Wkładka bębenkowa jest wymienną częścią zamka. Na rynku dostępne są różne postacie oraz długości wkładek, pozwalające zamontować je w różnego rodzaju drzwiach oraz zgodnie z indywidualnymi zapotrzebowaniami. Co należy wiedzieć o wkładkach do zamków?

Pierwsza, podstawowa klasyfikacja wkładek do zamków dzieli je na:

  • Wkładki dwustronne – otwierane z obu stron kluczem,
  • Wkładki jednostronne z gałką – otwierane kluczem od zewnątrz i gałką od wewnątrz,
  • Półwkładki – umożliwiające otwieranie i zamykanie tylko z jednej strony.

Podstawą do wyboru odpowiedniej wkładki do zamka są właściwe wymiary. Tutaj mierzenie odbywa się w obie strony począwszy od osi wyraźnie zaznaczonego zbieraka. Wkładki mogą być symetryczne i asymetryczne. Oznacza to, że wkładka o całkowitej długości 80 mm może być wkładką symetryczną 40X40 mm lub asymetryczną 30X50 mm. W przypadku wkładki z gałką wymiar 30xG40 mm oznaczać będzie wkładkę niesymetryczną o długości 40 mm od strony, po której znajduje się gałka. Wkładki do zamków znajdzie się zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, takich jak ten - http://www.legallais.pl/wkladki-do-zamkow/3.

Wkładki indywidualne i ujednolicone

Kolejny podział wkładek do zamka rozgranicza wkładki indywidualne i ujednolicone. Wkładki indywidualne to takie, które wyposażone są w indywidualny komplet kluczy. Natomiast wkładki ujednolicone, zwane również wkładkami o wspólnym otwieraniu, kodowane są na jeden komplet kluczy. Oznacza to, że jednym kluczem można otworzyć kilka konkretnych wkładek.

Wkładki do rozwiązań systemowych

Wśród rozwiązań systemowych znajdziemy między innymi otwieranie centralne, klucz „masterkey” oraz inne złożone możliwości. Producenci i dystrybutorzy zamków oferują możliwość wykonania na zamówienie prostszych i bardziej złożonych układów wkładek. By skorzystać z takiej oferty, należy skontaktować się z przedstawicielami i doradcami firm oferujących taką usługę.
Wkładki specjalne
Termin „wkładki specjalne” odnosi się między innymi do okrągłych wkładek RIM, stosowanych w zamkach nawierzchniowych.

Wkładki elektroniczne

Elektroniczne wkładki do zamków są innowacyjnym rozwiązaniem służącym do mechatronicznej kontroli dostępu. Dzięki zastosowaniu kluczy chipowych zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa. Ponadto, są łatwe i komfortowe w obsłudze.

Poza wspomnianymi klasyfikacjami i rodzajami wkładek do zamków istnieją jeszcze inne, na przykład uwzględniające rodzaje atestów, klucz poziomy i pionowy, a także klucz o profilu chronionym i handlowym.