Wiele osób lubuje się w roślinach egzotycznych i bardzo chcieliby jedną z nich umieścić w swoim mieszkaniu. Jedną z najbardziej charakterystycznych roślin egzotycznych jest oczywiście palma.

Umieszczona w domowym zaciszu wniesie do niego nieco egzotyki oraz przyjemnego klimatu. Najbardziej widocznym elementem tych roślin są oczywiście ich ogromne liście, które w naturalnym środowisku mogą wznosić się nawet na kilkanaście metrów w górę.

Palmy najczęściej wybierane do domów i mieszkań to okazy kencji (Howea), karłatki (Chamaerops) oraz daktylowca właściwego (Phoenix dactylifera). Cechują się bardzo szybkim wzrostem, co pociąga za sobą zajmowanie przez nie coraz więcej przestrzeni. Niestety, tym roślin nie można przycinać wierzchołków, gdyż zaczną obumierać. Zdecydowanie bardziej wygodna w utrzymaniu jest palma koralowa (Chamaedorea elegans) oraz rapis (Rhapis excelsa), które cechują się zdecydowanie mniejszą ekspansywnością. Bardziej oryginalne gatunki, do których należy chociażby palma kokosowa (Cocos nucifera), również docierają na nasz rynek, lecz przez brak światła i małej wilgotności powietrza, słabo rosną w mieszkaniach.

Jeżeli chcielibyśmy zaopatrzyć się w roślinę z gatunku palm, to najlepiej poszukać w sklepach ogrodniczych. Młode palmy są stosunkowo tanie i łatwo dostępne w większości kompleksów ogrodniczych. Większe egzemplarze można znaleźć w hurtowniach roślin, lecz są one dużo bardziej trudniejsze w aklimatyzacji niż ich młodsze odpowiedniki. „Wychowane” osobniki można również kupić za pośrednictwem Internetu i są one sprzedawane przez prywatne osoby. Jednak tutaj dosyć sporą rolę gra czynnik, jakim jest cena – takie rośliny mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Jedną z ważniejszych kwestii dla naszej palmy jest doniczka, w której zostanie ona umiejscowiona. Rośliny te nie potrzebują dużych donic, lecz najbardziej odpowiednie są wąskie i głębokie, a to ze względu na pionowo rosnące korzenie palm. Zmiana doniczki na większą nie powinna odbyć się zbyt szybko. Jeżeli palma urośnie to lepie obsypać ją porcją świeżej ziemi niżeli od razu ją przesadzać. Taki zabieg sprawi, że roślina będzie wolniej rosnąć, co jest z pewnością pożądanym zabiegiem w niewielkim mieszkaniu. Warto pomyśleć o donicy wyposażonej w kółka, gdyż ewentualne przesuwanie dużej palmy jest wtedy o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze. Nadszedł czas na kilka uwag odnośnie domowej pielęgnacji palm. Daktylowiec właściwy potrzebuje dużo światła w przeciwieństwie do innych wymienionych wyżej odmian. Do palm ciepłolubnych należą kencja, kariota i palma kokosowa, dla których optymalna temperatura to minimum 18 stopni Celsjusza. Palmy w okresie upałów potrzebują dużo wody, więc trzeba je podlewać często i obficie. W chłodniejszych okresach nie potrzebują już tyle wody. Wilgotność powietrza jest ważną sprawą dla tych roślin, gdyż jeżeli jest zbyt mała, to powoduje zasychanie końcówek liści. Palmy należy nawozić nawozem dla palm, młodsze normalnymi dawkami a starsze mniejszymi. Wspomniane rośliny nie lubią przesadzania, więc zmianę donicy dokonujemy dopiero wtedy, gdy brakuje miejsca. Martwe końce liści należy odcinać z zachowaniem małego marginesu martwej tkanki.

Artykuł został przygotowany przez firmę Kwazar Corporation Sp. z o.o..