Zatkane odpływy i zablokowane rury mogą objawiać się drobnymi problemami, ale szybko mogą przerodzić się w poważne problemy. Zatkana instalacja może powodować powolny odpływ wody, korozję, przecieki, a w skrajnych przypadkach cofanie się ścieków i kosztowne naprawy. Zapobieganie tego zaczyna się od rozpoznania najczęstszych przyczyn zatkania kanalizacji.

 

Co ląduje w kanalizacji?

Włosy są częstym winowajcą blokad drenażu, ponieważ mogą wiązać się z tłuszczem i innymi kleistymi substancjami, tworząc zbite czopy. Najlepszym sposobem radzenia sobie z blokadami włosów jest zapobieganie ich występowaniu. Wyposażajmy się w osłony, aby wyłapywały włosy i regularnie je usuwajmy.

Można się zastanawiać, w jaki sposób mydło może spowodować zablokowanie rur. Tradycyjne kostki mydła są w rzeczywistości wykonane z tłuszczu. Tłuszcz w mydle łączy się z minerałami w wodzie i pozostawia twardą szumowinę, która osadza się na wnętrzu rur. Podobnie dzieje się z brudem takim jak ziemia. Najlepiej wytrzepać nadmiar brudu i błota z ubrań i ciała na zewnątrz przed ich umyciem w środku.

Odpady żywnościowe nigdy nie powinny zejść do ścieków. Zamiast tego lepiej kompostować resztki, aby zapowiedz marnowania żywności. Jest to szczególnie ważne w przypadku odpadów, takich jak liście herbaty i fusy kawy, które się nie psują. Inne produkty, przy których należy zachować ostrożność, to smary lub oleje, ponieważ łączą się one w rurach i powodują zator.

Małe przedmioty mogą znaleźć się w sieci wodociągowej i czynić istne spustoszenie. Nic poza wodą, papierem toaletowym i odpadami fizjologicznymi nie powinno spływać do toalety, odpływu ani zlewu. Wszelkie inne przedmioty należy utylizować w sposób odpowiedzialny w śmietniku, kompoście lub recyklingu. Jeśli jakakolwiek substancja obca dostała się do Twojej instalacji hydraulicznej i powoduje problemy, prawdopodobnie będziesz potrzebować profesjonalnej pomocy, aby ją usunąć i upewnić się, że układ hydrauliczny wraca do normy.

Zbyt dużo papieru toaletowego może zatkać odpływy i zatrzymać spłukiwanie toalet. Jeśli woda może nadal przepływać przez toaletę po przepłukaniu, można użyć przepychacza, aby przesunąć i rozpuścić część papieru toaletowego, ale jeśli Twoja toaleta wypełni się bez opróżniania, musisz wezwać hydraulika.

 

Czynniki zewnętrzne

Najmniejsze pęknięcia lub przecieki w podziemnych rurach mogą być wywołane przez korzenie drzew. Po wejściu do rury korzenie drzewa szybko rosną, blokując przepływ wody i powodując uszkodzenia rur. Usuwanie korzeni drzew z rur może być skomplikowane i wymagać serwisu lub nawet wykopu. Warto zatem czasem zwrócić uwagę na to, jak rosną drzewa na naszej posesji. Stan instalacji powinien też być monitorowany, zwłaszcza jeśli ma już swoje lata. Pojawiające się na rurach oznaki korozji mogą być niepokojące. W razie awarii za pośrednictwem firmy Eko-Grot1 możemy liczyć na czyszczenie kanalizacji warszawa i izabelin.