Osoby aktywne w szerokim rozumieniu tego słowa, które dużo podróżują, lubią biwaki oraz majsterkowanie, często znajdują się w sytuacjach, w których warto mieć pod ręką śrubokręt, kombinerki, małą piłę, czy po prostu nóż.

Choć w różnych sytuacjach mogą być potrzebne różne narzędzia, trudno sobie wyobrazić, abyśmy mieli je wszystkie przy sobie. Perfekcyjnym rozwiązaniem jest w tej sytuacji jest praktyczne, wygodne i jednocześnie niewielkie narzędzie wielofunkcyjne. Takim narzędziem jest multitool, który swoją budową przypomina bardziej rozbudowany scyzoryk. Standardowo posiada on ostrze, kombinerki, małe nożyczki, miarkę, śrubokręty, szpikulec, piłę oraz wiele innych dodatków, zależnie od modelu i koncepcji producenta.

Dlaczego warto kupić multitool?

Niektórym może się wydawać, że przy posiadaniu w pełni wyposażonej skrzynki narzędziowej multitool będzie zbędny. W rzeczywistości wiele domowych napraw można szybko i sprawnie przeprowadzić jedynie przy pomocy komponentów multitoola, jak chociażby przykręcenie śruby w szafce. Nie trzeba wtedy przeszukiwać oraz przenosić ciężkiej skrzyni. Nic więc dziwnego, że wielu fachowców trudniących się naprawami, nosi multitool zawsze za paskiem.

A sytuacje, w których noszony przy sobie multitool się przyda, można wymieniać w nieskończoność. Jest nieoceniony podczas rajdów w lesie, wycieczek górskich, biwaków. Pomoże nam naprawić usterkę w rowerze czy chociażby odkręcić korek od wentyla w samochodzie, gdy podjedziemy pod kompresor. Przyda się także, gdy ktoś poprosi nas o pomoc w drobnej naprawie. A może nawet dzięki niemu uratujemy komuś życie? Multitool jest niewielki, dzięki czemu panowie mogą nosić go w pokrowcu przypiętym do paska od spodni lub w plecaku, a panie dyskretnie schować w swojej torebce.

Na co zwrócić uwagę, by kupić naprawdę dobry multitool?

Dzisiejszy rynek oferuje nam ogromny wybór rozbudowanych scyzoryków oraz multitooli, przez co dokonanie wyboru może wcale nie być takie proste. Warto też mieć świadomość, że jedne modele lepiej sprawdzą się na biwaku, inne podczas naprawy roweru czy samochodu, a jeszcze inne podczas domowego majsterkowania. Ponieważ każdy z nas ma inne preferencje, warto kierować się w pierwszej kolejności właśnie nimi, zwrócić uwagę na funkcjonalność narzędzi, jak i cenę oraz gwarancję.

  • Funkcjonalność

Większość narzędzi posiada takie samo wyposażenie w standardzie. Pozostałe elementy są już zależne wizji producenta, a także dokładniejszego przeznaczenia. Na rynku dostępne są multitoole na przykład dla osób, które serwisują elektronikę lub też z dodatkową izolacją dla elektryków. Większość modeli multitooli ma budowę przypominającą kombinerki. Jednak nie jest to jedyny rodzaj tych narzędzi. Producenci oferują także narzędzia w formie zwykłego scyzoryka, w kształcie klucza typu „żabka” ułatwiające odkręcanie i przykręcanie śrub, a także małe w formacie karty płatniczej.

  • Cena narzędzia

Trzeba pogodzić się z faktem, że multitoole wysokiej jakości nie są tanie. Naprawdę dobre multitoole kosztują co najmniej 300 zł. Ta wysoka cena odnosi się między innymi do dobrej jakości stali, jak i solidnego wykonania narzędzia, przez co zyskujemy pewność, że nasz nowy nabytek nie będzie rdzewiał ani się wyginał. Jeśli chcemy wydać na multitool kwotę około 100 zł, najlepiej zdecydować się na narzędzie w wersji mini.

  • Gwarancja

Kolejną ważną kwestią jest gwarancja ze strony producenta oraz dystrybutora. Duże i renomowane firmy, jak Leatherman i Victorinox na uszkodzenia wynikające z winy producenta dają gwarancję od 15 lat do nawet dożywotniej. Możemy więc mieć pewność, że takie narzędzie nas nie zawiedzie. Pamiętajmy także, że kupione z niepewnego źródła narzędzia „no-name” zazwyczaj gwarancji nie posiadają. Dlatego warto kupować w specjalistycznych sklepach, jak np. http://www.hobby4men.com/noze-scyzoryki-i-maczety/multitoole.

Na jakie opcje warto zwrócić szczególną uwagę?

Multitool musi być wyposażony w odpowiednie opcje. W przeciwnym wypadku będzie po prostu nieprzydatny. Co jest ważne?

  • Duże ostrze – ten element jest używany najczęściej, dlatego też powinien być wykonany ze stali nierdzewnej dobrej jakości. Ponadto, warto zwrócić uwagę, czy narzędzie posiada blokadę ostrza, która pozwala uniknąć skaleczeń podczas jego używania.

  • Kombinerki – tutaj bardzo ważne jest ich precyzyjne zakończenie, dzięki któremu możliwe będzie chwytanie i podnoszenie nawet małych rzeczy.

  • Łatwy dostęp do wszystkich narzędzi - jeśli do któregokolwiek z nich trudno się będzie dostać, może nas to zniechęcić do używania multitoola.

Co za dużo to niezdrowo

Abyśmy byli zadowoleni z multitoola przy wyborze powinniśmy dobrze przyjrzeć się narzędziom, w które jest wyposażony i zastanowić się, czy na pewno wszystkie będą nam potrzebne i na jakich funkcjach najbardziej. Czasem nadmiar narzędzi może okazać się dla nas minusem nawet bardzo dobrego multitoola, gdyż każdy element zwiększa jego ciężar. Bardzo ważna jest także dobrze przemyślana budowa urządzenia, a więc układ najważniejszych w nim narzędzi.

Przy okazji warto też kupić odpowiedni pokrowiec, dzięki któremu będziemy mogli nosić nasz multitool zawsze przy sobie.

Na co należy uważać?

Jak już wspomnieliśmy, najlepiej jest kupować markowe multitoole od sprawdzonych sprzedawców. Na rynku nie brakuje niestety również tanich podróbek. Wydają się atrakcyjne ze względu na liczbę narzędzi, w które są wyposażone, a także bardzo niską cenę. Niestety cena ta odzwierciedla również ich jakość, co przekłada się na problemy podczas użytkowania. Tanie urządzenia wykonane się z niskiej jakości materiałów, które potrafią się wyginać, są nieprecyzyjne oraz źle się składają i rozkładają. Nie ma więc wątpliwości, że lepiej zainwestować w droższy, ale wartościowy sprzęt, z którego będziemy w pełni zadowoleni.