Stelaż podtynkowy do zabudowy można montować na lekkich ścianach działowych jak również na ciężkich ścianach nośnych. Zastosowanie takiego stelaża do montażu sanitariatów, to nowoczesny styl zabudowy instalacji w łazience. Jest coraz bardziej popularny i nie drogi w wykonaniu i materiałach.

Przy montażu „lekkim”, cała masa urządzenia opiera się na podłożu. Zatem można zainstalować sanitariaty na ścianach o małej nośności. Stelaż instalacyjny jest mocowany do ściany śrubami z kołkami rozporowymi. Dzięki nim można umieścić ramę od ściany w odległości zależnie od potrzeb. Nogi ramy są wysuwane i przytwierdzane do podłoża. Instalacje tego typu są obudowywane wodoodpornymi płytami kartonowo-gipsowymi. Miskę ustępową czy też umywalkę wiesza się na śrubach, na ścianie. Tą czynność wykonujemy przed obudowaniem całości.

Na rynku istnieje wiele modeli stelaży i wybór jest duży. Nieraz zdarza się, że jest potrzeba zamontowania tego typu instalacji w łazience czy też ubikacji, w domu osoby niepełnosprawnej. Wtedy powinniśmy wybrać specjalnie dostosowany zestaw podtynkowy. Montaż stelażu podtynkowego dla niepełnosprawnych pod umywalkę, nie zabiera dużo czasu. Produkt tego rodzaju (przykład „Stelaż podtynkowy pod umywalkę model 990”) ma następujące właściwości:

- Wysokość 1120mm.

- Szerokość 542mm.

- Samonośny element podtynkowy do lekkiej zabudowy w systemie suchych tynków.

- Konstrukcja ramowa z regulowaną wysokością dystansów podłogowych i ściennych.

- Elementy dopływowe i odpływowe oraz śruby mocujące umywalkę M10.

- Trawers z wodoodpornej sklejki.

źródło: pol-ar.pl