Niezależnie od tego, czy chodzi o wyburzenie małego pomieszczenia, wyburzenie kuchni, czy zburzenie całego domu, koszt ten obciąża właściciela. Często więc ludzie planują wyburzenie budynku bez pomocy specjalistów. W przypadku małych projektów jest to dobry pomysł, ponieważ można zaoszczędzić całkowity koszt. Musisz jedynie zainwestować trochę pieniędzy na zakup niewielkiej ilości sprzętu, jeśli nie ma ich w twoim arsenale.

 

Musisz wiedzieć, że nie zawsze jest bezpiecznie rozpocząć prace rozbiórkowe bez doświadczenia i odpowiednich narzędzi. Może to mieć kosztowne konsekwencje. Jakie istnieje zagrożenie? Oto krótki opis błędów, które możesz zrobić, nie korzystając z usług firmy, której specjalizacją są wyburzenia i rozbiórki.

 

Uszkodzone narzędzia

 

Kiedy łączysz dwa obiekty, znasz je bardzo dobrze. Ale kiedy chcesz coś wyburzyć nie wiesz, czy pod nim znajduje się cegła czy betonowa płyta. Czyni to zadanie trudniejszym. Musisz być ostrożny, aby upewnić się, że użyjesz siły zgodnie z wymaganiami. W przeciwnym razie może dojść do do uszkodzenia narzędzia. Najlepszym sposobem jest zrobić eksperyment i kontynuować. Przezorny zawsze ubezpieczony, prawda?

 

Awarie elektryczne

 

Samodzielne wyburzanie może nagle przerodzić się w okropny incydent, a jego konsekwencje mogą być niezwykle niebezpieczne, szczególnie w przypadku uszkodzenia elektrycznego. Mogą występować dwa rodzaje awarii elektrycznych - przez narzędzie i przez przebicie.

 

W pierwszym przypadku możesz doznać porażenia z uszkodzonego lub przegrzanego narzędzia elektrycznego, takiego jak wiertarka, wiertarka udarowa, drut maszynowy itd. Upewnij się, że narzędzie jest w dobrym stanie, a także pozwól mu na częsty odpoczynek, po każdych 15 minutach. Nie używaj wody ani żadnych takich substancji do szybszego chłodzenia, chyba że jest to zalecane.

 

Drugi przypadek może być jeszcze poważniejszy. Krusząc beton ściany, można uszkodzić przewody elektryczne ukryte pod warstwą betonu. Może to być dla ciebie bezpośrednio śmiertelne lub może spowodować zwarcie, które może być później przyczyną pożaru w twoim domu. Bądź więc bardzo uważny i wyłącz wszelkie urządzenia elektryczne z sieci.

 

Uważaj co burzysz

 

Nigdy nie zaleca się pochopnego podejścia do większych projektów wyburzeń. Jeśli uszkodzisz ścianę nośną, może ona wyważyć całkowitą strukturę, prowadząc do całkowitego zapadnięcia się konstrukcji. Jeśli nie, może spowodować szerokie i niebezpieczne pęknięcia na pozostałych ścianach. Bądź więc pewny, że nie burzysz żadnej ważnej ściany. Jeśli nie masz pewności, sprawdź projekt budynku lub skontaktuj się ze swoim konstruktorem, który pomoże Ci we właściwy sposób.

 

Niepożądane uszkodzenia budynku

 

Nierzadko zdarza się, aby zdarzyły się niechciane lub nieplanowane uszkodzenia innych części budynku, gdy próbujesz zaoszczędzić pieniądze na wykonawcy rozbiórki domu. Może pękać szkło okienne, drzwi lub cokolwiek innego. Bądź więc bardzo ostrożny podczas pracy lub po prostu zatrudnij eksperta.