Wiata na samochód jest idealnym rozwiązaniem, dla wszystkich tych, którzy nie posiadają własnego garażu a jednak dysponują wolnym miejscem na posesji na tyle, by zbudować ma nim „schron” dla swojego auta.

To też dobra opcja dla osób, które nie preferują zabudowanych konstrukcji, ale jednak chcą zadbać o odpowiedni stan pojazdu na długie lata.

Wiaty samochodowe mogą powstawać z różnych surowców. Idealne są te drewniane bowiem mogą stanowić niejako ozdobę działki. Drewno jest też zaliczane do najbardziej trwałych materiałów więc przy dobrej konserwacji, wiata tego rodzaju będzie służyć przez długi czas.

Istota zabudowania

Wiata pełni przede wszystkim funkcję ochronną. Zadaszenie ma chronić samochód przez opadami atmosferycznymi – zimą nie będzie padał na niego śnieg, jesienią deszcz a latem nie będą na niego padać ostre promienie słońca. W tej kwestii zapewnia takie same warunki jak w pełni zabudowany garaż.

Formalności

Takie rozwiązanie jest również dużo prostsze w kwestiach jego realizacji aniżeli zabudowane miejsca na pojazd mechaniczny. Chcąc wybudować wiatę, nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. Wystarczy jedynie zgłosić ten fakt do odpowiedniego wydziału Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego. Wiata nie może być jednak większa aniżeli 25 metrów kwadratowych, czyli sprawdzi się idealnie celem schronu jednego auta. Taka, w której będziemy chcieli stawiać dwa samochody, będzie wymagać już pozwolenia na budowę.

Pamiętajmy jednak o tym, że stawiając tego rodzaju element konstrukcyjny, trzeba brać pod uwagę miejsce jego funkcjonowania. Okazuje się, że wiata nie może powstać w dowolnym miejscu działki. Muszą być zachowane pewne odległości pomiędzy budynkami, bo wiata traktowana jest jako miejsce postojowe.

Konstrukcja

Wiaty garażowe mogą być wykonane ze wspomnianego już drewna, żelbetonu bądź stali. Funkcjonują te na podtrzymujących je słupkach jak i ścianach bocznych. Niektórzy pozostawiają je w surowym stanie, inni dekorują tak, by całość komponowała się z domem i jego stylem budownictwa.

Budowa wiaty na samochód nie jest zbyt skomplikowana. Jednak aby zapewnić pełne bezpieczeństwo jej użytkowania i pełna funkcjonalność, należałoby skorzystać z pomocy fachowców. Na tego rodzaju inwestycji nie warto oszczędzać bowiem przechowywać w niej będziemy cenny dla nas pojazd. Całość musi być więc solidna, wykonana z najlepszej jakości materiałów.

Korzystając z doświadczenia i umiejętności profesjonalistów, możemy liczyć na to, że budowa wiaty na naszym podwórku będzie trwać nie więcej niż jeden dzień. Dzięki temu nasze auto zyska szybką i stabilną ochronę.

Ile kosztuje wiata na samochód?

Wiele zależy od modelu wiaty i surowca, z jakiej zostanie wykonana. Ceny wahają się od 600 złotych do około 10 000 złotych. Oczywiście, mniejszy koszt poniesiemy, jeśli wiatę wykonamy samodzielnie natomiast nie będziemy do końca pewni, czy jest na pewno bezpieczna. Wydatki, jakie poniesiemy w związku z budową wiaty na samochód będą i tak o wiele niższe niż te, które wiążą się z wybudowaniem w pełni zabudowanego garażu murowanego.

Artykuł napisany we współpracy z dystrybutorem wiat samochodowych - stroną ZadbanyDom24.pl.