Wykończenia mieszkania za pomocą kamienia naturalnego są bardzo popularne, jednakże ze względu na duży ich mnogość oraz możliwą obróbkę często stajemy przed niełatwym wyborem. Jednym z najczęstszych elementów naszego domu, do którego używamy kamienia, jest kominek. Jaki kamień wybrać, aby wyglądał najlepiej? Kominek sprawia, że salon nabiera dodatkowego uroku i klimatu. Jakiego kamienia powinniśmy użyć, aby wyglądał jeszcze lepiej?

Do jego wykończenia możemy stosować wszystkie rodzaje, jednakże najbardziej polecane są te łatwe w obróbce jak marmur, piaskowiec lub trawertyn.

Marmur jest jednym z najczęstszych wyborów z kilku względów. Po pierwsze jest stosunkowo niedrogi, a jego walory estetyczne oraz bardzo szeroka paleta barw potrafią zadowolić wiele osób. Są jednak wady tego typu kamienia, a mianowicie z czasem ściera się, a na jego powierzchni pojawiają się ryski. Z jednej strony środek impregnujący może go zabezpieczyć, jednakże powinniśmy się liczyć z tym, że po pewnym czasie jego struktura ulegnie zniszczeniu.

W przypadku wapieni mamy do czynienia z kamieniem, który dostępny jest w chłodnych odcieniach. Jego główną zaletą jest bardzo duża możliwość obróbki płyt, a jego wygląd pasuje przede wszystkim do wnętrz o charakterze rustykalnym. Faktura wapieni jest pełna skamieniałości, co nadaje mu unikalnego klimatu.

Bardzo popularne w ostatnim czasie są trawertyny, które w głównej mierze mają ciepłe kolory. Niewysoka twardość jest zarazem zaletą tego typu kamienia, jaki i jego wadą. Z jednej strony w bardzo prosty sposób można poddać go obróbce, co pozwala nam na stworzenie przeróżnych kompozycji. Z drugiej natomiast bardzo często na jego fakturze pojawiają się ryski, a plamy powstające z różnych przyczyn ciężko jest zmyć.

„Nie ma jednego odpowiedniego kamienia do kominków. Wszystko zależy od preferencji klienta. W momencie kiedy ktoś ma ochotę na nietypowy kolor oraz wzór to najlepszym wyborem będzie granit. Jeżeli chcemy, aby kamień został poddany obróbce, po której będzie dopasowany do niekonwencjonalnych kształtów lepiej wybrać trawertyn. Każda odmiana jest unikalna na swój sposób i powinna być wybrana pod osobiste preferencje, a także resztę otoczenia domu.” – powiedział specjalista z Fabryki Kamienia Naturalnego.

W przypadku granitu mamy pewność, że będzie on odporny na rysy czy odbarwienia, jednakże ze względu na trudności w obróbce zdecydowanie rzadziej stosowany jest jako obudowa kominka. To co jest jego największą zaletą to szeroka paleta wzorów, które mogą sprawić, że elementy wykończenia takie jak kominek będą wyglądały niesamowicie. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na swoje właściwości jest to  jeden z najdroższych dostępnych kamieni naturalnych.

Być może najlepszym wyborem jest łupek. Podobnie jak granit jest bardzo odporny, jednakże łatwiej poddać go obróbce. Ponadto jego faktura jest oryginalna, a w blasku ognia mieni się dodatkowymi kolorami.

Kominek to wbrew pozorom jeden z najważniejszych elementów wykończenia wnętrz, a także jeden z tych, które mogą nadać dodatkowych walorów estetycznych. Przy wyborze kamienia należy pamiętać o jego właściwościach i dopasować je do naszych planów.

źródło: fkb.pl/pl