaniem instalacji lub jej zniszczeniem.

Uwaga na wodę!

Przed nadejściem zimy należy sprawdzić stan techniczny nieogrzewanych budowli i elementów małej architektury, takich jak altanki czy narzędziówki. W pierwszej kolejności sprawdzamy elementy konstrukcyjne drewnianych zadaszeń i dachów. Nadgnite lub zbutwiałe deski mogą pękać pod ciężarem gromadzącego się śniegu, dlatego należy je bezwzględnie wymienić. Tego typu konstrukcje muszą być szczelnie pokryte papą, by przenikająca woda nie doprowadzała do ich niszczenia. Widoczne zasolenia na deskach to pierwszy sygnał świadczący o obecności wilgoci. Do zimy należy przygotować także zewnętrzne instalacje wodne. Zewnętrzne zawory czerpalne powinny być opróżnione z wody i zdemontowane, aby zgromadzona w nich woda nie doprowadziła do rozsadzania elementów instalacji. Jeśli w ogrodzie znajduje się oczko wodne, należy zdemontować na okres zimy pompę i wyczyścić filtr. Pompa powinna być starannie opróżniona z wody i wysuszona przed odłożeniem w miejsce magazynowania. Szczególną uwagę należy zwrócić na instalację elektryczną, od której właściwego działania zależy bezpieczeństwo i zdrowie użytkowników.

Elektryczność pod szczególnym nadzorem

Zewnętrzna instalacja elektryczna to duże ułatwienie w codziennych czynnościach, gdyż pozwala na wykorzystanie w ogrodzie takich urządzeń jak kosiarka elektryczna, dmuchawa do liści czy piła. Ponieważ jednak zewnętrzne łączniki, gniazdka i oprawy oświetleniowe są często wystawione na oddziaływanie warunków atmosferycznych oraz wilgoci, muszą posiadać odpowiednio wysoką klasę szczelności i solidną, odporną na uszkodzenia obudowę. Ewentualne przenikanie wody deszczowej do okablowania może skutkować zwarciem i zniszczeniem instalacji, a w najgorszym wypadku – porażeniem użytkownika. W miejscach wystawionych na kontakt z wilgocią nie wolno stosować nieosłoniętych źródeł światła, a łączniki i gniazda elektryczne muszą mieć klasę szczelności co najmniej IP 44. Warto jednak zainwestować w osprzęt o podwyższonej klasie IP 55, którego obudowa efektywnie chroni wewnętrzny mechanizm przed bezpośrednio padającymi na nią strumieniami wody. W odróżnieniu od modeli w klasie IP44, mogą być montowane również w miejscach niezadaszonych, co daje większą swobodę planowania instalacji. Tego typu osprzęt jest zwykle wyposażony w specjalną membranę uszczelniającą, która dodatkowo niweluje ewentualne nierówności podłoża. Wbrew pozorom, obudowy w podwyższonej klasie szczelności wcale nie muszą charakteryzować się masywnym i nieatrakcyjnym wyglądem. Na rynku są dostępne modele o subtelnym, zaokrąglonym kształcie, z atrakcyjną, podświetlaną ramką czy podświetlanym polem opisowym.

 

Producent: Hager Polo Sp. z o.o.