Lubisz majsterkowanie i prace w ogrodzie? Koniecznie zorganizuj sobie wygodne miejsce do przechowywania narzędzi i sprzętów. Swobodny dostęp do tych najpotrzebniejszych, a przy tym zabezpieczenie przed kradzieżą i warunkami atmosferycznymi zapewni domek narzędziowy. Możesz go postawić bez zbędnych formalności. Przy czym pamiętać musisz o kilku ważnych kwestiach, aby bez zarzutu spełniał swoje funkcje.
Jak wybudować domek narzędziowy bez pozwolenia na budowę?
Formalności związane z budową znacznie podnoszą koszty inwestycji. Unikniesz ich, jeśli postawisz szopę na narzędzia spełniającą warunki obiektu budowanego na zgłoszenie. Wystarczy, że nie przekroczy 35 m2 powierzchni. Wówczas wystarczy zgłosić zamiar budowy w odpowiednim urzędzie i odczekać 30 dni. Brak odmowy ze strony urzędników jest równoznaczny z pozwoleniem.
Większość gotowych domków narzędziowych nie przekracza 10 m2. Niektóre są bardzo małe – o powierzchni 2 m2. Tu pojawia się wątpliwość, czy tak niewielkiego obiektu nie zaliczyć do małej architektury ogrodowej, która nie wymaga ani pozwolenia, ani zgłoszenia. Przepisy mówią jednak jasno, szopa na narzędzia zaliczana jest do kategorii budynków gospodarczych i należy zgłosić zamiar jej budowy. Lepiej dopełnić formalności, aby nie narażać się na problemy.
Przed budową domku na narzędzia warto rozważyć, czy stawiać go na gruncie czy na betonowej podstawie. Rekomendujemy to drugie rozwiązanie, ponieważ chroni ono przed wilgocią. Wiele osób decyduje się także na ocieplenie szopy narzędziowej, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo swoim elektronarzędziom, które z założenia będą w niej przechowywane przez cały rok.
Jakie są rodzaje domków ogrodowych na narzędzia?
Decydując się na konkretny rodzaj szopy narzędziowej, pamiętaj, że stanie się ona stałym elementem Twojej posesji. Jeśli stawiasz ją na działce rekreacyjnej, możesz zrezygnować z estetyki na rzecz niższych kosztów. Jeśli jednak domek na narzędzia ma znajdować się w przydomowym ogrodzie, lepiej od razu zdecyduj się na ładny, współgrający z otoczeniem wygląd. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów gotowych obiektów, które znacznie ułatwiają realizację budowy. Poznajmy je zatem.
Materiał domku na narzędzia ogrodowe
To właśnie on będzie przede wszystkim decydował o estetyce. Wyróżniamy domki na narzędzia:
  • - drewniane,
  • - blaszane,
  • - plastikowe.
Te pierwsze wykonane są najczęściej z drewna świerkowego lub sosnowego. Prezentują się bardzo ładnie i pasują do każdego ogrodu. Wszak zbudowane są z naturalnego materiału, więc perfekcyjnie wkomponowują się w otaczającą je roślinność.
Domki narzędziowe

z metalu, chociaż mogą przywodzić na myśl nieestetyczne blaszaki, to wcale nie muszą wyglądać źle. Zamiast z cienkiej blachy mogą być wykonane z dobrej jakości metalu. A i te blaszane można wykończyć tak, że będą prezentować się nienagannie. Gotowe metalowe domki na narzędzia ogrodowe pomalowane są antykorozyjną farbą i dostępne w wielu kolorach do wyboru. Są schludne i bardzo dobrze się prezentują.
Plastikowa szopa na narzędzia nie wymaga prac konserwacyjnych (drewno wymaga okresowego przeglądu i zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi, podobnie niezabezpieczona blacha), jest odporna na działanie słońca i wody. Stosunkowo lekką i stawianą bezpośrednio na gruncie można przenosić, co dla osób, które lubią wprowadzać radykalne zmiany w swojej przestrzeni, będzie stanowiło niemałą korzyść.
Wymiary i kształt domku na narzędzia ogrodowe
Zaletą zakupu gotowego domku narzędziowego jest to, że nie musisz wkładać wysiłku, aby zwizualizować sobie efekt. Z katalogu dostępnych konstrukcji wybierasz kształt i wymiary, które będą najlepiej spełniać Twoje potrzeby. A jest w czym przebierać.
Gotowe szopy narzędziowe z reguły mają jedno- lub dwuspadowy dach, który zapobiega zaleganiu wody opadowej, ale dostępne są również kryte na płasko. Do wyboru masz domki małe – o powierzchni 2 m2, jak i znacznie większe, przekraczające 10 m2. Niektóre wyposażone są w okna, które naturalnie doświetlają pomieszczenie. W innych przewidziane są drzwi o szerokości niemal całej ściany, które na czas majsterkowania zapewnią dostęp światła, świeżego powietrza, a także ułatwią wyprowadzenie sprzętów. Bogatsze modele przewidują dodatkową wiatę, która może pełnić funkcje drewutni lub tymczasowego schowka na rowery.
Jaki zorganizować domek ogrodowy na narzędzia?
 
 
Szopa narzędziowa ma przede wszystkim funkcję praktyczną, a o jej spełnieniu będzie decydowała organizacja wnętrza. Z założenia tego rodzaju domek w ogrodzie jest budowany na lata. Decydując się na rozmiar i kształt, weź pod uwagę aktualny stan posiadania sprzętu ogrodniczego i rekreacyjnego, takiego jak grill czy leżaki ogrodowe. Zostaw też trochę miejsca w zapasie. Nawet jeśli nie planujesz już zakupu dodatkowych maszyn i narzędzi, to zawsze może okazać się, że zajdzie potrzeba skorzystania z usług wypożyczalni sprzętu ogrodniczego. Dobrze mieć miejsce na bezpieczne jego przechowanie na czas spoczynku.
Rekomendujemy taką organizację przestrzeni, która umożliwi znalezienie stałego miejsca na każde narzędzie. Te mniejsze dobrze przechowywać w pudle i umieścić na wiszącej półce. Grabie, łopaty i motyki warto powiesić na specjalnym uchwycie lub schować w zamykanej szafie.
Przydatne będą więc wytrzymałe na obciążenia i łatwe w czyszczeniu szafy, a także półki narzędziowe. Najpraktyczniejsze będą te wykonane z metalu, ale i drewniane znajdują swoich zwolenników. Niektóre modułowe domki na narzędzia wyposażone są we wbudowane regały, które idealnie pasują do wnętrza. Wybór takiego zmniejszy Twoje wysiłki związane z organizacją praktycznego miejsca do przechowywania.