Planując zlecenie wykonywane na wysokości, warto zwrócić uwagę na kwestię związane z wynajmem odpowiedniego sprzętu. W poniższym materiale poznasz rodzaje maszyn, wymagane pozwolenia oraz typ zleceń, jakie mogą wykonywać.

Rodzaje pojazdów do pracy na wysokości

Podnośnik koszowy to bardzo ogólny termin, w którym zawiera się wiele rodzajów różnorodnych naszym o odmiennej funkcjonalności. Przed rozpoczęciem zlecenia zastanów się jakiego rodzaju sprzętu naprawdę potrzebujesz.

To prawda, że wszystkie tego rodzaju maszyny wykorzystywane są do pracy na wysokości. Jednak ze względu na położenie obiektu wyróżnia się kilka typów podnośników:
• Nożycowe- stosunkowo niewielkie urządzenia z dość obszerną platformą umożliwiająca prace w halach i fabrykach.
• Przegubowe- samojezdne pojazdy oferujące większą manewrowość podczas zleceń w zamkniętych pomieszczeniach.
• Samochodowe- większy zasięg oraz możliwość niezależnego transportu umożliwia pracę na wysokości sięgającej kilkudziesięciu metrów.

Zamówienie odpowiedniej usługi pójdzie Ci dużo sprawniej, jeśli wcześniej wybierzesz pojazd, który sprawdzi się w pracy, która planujesz zlecić.

Poznaj aktualne wymogi

Praca na wysokości to spora odpowiedzialność. Zadbaj by firma oferująca usługi, posiadała aktualne pozwolenia takie jak:
 

 • Operator miał odpowiednie prawo jazdy (kat. B lub C), pozwolenie do pracy za pomocą urządzenia transportu bliskiego, oraz aktualne badania lekarskie.
   
 • Pojazd miał zgodę wydaną przez Urząd Dozoru Technicznego.

Weryfikacja powyższych kwestii to istotny element do rozpoczęcia legalnej oraz bezpiecznej współpracy.

Rodzaje zleceń

Pojazdy zaprojektowane do pracy na wysokości można wykorzystać w ogromnej ilości różnych zleceń, zaczynając od przycięcia drzewa czy wymiany żarówki, aż po skomplikowane zamówienia w branży budowlanej czy wykończeniowej. Przed rozpoczęciem zlecenia pamiętaj o możliwie szczegółowym przekazaniu niezbędnych informacji dotyczących:

 • Odległości miejsca wykonania zlecenia (obrzeża miasta, centrum itp.)
   
 • Trudność terenu (stan oraz rodzaj nawierzchni, rodzaj wjazdu na posesję itp.)
   
 • Rodzaj zlecenia (prace wykończeniowe, wymiana klimatyzacji itp.)
   

Planujesz wynająć podnośniki koszowe? Do usług. Wynajęcie tego rodzaju pojazdu ułatwi Ci wykonanie wielu zleceń pracy na wysokości. Duża mobilność oraz łatwość transportu pozwolą Ci oszczędzić dużo czasu, oraz znacznie zminimalizować koszt inwestycji.