Szykując się do wymiany okien bądź wyboru stolarki okiennej do nowo budowanego domu, musimy podjąć decyzję między innymi co do materiałów, z jakich będą wykonane nasze wymarzone okna. Na co się zdecydować? Najpopularniejsze PCV, nowoczesne aluminium, a może ekskluzywne drewno? Czym różnią się okna wykonane z poszczególnych materiałów i czy któreś gwarantują lepsze parametry? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

 

Okna PCV – okna ekonomiczne i łatwe w czyszczeniu

Okna plastikowe są w Polsce najczęściej określane mianem okien PCV, chociaż ich prawidłowa nazwa brzmi PVC – co jest skrótem od polyvinyl chloride - angielskiej nazwy materiału, z którego wytwarza się okna tego typu. Określenie PCV utarło się ze względu na połączenie angielskiego skrótu ze skrótem polskiego tłumaczenia poluvinyl chloride – polichlorek winylu.

Okna PCV mają jedną, podstawową przewagę nad innymi typami okien: jest nią ich stosunkowo niska cena. Wbrew obiegowym opiniom, nie charakteryzują się one jednak lepszymi właściwościami niż okna drewniane albo gorszymi niż okna aluminiowe. Parametry okna uzależnione są od, grubości profilu oraz wybranego pakietu szybowego – nie materiału, z jakiego wykonano ramy. Tym samym okna PCV mogą mieć doskonałe parametry - ale dokładnie to samo można powiedzieć o oknach drewnianych i aluminiowych.

Jakie są inne atuty okien PCV? Są one łatwe w czyszczeniu i nie wymagają specjalnej konserwacji. Ich ramy mogą mieć bardzo różną kolorystykę i wykończenie– od tradycyjnej bieli przez różne kolory aż po fakturę imitującą swoim wyglądem fakturę drewna.

Okna PCV mogą zostać poddane recyklingowi. Ich użytkowanie w żaden sposób nie jest niebezpieczne dla zdrowia, nie wydzielają też żadnych szkodliwych substancji – takie mogą zostać uwolnione wyłącznie w razie pożaru (stąd też zużytych okien PCV absolutnie nie wolno palić: powinny zostać przetworzone!). Materiał ten za to nie sprawdzi się, jeżeli planujemy zamontowanie w domu bardzo dużych przeszkleń czy fasad – ze względu na właściwości materiału, PCV nie sprawdzi się w przypadku bardzo dużych konstrukcji, w takim wypadku należy raczej wybrać drewno lub aluminium.

Jak pokazują analizy Centrum Analiz Branżowych, okna PCV cieszą się obecnie największą popularnością, zwłaszcza pośród klientów indywidualnych i są wybierane znacznie chętniej od okien drewnianych czy aluminiowych.

 

Okna drewniane – ponadczasowa elegancja

Okna drewniane są szczególnie cenione za swój elegancki wygląd oraz wykorzystanie naturalnego, ekologicznego materiału. Stolarka drewniana może dodać wnętrzu nie tylko prestiżu, ale również uczynić je cieplejszym. Współcześnie produkowane okna drewniane pod względem parametrów nie ustępują oknom PVC. Nowoczesne techniki produkcji, wysokiej jakości lakiery i impregnaty dobrze zabezpieczają drewno, jest ono więc dużo wytrzymalsze i odporniejsze na wilgoć niż to stosowane do wyrobu okien przed laty.

Kiedy warto wybrać okna drewniane? Z pewnością jest to wybór dla tych, którzy cenią naturalność materiałów albo którym zależy na uzyskaniu określonego efektu w aranżacji wnętrza. Okna drewniane świetnie sprawdzają się także w przypadku domów z drewna, w których stylistykę doskonale się wpasowują. Dzięki zastosowaniu różnych lakierów (transparentnych albo kryjących) można uzyskać różnorodną fakturę i kolor, przy zachowaniu uroku naturalnego drewna.

W Polsce okna drewniane zwykle wykonywane są z sosny, modrzewia albo egzotycznego drewna meranti. Dany rodzaj drewna warunkuje nieco inny wygląd ramy okiennej (m.in. w zakresie usłojenia) oraz charakteryzuje się odrobinę innymi parametrami.

- Ostateczne parametry okna drewnianego uzależnione są przede wszystkim od wykorzystanych do produkcji komponentów – grubości profilu, pakietu szybowego itp., ale różne rodzaje drewna same w sobie mają różne właściwości. Sosna na przykład, ze względu na naturalnie wysoki poziom termoizolacji, chętnie wybierana jest przez klientów do okien energooszczędnych. Drewno modrzewiowe jest gęste i dość odporne na warunki atmosferyczne oraz wilgoć. Meranti z kolei to materiał egzotyczny, charakteryzujący się dużą trwałością oraz niezwykłym wyglądem – wyjaśnia specjalista marki DAKO, producenta okien PCV, drewnianych i aluminiowych.

Okna drewniane są nieco droższe od tych PCV. Ich cena zależy też od rodzaju użytego drewna – łatwo dostępna w Polsce sosna będzie tańsza niż meranti czy modrzew. Okna drewniane należy jednak co jakiś czas poddawać oględzinom, aby upewnić się, że nie pojawiły się żadne uszkodzenia lakieru, wymagające konserwacji.

 

Okna aluminiowe – trwałość i nowoczesność

Aluminium to materiał używany do produkcji okien od  dosyć dawna, początkowo był on jednak stosowany przede wszystkim w budynkach usługowych, użyteczności publicznej oraz korporacyjnych, aktualnie staje się jednak coraz popularniejszy także w prywatnych domach jednorodzinnych.

Aluminium doskonale nadaje się do produkcji obecnie bardzo popularnych dużych przeszkleń. Świetnie sprawdzi się w szczególności w domach wzniesionych wedle nowoczesnych projektów – okna aluminiowe dobrze wpiszą się w nowoczesny charakter aranżacji.

Okna aluminiowe cenione są również za odporność na czynniki atmosferyczne, która wynika z faktu, że materiał ten można lakierować w zasadzie dowolny kolor z palety RAL, stosując odpowiednie farby proszkowe, które to pozwalają bardzo dobrze zabezpieczyć ślusarkę aluminiową  przed korozją.  Okna aluminiowe zwykle są droższe niż te wykonane z PCV.

Ponadto ślusarka aluminiowa może być z powodzeniem wykorzystywana w domach energooszczędnych czy nawet pasywnych, o ile wybierzemy te produkty charakteryzujące się jak najlepszymi właściwościami temoizolacyjnymi. Okna aluminiowe cechuje również  możliwość uzyskania wysokich klas antywłamaniowych  nawet  do RC 4 co stanowi wysokie  zabezpieczenie oraz daje  poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom.

W jaki sposób wybrać okna?

O ostatecznej decyzji, co do materiału, z jakiego zostaną wykonane nasze okna, powinny więc przesądzić trzy rzeczy: nasze potrzeby, gust oraz budżet jakim dysponujemy. Każde okno, niezależnie od materiału, z jakiego zostało wykonane, może mieć doskonałe parametry. Warto również zadbać o to, aby wygląd okien był dobrze dobrany do wyglądu drzwi i bramy – zazwyczaj, jeśli poszczególne elementy stolarki zostaną wykonane z tych samych materiałów, będą prezentować się najlepiej. Nie bez znaczenia są także materiały, jakich użyto do wykończenia elewacji – jeżeli na przykład użyto kamienia, okna aluminiowe w podobnym kolorze będą z nim ładnie harmonizować, jeśli drewna – rozważmy wybór okien drewnianych.